Remontē Grūbes HES 3

Apes novada Grūbes hidroelektrostacijā (HES) uz Vaidavas upes, kas ir starp modernākajām mazajām spēkstacijām Latvijā un iecienīts tūristu apskates objekts, pašlaik notiek remontdarbi – ir nolaists uzplūdinājums, lai mainītu koka aizvarus un veiktu citus profilaktiskos darbus.

Iepriekš koka aizvari un balsti mainīti pirms 11 gadiem – 1999.gadā, kad atjaunoja HES darbību un uzstādīja vienu no Latvijā modernākajām turbīnām, kas strādā automātiskā režīmā.

“Hidrobūvju ekspluatācijas noteikumi paredz, ka pēc zināma laika ir jāmaina koka balsti un aizvari. Parasti tas ir jāveic jau pēc sešiem septiņiem gadiem, bet Grūbes HES, veicot pārbaudes, tie vēl atbilda ekspluatācijas noteikumiem. Šā gada apjomīgie pavasara ūdeņi un ledus apliecināja, ka nekas nav mūžīgs, jo bija uztraukums par aizvaru izturību. Tagad, kad ūdens caurplūde ir mazāka un zivis ir iznārstojušas, varējām sākt remontu,” stāsta viens no Grūbes HES īpašniekiem Arturs Dukulis.

Atbilstoši tehniskajiem noteikumiem darbi ir saskaņoti ar Madonas reģionālo vides pārvaldi. “Grūbes HES nav ūdens krātuves, tā strādā uz caurplūdi. Atbilstoši noteikumiem ūdens līmeni drīkstējām sēdināt par 20 centimetriem stundā, aizvarus lēnām ceļot uz augšu. Tas ir loģiski, ka pašlaik pie Grūbes HES izskatās kā kara laukā. Pēc ūdens līmeņa samazināšanas no gultnes izvilkām baļķus, kas tur gadu laikā bija sakrituši, lai vēlāk tos ūdens nepienestu pie restēm, kas var radīt bojājumus. Izmantojot brīdi, kad ūdens līmenis ir samazināts, veiksim profilaktisko apkopi arī turbīnai. Ar speciālu cementu atjaunosim dolomīta slāni, kur laika gaitā ūdens ir “izgrauzis” caurumus,” saka A.Dukulis.

Viņš norāda, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, redzot pašreizējās izmaiņas Grūbes HES, jo tas nerada kaitējumu dabai. “Jā, visiem tas ir pārsteigums un jautā, vai negaisa laikā, vētrā izrauti aizvari? Tā kā ūdens līmenis ir zems, mums jau mēnesi Grūbes HES vispār ir izslēgta un pašlaik nestrādā. Turklāt nodarīt kaitējumu dabai neesam it nemaz ieinteresēti, jo aiz HES atrodas arī mūsu zivju audzētava. Tas arī bija iemesls, kādēļ līmeņa pazemināšana notika tik lēni – lai ūdens režīms, kas pieplūst foreļu dīķiem, paliktu nemainīgs,” uzsver uzņēmējs.

A.Dukulis atzīst, ka šāgada karstā vasara radījusi ekstremālus apstākļus zivīm. “Pašlaik Vaidavas upē temperatūra ir +21, +22 grādi – šāda ūdens temperatūra alatām, forelēm ir robeža. Ja ūdens temperatūra ir +25 grādi, tad zivis iet bojā. Ja pērn foreļu audzētavu nebūtu aprīkojuši ar jauno tehnoloģiju, tad šāgada karstajā vasarā mūsu forelēm klātos ļoti grūti. Toties tagad jaunajā audzēšanas daļā varam ūdeni bagātināt ar skābekli, izmainīt ūdens plūsmas ātrumu,” saka A.Dukulis.

Remontu plāno pabeigt nākamās nedēļas beigās. “Pēc tam ūdens līmenis Grūbes HES būs tāds pas kā iepriekš – gandrīz konstants, jo mūsu HES ir dubultā ūdens līmeņa regulēšana. Remontdarbi notiek, izmantojot pašu finansējumu un darbu, jo šādiem darbiem piesaistīt līdzekļus no Eiropas fondiem nevar,” norāda A.Dukulis.

Komentāri 3

forelists

zaza - viss kas rakstaa mineets par nekaitiibu ir pilniigs ***! virs hesa liimenis ir paaris centimetri viss izkaltis, un vinji kaut ko runaa par temperatuuru, pie taadas temperatuuras nolaizhot upee liimeni viss iet bojaa! nav ne straumes kas rada skaabekli uudenii ne arii dziljo eenu bedru kur pasleepties forelei un alatai.

kaut ko murgo par savaam diikjos barotajaam cuukaam nevis foreleem, taas jau par foreleem vispaar nedriikst saukt, baro kaa lopu ar kombikormu!

pljuutii kaut ko par uudens rezhiimu saviem diikjiem, a kaa ar upee miitoshajaam foreleem! kur tad ir lielais plaatiizers Armands Roze? visur baaza savu degunu, tagad neko nav teicis:D

upee jau driiz nebuus staruta forelju, tikai taas izbeegushaas diikja barotavas... kur skataas Madonas vides paarvalde, davai taisiet monitoringu, skaitiet zivis un tad publiskjojiet datus...

pirms 10 gadiem, 2010.08.14 20:59

zaza

Fufeli-paskaidro kada veida tas notiek ari parejiem

pirms 10 gadiem, 2010.08.14 11:23

Fufels

Nevis "kas ir starp modernākajām mazajām spēkstacijām Latvijā un iecienīts tūristu apskates objekts", bet gan modrnākais zivju slepkavības un iznīcināšanas ierīce, tikai pumpē naudu no valsts + iznīcina dabas resursus!

pirms 10 gadiem, 2010.08.14 09:55

Vietējās ziņas