Piešķir finansējumu Alūksnes pilsdrupu mūra konservācijai 4

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmas ietvaros ir atbalstījusi Alūksnes novada pašvaldības iesniegto projektu, kas paredz Livonijas ordeņa Marienburgas pils drupu vienas mūra daļas konservāciju un restaurāciju, un piešķīrusi tam 10000 eiro finansējumu. Par to informē Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Viņa stāsta, ka šobrīd pilsdrupas ir kritiskā stāvoklī, tās ietekmē gan laika apstākļi, gan tuvumā augošie krūmi un koki, kas ar saknēm izcilā konstrukcijas. Mūri kļūst nedroši, pamazām zaudē savu izskatu un vēsturisko vērtību. Steidzami glābšanas darbi ir nepieciešami vairākiem pils mūriem. Šobrīd kritiskā stāvoklī ir pils dienvidaustrumu tornis ar savienojošo sienu. Torņa iekšējā daļa ir praktiski sabrukusi, tādēļ pirms torņa konservācijas ir jāveic savienojošās sienas konservācija un restaurācija.

"Projektā paredzēts veikt konservācijas un restaurācijas darbus minētajai pilsdrupu akmens mūra sienai, kas atrodas pils teritorijas labajā pusē no ieejas estrādē, maksimāli saglabājot un nostiprinot autentisko materiālu, lai nodrošinātu mūra virsmas un konstrukciju stabilitāti un samazinātu iespēju tajā iekļūt ūdenim," skaidro speciāliste.

Saskaņā ar pašvaldības veiktā iepirkuma „Alūksnes pilsdrupu konservācija un restaurācija” rezultātu, minētos darbus veiks SIA “AQUA LATVIA” un to izmaksas ir 36210 eiro. Lai plānotos darbus varētu veikt, 25.septembra sēdē Alūksnes novada dome projekta īstenošanai piešķīra pašvaldības budžeta finansējumu 26210 eiro.

Viduslaiku pils, kas atrodas Alūksnes ezera lielākajā salā – Pilssalā, ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik tai bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā, taču 1702. gadā Ziemeļu kara laikā pils tika nopostīta un šobrīd pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība, ko Alūksnes novada pašvaldība vēlas saglabāt nākamajām paaudzēm, tādēļ pašvaldība ir uzsākusi nopietnu izpēti, plāno pilsdrupu mūru kritiskāko posmu konservāciju, kā arī citas aktivitātes šī objekta attīstībai un popularizēšanai.


Komentāri 4

Agris

Un pāris simti eiro no tā projekta veiksmīgi ieripos Adlera kundzes privātajā kontā. Un atkal darbs paliks pusratā, kā ar Dārza ielu šoruden. Skaisti dzīvojam Alūksnē.

pirms 6 gadiem, 2014.10.06 16:15

Agris

Nebūs taisnība, vakardien gāju ar suni garām, tur puiši plēsa nost jumtu paviljonam.

pirms 6 gadiem, 2014.10.07 08:28

temīda

Divi gnīdas, kas sava IQ celšanai pašapmierinās interneta portālā. Ej tak, Agri, .... uz KNAB ar visiem pierādījumiem, bet nemuldi un neapvaino cilvēkus, ja tev tādu nav.

pirms 6 gadiem, 2014.10.07 08:42

Vietējās ziņas