Pilsdrupas ir bīstamas 6

Alūksnes pilsdrupu mūriem apjozta koša lente ar brīdinājumu, ka tiem tuvoties ir bīstami dzīvībai. Nav zināms, vai visi šo brīdinājumu ievēro, taču pagaidām negadījumu nav bijis. Tiesa, gadījies redzēt, ka ne tikai pusaudži, bet arī pieaugušie vēlas fotografēties, pakāpjoties uz mūra akmeņiem.

Brīdina netuvoties mūriem
“Bērni un jaunieši rāpjas uz pilsdrupu mūriem. To akmeņi ir kļuvuši nestabili, tāpēc tika izvietots brīdinājums, lai nenotiktu nelaime. Nožogojums tika izveidots pirms starptautiskajām orientēšanās sacensībām “Kāpa”, kad sabrauca daudz cilvēku. Tagad tuvojas Pilsētas svētki, tāpēc ir svarīgi, lai tiktu ievērota piesardzība,” informē pašvaldības aģentūras “Spodra” vadītāja Ilona Mironova.
Alūksnes domes priekšsēdētājs Aivars Fomins atzīst, ka tāds nožogojums ar lenti nav labākais risinājums. Ir jādomā par pilsdrupu konservāciju. “Tiek strādāts, lai sagatavotu projektu un varētu saņemt finansējumu pilsdrupu konservācijai. Tas ir kultūras piemineklis, tāpēc pašvaldība nedrīkst nopirkt cementu, lai nostiprinātu mūrus. Šobrīd vienīgā iespēja bija izveidot nožogojumu un brīdināt, lai cilvēki netuvotos un nerāptos uz mūriem,” saka A.Fomins.

Gatavos projektu konservācijai
Alūksnes novada pašvaldībā iecerēts projektu gatavot kopā ar Igaunijas un Krievijas sadarbības partneriem. Ar tiem pirms trim gadiem jau tika īstenots kopējs projekts “Trīs cietokšņi”. Tad Alūksnē atjaunoja tiltu uz Pilssalu, izveidoja pils maketu un ekspozīciju muzejā, kā arī veica citas aktivitātes. Vastselīnā (Igaunija) tika sākta pilsdrupu konservācija, bet Izborskā (Krievija) norobežoja pilsdrupu ejas un teritoriju. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģiona nodaļas vadītāja Vilma Platpīre atzīst, ka šobrīd naudas nav tik lielam darbam kā pilsdrupu konservācija. Tāpēc viņa aicina piesaistīt finansējumu ar vairākiem projektiem, lai būtu koncepcija  pilsdrupu izpētei, saglabāšanai un atjaunošanai. „Inspekcijai ir ļoti maz naudas glābšanas darbiem, tāpēc tā tiek izmantota tikai avārijas situācijās, kad kaut kas brūk. Tagad ir izsludināts projektu atlases konkurss nozīmīgu kultūras mantojuma objektu atjaunošanai. Tam no Eiropas Reģionālā attīstības fonda ir paredzēti gandrīz 6,5 miljoni latu. Manuprāt, iespēju ir diezgan daudz,” saka V.Platpīre.

Pilsdrupas grauž laikazobs

Alūksnes pilsdrupas bija apdraudētas jau pirms sešiem gadiem, kad tās tika iekļautas Eiropas Kultūras mantojuma dienu objektos, kuru stāvoklim vēlējās pievērst uzmanību. Toreiz pašvaldības darbinieki cerēja, ka varēs saņemt finansiālu atbalstu, ja pilsdrupas ir iekļautas apdraudētāko objektu sarakstā. Tika atzīts, ka būtu kaut kas jādara, lai akmeņi no mūriem neripotu lejā. Bija vajadzīgs restauratoru viedoklis, ar ko sākt, un projekts finansējuma piesaistīšanai. Daļēja pilsdrupu konservācija tika veikta pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu vidū, kad bija arī arheoloģiskie izrakumi. Taču kopš tā laika nekas nav darīts, lai nostiprinātu un saglabātu pilsdrupas. 

V.Platpīre uzsver, ka pret visām senajām vērtībām ir jāizturas ar cieņu. Tāpēc nav pieļaujams, ka kādam ienāk prātā rāpties pilsdrupās. „Tās var skatīties pa gabalu. Varbūt pielikt roku, bet ne vairāk,” saka galvenā valsts inspektore.

Komentāri 6

Šī kļūdiņa nu ir izlabota, bet nu jau diemžēl ieviesusies jauna :(

pirms 10 gadiem, 2010.07.18 10:40

Var jau arī tos pēdējos burtus aizkrāsot, lai ir vienkārši "danger"

pirms 10 gadiem, 2010.07.16 12:08

Orientieristi no n ārvalstīm jau lasīja, priekšā starptautiski laivu mači... provinces blamāža...

pirms 10 gadiem, 2010.07.15 22:48

Jā, to kļūdiņu tiešām derētu novērst vismaz līdz pilsētas svētkiem. Tad jau labāk atstāt kaut vai tikai uzrakstu latviešu valodā. (Tas tikai mazs ieteikums, ja kāds no atbildīgajiem šo lasa)

pirms 10 gadiem, 2010.07.15 22:44

anglis

man šķiet, ka zīmes apakšā ir ''neliela'' drukas kļūda

pirms 10 gadiem, 2010.07.15 21:06

Beard

Kaadaa valodaa ir briidinaajums plakaata apakshaa? Ja domaac angliski, IMHO, esam izgaazushies:-/

pirms 10 gadiem, 2010.07.15 14:00

Vietējās ziņas