Pirmā tupeņu talka

Ziemera pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Polieši” un Gaujienas pagasta zemnieku saimniecībā “Oliņas” tika aizsākts jauns labdarības projekts. Pagājušajā sestdienā šo saimniecību atvēlētajās zemes platībās trūcīgās ģimenes stādīja kartupeļus un citas saknes, lai pašu spēkiem sarūpētu krājumus iztikai.

Dārzeņus sēj 12 strādīgas ģimenes
Alūksnes un Apes novada fonds iesaistījies kartupeļu talku organizēšanā, lai palīdzētu ģimenēm, kuras lūgušas atbalstu projektā “Paēdušai Latvijai”. Ar fonda darbinieku iniciatīvu un atbalstu 12 alūksniešu ģimenēm 0,5 hektārus lauksaimniecības zemes un sēklas materiālu sagatavoja “Poliešu” īpašnieks Arvis Paulovičs. Kartupeļi tika stādīti mehanizēti, tāpēc ģimenes uzreiz varēja sēt dārzeņus. “Pēc tam vajadzēs ravēt un piedalīties ražas novākšanā. Iespējams, ka šie cilvēki nāks talkā saimniecībai dārzeņu ravēšanā, jo uzņemamies arī vagošanu. Galvenais ir darīt tā, lai izaugtu laba raža, tad visiem būs prieks un gandarījums,” saka A.Paulovičs. Paredzēts, ka no izaudzētajiem kartupeļiem ģimenes atdos sēklas tiesu “Poliešu” saimniekam. “Ja cilvēks ziedo un palīdz šīm ģimenēm, tad arī tām ir jābūt pretimnākošām. Turklāt mazie kartupeļi ir labāk piemēroti sēklai, nevis pārtikai. Zemnieku saimniecība ziedo arī dārzeņu sēklas, jo bioloģiskā saimniecībā nevar sēt jebkuras veikalā iegādātas,” akcentē novada fonda valdes priekšsēdētāja Dzintra Zvejniece. Viņa uzsver, ka šīs ģimenes grib strādāt, nevis saņemt visu gatavu.

Piedāvājums lielāks nekā pieprasījums
V.Dandens uzskata, ka tieši šādā veidā vajadzētu palīdzēt trūcīgajām ģimenēm. Viņš tām atvēlējis hektāru apstrādātas zemes, taču to izmantot vēlas tikai trīs ģimenes. Piedāvājums tika izteikts lielākam skaitam, tāpēc V.Dandens ir pārsteigts. “Domāju, ka savām vajadzībām izaudzēt kartupeļus un dārzeņu varētu daudz vairāk cilvēku. Taču šī ir pirmā talka, tātad sākums, kuru cenšamies atbalstīt. Ir cerība, ka turpmāk mazāk būs tādu trūcīgo ģimeņu, kuras tikai gaida pabalstus. Vairāk ir jādara pašiem,” spriež V.Dandens. Gaujieniete Sanita Lepina ir starp trīs ģimeņu pārstāvēm, kura vēlas izaudzēt dārzeņus. Viņa atzīst, ka ir patīkami saņemt tādu atbalstu. “Iespēja izaudzēt kartupeļus ļaus ar tiem nodrošināt ne tikai mūsu ģimeni, bet varēšu tos piegādāt arī vidusskolai, lai maniem diviem skolēniem būtu lētākas pusdienas. Nezinu, kāpēc to neizmanto citi,” norāda S.Lepina.  Saskaņā ar šo ģimeņu vēlmēm tika sagatavotas vagas un aprēķināts, cik kartupeļu un citu sēklu ir vajadzīgs. “Tiesa, atsaucība nav liela. Tomēr iespējams, ka pirmajai talkai pietiek,” atzīst pagasta sociālā darbiniece Inta Zučika.

Maijā talkas notiek visā Latvijā
Maijā visā Latvijā tiek organizētas “Paēdušai Latvijai” kartupeļu talkas, lai kopīgā darbā iestādītu dārzeņus un sagatavotu krājumus ziemai ekonomiskās krīzes skartajām ģimenēm. Ikvienu talkot gribētāju, kas vēlas ar savu darbu palīdzēt ģimenēm, aicina pieteikties pa e-pastu “[email protected]”. Vairākas zemnieku saimniecības jau aktīvi iesaistījušās ģimeņu atbalstā, ziedojot gan kartupeļus, gan burkānus un citus dārzeņus. Kartupeļu talkām tās atvēlējušas zemi un sēklas kartupeļus.

Vietējās ziņas