Nepilngadīgie pie stūres! 1

Nesen Latviju pāršalca traģiskā vēsts par notikumiem, kas 31. jūlija pēcpusdienā risinājās kādas mājas pagalmā Valmierā Koku ielā, kad sešpadsmitgadīga jauniete, kas pie automašīnas stūres bija sēdusies bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, nobrauca 12 gadīgu meiteni, kas sēdēja uz soliņa pie mājas. Traģēdijas cēlonis triviāls (banāls)- meitēns nejauši sajaucis automašīnas pedāļus!

Jau toreiz policija uzsvēra, ka šī nav vienas dienas traģēdija, par ko pašausmināties un aizmirst. Pusaudzis pie stūres- tā ir mūsu ikdiena, kam liecinieki ir liela daļa sabiedrības, sākot jau ar kaimiņiem un nemaz nerunājot par vecākiem! Nekādu kritiku neiztur apgalvojums, ka “visos laikos tā bijis” un “katra jaunieša sapnis ir vadīt automašīnu”. Realitāte ir skarba, un jauniešu uzdrīkstēšanās pārkāpj robežas, par kurām kāds varētu atļauties teikt- tā ir Mūsu ģimenes darīšana! Ceļi, pa kuriem pārvietojas nepilngadīgie autobraucēji, ir koplietošanas, un automašīnas, ar kurām bērni brauc, visbiežāk pieder tuviem radiniekiem vai vecākiem.

17. jūlija vakarā desmitos policijas ekipāžas uzmanību Valmierā Brūkleņu ielā piesaistīja automašīna NISSAN, kuras vadītājs nepakļāvās policijas darbinieku prasībai apturēt transporta līdzekli un, strauji palielinot ātrumu, metās bēgt. Policijas norīkojums automašīnai sekoja pa autoceļu Valmiera- Smiltene, bēgot šoferis izbraukāja dārzkopības kooperatīva Gauja ceļus, līdz  iebrauca pļavā un metās bēgt. Par laimi, trakulīgais brauciens beidzās bez cilvēku upuriem. Pamestās automašīnas apskates laikā konstatēts, ka tai nav nokārtota apdrošināšana un nav izieta tehniskā apskate. Noskaidrots, ka 17. jūlija vēlā vakarā pie automašīnas stūres sēdējis 14 gadīgs puišelis! Sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols par automašīnas vadīšanu bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām atkārtoti gada laikā (pirms šī gadījuma zēns vadījis kvadraciklu) un nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām apturēt transporta līdzekli- bēgšanu. Protokols nosūtīts izskatīšanai tiesā un, visticamāk, naudas sodu, kas par šo pārkāpumu ir robežās no 800 līdz 1000 latiem, nāksies samaksāt vecākiem.

Smagāk beidzās septiņpadsmitgadīga jaunieša brauciens, kad viņa vadītā automašīna VOLVO V70 27. jūlija rītā avarēja Vilpulkas pagastā pie Saprašas upes. Negadījumā traumas guva pasažiere, 1982. gadā dzimusi sieviete. Noskaidrots, ka jaunietis pie automašīnas stūres bija sēdies bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām un 1,9 promiļu alkohola reibumā! Uzsākts kriminālprocess, un izmeklēšana turpinās. Sods, kas paredzēts par šo noziegumu- brīvības atņemšana uz laiku no 3 līdz 15 gadiem!

Strādājot ar lietas materiāliem, noskaidrots, ka par notiekošo bijuši informēti gan vecāki, gan kaimiņi, kas, reaģējot uz trakulīgajiem jauniešu braukšanas paradumiem, “baidījušies bērnus no mājas ārā laist” un pat aizlieguši tiem mājas pagalmā spēlēties. Atļaušos atgādināt, ka šoreiz tas nav stāsts par labām kaimiņattiecībām. Jūsu klusēšanai var būt Dzīvības cena.

Gadījumos, kad pārkāpumu izdara nepilngadīgie (personas vecumā līdz 18 gadiem),  tiek uzsākta administratīvā lietvedība un izvērtēta vecāku atbildība notikušajā. Ja tiek konstatēts, ka vecāki nepilda bērnu aprūpes pienākumus, policija sastāda administratīvā pārkāpuma protokolu un nosūta izskatīšanai Pašvaldības administratīvajā komisijā. Sods, kas paredzēts par šo pārkāpumu- brīdinājums vai naudas sods līdz 250 latiem. 

Komentāri 1

betmens

vnk cilvēks ,kas nav mācējis braukt. ; DD

pirms 7 gadiem, 2013.08.22 15:29

Policijas ziņas