Plāno restaurēt Gulbenes Sarkano un Alūksnes Jauno pili 1

Pašvaldības izsludinājušas iepirkumus Gulbenes Sarkanās pils tehniskā projekta un Alūksnes Jaunās pils rekonstrukcijas projekta izstrādei, aģentūra BNS uzzināja pašvaldībās.

Ja tehniskā projekta izstrāde noritēs veiksmīgi un tas tiks apstiprināts Eiropas Savienības līdzfinansējuma saņemšanai, pils atjaunošanu varētu sākt jau nākamgad.

Sarkanajā pilī un tās piebūvē paredzēts izveidot Gulbenes vēstures un mākslas muzeju, kā arī Gulbenes tūrisma un informācijas centru.

Pašvaldība iecerējusi restaurēt pils pamatus un fasādi, pārplānot pagrabu, atjaunot ieejas mezglu un logus, visā ēkas daļā nomainīt durvis, kā arī pārplānot telpas un atjaunot pils koka kāpnes, mansardu un durvju ailas.

Savukārt pils piebūvi paredzēts nosiltināt, apdarināt ar dekoratīvajām flīzēm, izbūvēt ieejas mezglu, izbūvēt jaunus logus, nomainīt durvis, pārplānot iekštelpas, bet jumta slīpumu veidot analogu Sarkanās pils jumtam, radot papildu izmantojamo platību, kur paredzēts izveidot izstāžu zāli.

Plānots pārveidot arī pils torni un rekonstruēt jumtu, kā arī labiekārtot teritoriju un atjaunot inženiertehniskās komunikāciju sistēmas.

Pieteikumi tehniskā projekta izstrādei jāiesniedz līdz 19.jūlijam.

Savukārt Alūksnes pašvaldība iecerējusi atjaunot Jauno pili - restaurēt logus, terasi, Ziemeļu fasādes ieejas portāla akmens daļu un pils ieejas durvis. Iecerēts atjaunot arī Ledus pagrabu, kuru paredzēts piemērot amatnieku darbnīcas izvietošanai, un Vīna pagrabu jeb Apaļo torni, kur atradīsies muzeja ekspozīcijas.

Paredzēta arī Alūksnes muižas parka celiņu tīkla rekonstrukcija, atjaunojot segumu, uzstādot atpūtas soliņus un atjaunojot skulptūru dārzu. Plānots vēl attīrīt Jaunās pils dīķi, kas ir aizsērējis un aizaudzis.

Projekts paredz izgatavot pastkartes un bukletus par Jaunās pils kompleksu, izveidot mājaslapu internetā un filmu DVD formātā.

Pils rekonstrukciju plānots pabeigt gada laikā kopš darbu sākšanas. Kopējās projekta izmaksas ir 434 623 lati, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonds sedz 85% izmaksu, bet Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējums būs 69 134 lati.

Piedāvājumi Jaunās pils rekonstrukcijai jāiesniedz līdz 3.augustam.

Gulbenes Sarkanā pils ir daļa no Vecgulbenes muižas kompleksa, un tā celta 19.gadsimta otrajā pusē barona Heinriha fon Volfa sievai Marisai. Pils celta no sarkanajiem ķieģeļiem, tādēļ radies tās nosaukums.

20.gadsimta 20.gadu sākumā notika pils pārbūve, lai to piemērotu skolas vajadzībām, kas šeit atrodas līdz pat mūsu dienām. Savukārt 70.gados Sarkanajai pilij tika uzcelta piebūve - jaunais skolas korpuss, kas kopskatā nesaderas ar veco ēku.

Alūksnes Jaunā pils ir celta 19.gadsimta vidū angļu neogotikas stilā ar bagātīgi veidotu kaļķakmens fasādes daļu pēc barona fon Fītinghofa pasūtījuma. Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā šeit mitinājās 7.Siguldas kājnieku pulks, pašlaik pilī atrodas Novadpētniecības un mākslas muzejs, dabas muzejs "Vides labirinti", kinoteātris "Liesma" un Alūksnes bērnu un jauniešu interešu centrs.

Komentāri 1

faksis

Kāpēc amatniekiem būtu jāstrādā pazemē-atjaunotā ledus pagrabā?

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 22:31

Vietējās ziņas