Rekonstrukciju pabeigs mēneša laikā 12

Alūksnieši aktīvi seko līdzi, kā notiek rekonstrukcijas darbi Alūksnes muižas parkā, un priecājas, ka vide kļūst sakoptāka. Alūksnes novada pašvaldības būvinženieris Aivars Sausais uzsver – līdz 30.novembrim remontdarbi parkā būs pabeigti: gan pilsētas centrā, kur celiņiem būs bruģa klājums, gan pie ezera, kur segumam izmanto izsijas.

Kāpēc celiņi šaurāki?
Alūksnieši interesējas, kādēļ celiņi pie Jaunās pils vietām būs šaurāki nekā līdz šim. A.Sausais piekrīt, ka vietumis tie vairs nebūs tik plati, tomēr tagad to mainīt vairs nevarot, jo tāds celiņu platums paredzēts projektā. “Gatavojot projektu, naudas bija tik, cik bija, tādēļ meklēja, kur var ietaupīt, lai iekļautos atvēlētajā summā,” saka A.Sausais. Viņš norāda, ka parkā pilsētas centrā vairs nebūs kāpņu, bet gan celiņi ar 6 procentu slīpumu – tā paredzēts projektā. “Daudzas jaunās māmiņas to vērtē ļoti atzinīgi, jo tad var ērti stumt bērnu ratiņus. Citam varbūt tomēr gribas kāpnes – vienmēr būs atšķirīgi viedokļi,” saka A.Sausais. Alūksnieši arī jautā, kādēļ remontdarbu laikā, braucot ar tehniku, tiek salauztas vecās betona plāksnes, jo tās lietderīgi var izmantot citām vajadzībām. A.Sausais uzsver – visas plāksnes, arī salauztās, kas jau bijušas ieplīsušas, tiek nogādātas pašvaldības aģentūras “Spodra” teritorijā, lai izmantotu. Primārās esot novada vajadzības, bet arī privātpersonas varot pieteikties plākšņu izmantošanai.

Veido dūņu vannas
Parkā joprojām turpinās arī Gulbju dīķa tīrīšanas darbi. Strādnieki cer tos paveikt līdz valsts svētkiem. “Diemžēl sūknēšanu var veikt tikai divas dienas nedēļā, jo ūdens pieplūdums dīķim ir mazs, zemessūcējs atmetas pret grunti un nevar strādāt. Projektā paredzēts atsūknēt 800 kubikmetrus dūņu, bet reāli apjoms būs lielāks. Izsūknētās dūņas pa caurulēm aizplūst parkā pie ezera. Valsts pieminekļu inspekcija šajā vietā norādījusi veidot speciālas dūņu vannas. Ir uzrakts valnis, lai dūņas neieplūst ezerā, bet uzkrājas vannās. Pēc gada diviem dūņas varēs rakt ar ekskavatoru pārvešanai un izmantot kā mēslojumu,” skaidro A.Sausais. Savukārt “Alūksnes Ziņas” interesējās, vai parka celiņu rekonstrukcijas laikā atjaunos arī tiltiņu pie Gulbju dīķa, kā margas stāv iebrukušas jau divus gadus. A.Sausais apgalvo - Valsts pieminekļu inspekcijai ir nosūtīts saskaņošanai dokuments, lai vienlaikus varētu salabot arī tiltiņu, jo parka celiņu projektā tas nebija paredzēts. “Tiklīdz būs saskaņojums, atjaunosim ne tikai margas, bet arī sarkano ķieģeļu daļu, kas ir izdrupusi. Tādēļ arī šajā posmā celtnieki pašlaik neklāj bruģi – to darīs, kad salabos tiltiņu. Margas restaurēs kalēja amata meistars Laimonis Bāliņš,” saka A.Sausais.

“Nāra” vairs nebūs ūdenī
Projekta gaitā kalēja amata meistars Laimonis Bāliņš jau ir restaurējis R.Sviles vara skārda skulptūru “Nāra”, kas savulaik atradās Gulbju dīķī. L.Bāliņš atzīst – skulptūra bija būtiski deformēta sejas un krūšu daļā, tādēļ aizmugurē tika izgriezti fragmenti, lai varētu piekļūt no iekšpuses un iztaisnot. Pēc tam izgrieztos caurumus aizmetināja. “Skulptūru apstrādājām ar skābēm, lai noņemtu veco vara oksīdu un pārklātu jaunu, bet no skulptūras pamatnes, kas gadiem atradusies ūdenī, noņēmām biezu kaļķa kārtu,” saka L.Bāliņš. Turpmāk “Nāra” gan vairs neatradīšoties dīķī, bet gozēsies uz sauszemes – pie tiltiņa starp bērnu rotaļlaukumu un dīķi. “Ziemās uz dīķa ledus spēlē hokeju un sabojās skulptūru, tādēļ tā tomēr būs uz sauszemes,” saka A.Sausais.

Komentāri 12

Kā Tu tos smagos metālus ezerā uzņemsi ...caur pakaļu ? :D

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 08:50

Pats nemuldi! Dīķis visu laiku neskalojas uz ezeru, jo caurteka ir par augstu iebūvēta. Tā virskārta aizskalojas tikai pavasra sniega kušanas rezultātā un spēcīgu lietavu laikā, bet tikai virskārta. "Īstais labums" ir tieši tajās dūņās, ko tagad pumpē ezerā.Arī smagie metāli. Būs jāaiznes tā "zupa" uz ekspertīzi un ko tad nu tu teiksi?

pirms 10 gadiem, 2010.11.02 01:48

inita

Nāriņai jāpievieno signalizācija- ilgi viņa tur nebūs, tad jau labāk dīķa vidū vismaz gulbji sargās. Diez vai pēc pagājušā gada traģēdijas ,kad gulbis nosita cilvēku, kāds riskētu ar savu dzīvību līst pie Nāriņas.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 23:28

Viens "speciālists" te nomurgojis par smagajiem metāliem un ķīmiju un daži paniko. Dīķis caurskalojās visulaiku un kas dīķī, tas ezerā. West pareizi saka - Rūpes kanalizācijas izvads visu laiku rāmi vēļ sūdūdeņus 100 m no Vējiņa. Vasarā viss parka stūris smirdēja.
Kas attiecas uz dūņām - dūņas nosēdīsies un nepaies pāris gadi, kad būs zaļa zālīte pa virsu.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 23:20

West, ja tu tā domā, tad pavasarī vari droši doties peldēties uz Vējiņu. Es gan savus bērnus tur nevedīšu, pats neiešu un citiem to neiesaku darīt. Sūdos vēl varētu riskēt plunčāties, bet ķīmijā un smagajos metālos nu nē.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 21:55

Guliet mierīgi - darbu kvalitātei seko līdzi attistības nodaļa, Prižavoite.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 19:30

West

Nezi vai ezeru tā vnk var sagandēt, tur pat pretējā pilslīča pusē gadu desmitiem tecēja un tek joprojām kanalizācija pa tiešo ezerā, sak līņi tur labi ķeroties, tanīs aizaugušajās niedrās maz kas cuari tiek no tiem ūdeņiem, viss kas tagad tek strauji uz ezeru, gadu desmitiem tecēja caur dīķi tā kā tā, tā ka par eko.oīgsku katastrofu neir vērts te runāt nekas nenotiks, BET par to ka parkā pēcāk būs pavasarī daudz ar traktoru jāstrādā attīrot grāvi no pilsielas līdz Fītinghofa un Bunduļa ielām ieskaitot caurtekas arī paralēlajos grāvjos kuras tagad ir dūņās līdz augšai, tas ir fakts un cerams kāds pasekos. Tas ka kkādu sūda saskaņojumu jāgaida tiltiņa remontam ir sviesc, saremontēts tas noteikt ibūs labāks kā bijis jau n pēdējos gadus , kamēr dome muļļājās un nevar saremontēt aizbildinoteis ar kkādū tur saskaņojumu. Vēl kretinē koku izzāģēšana, atkal Veismanis atgriezies!!! pēc viņa darbības vētra ja uparādija kas notiek kad kokus parkā pagraiza, lol!!
kam traucēja lapegle un šķiet vācuegle, vai nu kā viņu tur, parkā, kādi ir atjaunotie celiņi, tie kuriem šķemb uatsijas liek, tādu haltūru, vecais asfaltbetons bija labāks!!! Tur pat tālāk ar hvz kād umeža tehniku iekšā rullēts un viss izgriezts risēs kā izcirtumā, karoč redzu daudz trūkumu, kas daudz būtiskāki par ūdeņu un dūņu pārpumpēšanu kur ar`inenoliedzami daudz trūkumu, piem varētu no krasta izrakt lielumu iepretim maksimai, Nāru ja uzliks sauszemē, lieku likmes kurā vakarā viņa pazudīs uz neatgriezšanos krāsainajā metālā...

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 18:28

speciālista viedoklis

Ko nozīmē"dūņu vannas"??? Kādas vannas??? Tos pareizi sauc par NOSĒDDĪĶIEM.
Vesela gadsimta mēsli, kas tecējuši no pils ar visu "pievienoto vērtību" ķīmiju(tualešu tīrāmaie, trauku mazgājamaie līdzekļi, pulverūdens, terpentīna un krāsu paliekas u.c.), plus smagie metāli no gāzu izplūdēm, plus konservbundžas, pudeles, stikla lauskas, dažādi gruži tiek pārpumpēti nevis "dūņu vannās", bet pils parkā, kā rezultātā šis "labums" nonāk taisni ezerā( tieši peldvietā!) ar visām no tā izrietošajām sekām, jo nekādi NOSĒDDĪĶI netika ierīkoti. Tas valnītis, kas ir izveidots no augsnes virskārtas, neattīra šos ūdeņus. Lai izveidotu dūņu nosēddīķi, bija speciāli jārok dīķis, kura dibens un krasti "jāizklāj" ar smalku smilts kārtu, kuru aprēķina projektētājs pēc pumpējamo dūņu kubatūras daudzuma.
Paceļas vairāki jautājumi:
1. Kas ir taisījis šo projektu un vai tajā ir paredzēts nosēddīķis ar attiecīgajiem aprēķiniem un parametriem? Vai tiek veikta projekta autora uzraudzība?
2. Vai šis projekts ir saskaņots Vides dienestos? Ko tie ir skaņojuši(ja skaņojuši!), ja notiek šādas cūcības?
3. Vai šis projekts ir saskaņots Pieminekļu inspekcijā? Kā var saskaņot projektu, kurš paredz kultūrvēsturiska parka sagandēšanu un piemēslošanu?
4. Ko dara un kur skatās valsts ierēdņi? Par ko viņi algas saņem?

Varu vēl piebilst, ka pēc šis tehnoloģijas tas dīķis ne par grammu nekļūs labāks un tīrāks, kā bija smirdīgs, tā arī paliks smirdīgs un netīrs. Kapēc tad bija jāgāž milzīga nauda ārā, kad rezultāta nebūs, ja nu vienīgi par rezultātu var uzskatīt sagandētu ezeru un parku.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 17:33

,,

Un ja nu tajas vannas kads nogrimst? Un kas tas par drumu veci grabstas gar Naras pupiem?

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 16:58

Par šitām "dūņu vannām"gan vajadzētu kādu saukt pie atbildības. Tā ir noziedzība pret visu Alūksni, ne tikai pret parku. Praktiski visa parka sākotnējā daļa ir saķēzīta uz visiem laikiem, un neatgriezeniski.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 16:41

Vajag privātmāju īpašniekiem aiz Maximas likt vairāk čurāt, lai dīķī būtu lielāks pieplūdums.

pirms 10 gadiem, 2010.11.01 14:12

Vietējās ziņas