Piespiedu darba nozīme palielinās 1

Kad valsts un pašvaldību budžetos trūkst naudas, kriminālsoda – piespiedu darbi – piemērošana var ne tikai ietekmēt sodīto cilvēku apziņu, bet arī palīdzēt taupīt līdzekļus. Valsts probācijas dienesta Alūksnes teritoriālā struktūrvienība pērn veikusi soda izpildi 47 sodītajiem, turklāt 25 personas sodītas atkārtoti.

Palīdz nepilngadīgajiem likumpārkāpējiem“Starp tiem, kuri ir atkārtoti sodīti ar piespiedu darbiem,  ir pieci nepilngadīgie. Secināts, ka  tas skaidrojams ar internātskolu audzēkņu kontingentu. Kopš Alūksnes novadā vairs nav sociālās korekcijas izglītības iestādes “Strautiņi”, nepilngadīgo pārkāpēju skaits ir samazinājies,” stāsta struktūrvienības vecākā referente Anita Romānova.  Viņa uzsver, ka vēlētos sagaidīt lielāku atsaucību no nevalstiskajām organizācijām. Tās varētu pusaudžus iesaistīt tādos darbos, kuri viņiem dod iespēju pilnveidoties. Piemēram, Alūksnes un Apes novada fondā kāda nepilngadīgā palīdzēja rīkot labdarības pasākumus. “Viņa redzēja, kā sabiedrība rūpējas par cilvēkiem. Tas ļāva saskatīt šī darba jēgu, tāpēc tas nebija tikai sods soda dēļ,” skaidro A.Romānova. 
Soda izpildi apgrūtina alkoholismsPēdējā laikā visizplatītākais pārkāpums, par kuru tiek piespriests piespiedu darbs, ir zādzības nelielos apmēros. Otrajā vietā ir sods par braukšanu dzērumā. Par šādu pārkāpumu sodu – 260 stundas piespiedu darbu - izcieš alūksnietis Andris Krūmiņš. Alūksnes muzejā viņš veic remontdarbus. “Man ir pieredze celtniecības darbos, tāpēc nekādas grūtības tas nesagādā. Tiesa, šobrīd nevaru darīt kaut ko citu, par ko varētu saņemt samaksu,” stāsta A.Krūmiņš. Viņš atzīst, ka negribētu sēdēt cietumā. Labāk ir nostrādāt dienā noteiktās stundas un pēc tam būt mājās.  “Šobrīd ir trīs iesniegumi tiesai ar lūgumu piespiedu darbu mainīt pret arestu, jo darbs netiek veikts. Protams, tiesas zālē ir grūti novērtēt, vai pārkāpējam nav atkarība no alkohola. Taču šādos gadījumos nereti pārliecināšanai un brīdinājumiem nav gaidīto rezultātu,” secina A.Romānova. Viņa uzskata, ka cilvēkiem ar noslieci uz alkoholismu sods – piespiedu darbi – nav efektīvs. 
Samazina pašvaldības iestāžu izdevumusAlūksnes novada sociālās aprūpes centra saimnieks Aivars Tarass stāsta, ka arī šajā iestādē  piespiedu darbu veicējs ir izkrāsojis divas telpas. Ir gadījies, ka sodītais pazūd un tikai pēc kāda laika atrodas. “Pašlaik te neviens pārkāpējs nestrādā. Kad sāksies pavasara darbi, tad vajadzēs vairāk strādnieku, kas varēs būt arī sodītie,” saka A.Tarass. Ziemera pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Vārtukapteine atbalsta soda veidu – piespiedu darbi. Cilvēki var dzīvot savās mājās kopā ar ģimeni un nezaudēt darbu, kas šajos krīzes apstākļos ir ļoti svarīgi. “Piespiedu darbiem noteiktās stundas var strādāt arī pēc darba laika, kā arī brīvdienās. Turklāt sabiedrība redz, ka viņš ir sodīts. Tas liek apzināties izdarīto pārkāpumu, veicot sabiedriski lietderīgu darbu – veicot remontdarbus, sagatavojot malku vai tīrot sniegu,” uzsver I.Vārtukapteine. Līdz ar to pagasta pārvaldei ir mazākas šo darbu izmaksas, jo piespiedu darbu veic bez atlīdzības.

Komentāri 1

ne pa tēmu

Tas džeks bildē baigi līdzīgs vienam krievu aktierim..Nu Die'! :) No "Maskava asarām netic"..Nu kā viņu sauca...??

pirms 11 gadiem, 2010.03.05 20:55

Vietējās ziņas