Rosina šķirot atkritumus 8

Pagājuši vairāki gadi, kopš  Alūksnē ir izvietoti konteineri atkritumu šķirošanai, tomēr daudzi to joprojām nedara. Lai ieinteresētu atkritumu šķirošanā, “Latvijas Zaļais punkts” trīs mēnešus rīko akciju, kurā var laimēt balvu – 30 latu dāvanu karti.

Saņem balvu par PET pudeļu šķirošanu
Pirmajā izlozē dāvanu karti no SIA “Alta S” laimēja alūksnietis Ivars Kuks. Viņš atzīst, ka atkritumu šķirošanu sācis, tieši akcijas mudināts. “Šķirotajiem atkritumiem paredzēto konteineru pie mūsu mājas nav, bet man nav grūti aiziet pārsimts metrus tālāk un iemest tur, kur tie novietoti,” saka I.Kuks. “Latvijas Zaļā punkta” rīkoto šķirošanas maratonu atbalsta Alūksnes novada pašvaldība un SIA “Rūpe”. Piedaloties šajā akcijā, iedzīvotāji tiek aicināti šķirot plastmasas pudeļu iepakojumu. Tukšajā plastmasas pudelē jāievieto zīmīte ar savu vārdu un tālruņa numuru, pēc tam jāsaplacina jāuzskrūvē korķis, un jāiemet plastmasai paredzētajā konteinerā. Nākamā balvas izloze būs 27.jūlijā, pēc tam - 31.augustā.

Par šķirotajiem atkritumiem nav jāmaksā
“Atkritumu šķirošana liecina par sadzīves kultūru, kas nerodas īsā laikā. Tāpēc iedzīvotāji regulāri ir jāizglīto šajā jomā,” uzsver “Latvijas Zaļā punkta” mārketinga un komunikācijas direktors Valdis Martinsons. Viņš norāda, ka iedzīvotājiem ir iespēja ietaupīt, šķirojot atkritumus. SIA “Rūpe” aprēķini liecina, ka šogad par 1 procentu palielinājies šķiroto atkritumu un par tikpat lielu daudzumu samazinājies nešķiroto atkritumu apjoms. Novada atkritumu apsaimniekotāja uzņēmuma valdes loceklis Valfrīds Vilks uzskata, ka iedzīvotāji ir sapratuši šķirošanas ieguvumus: vides aizsardzība, atkritumu otrreizēja pārstrāde un savu līdzekļu taupīšana. “Iedzīvotājiem par šķiroto atkritumu izvešanu nav jāmaksā. Šķirojot samazinās kopējais mājsaimniecībā saražoto atkritumu daudzums, tādēļ ir iespēja ietaupīt,” skaidro V.Vilks. Tiesa, atšķirībā no nešķiroto atkritumu konteineriem, kas ir pie katras mājas, šķirotie atkritumi ir jānogādā uz tuvāko laukumu, kur izvietoti dažādu krāsu konteineri stiklam, papīram un PET pudelēm.

Iedzīvotāji neievēro šķirošanas notekumus
Šķirotie atkritumi tiek nogādāti poligonā Litenē, kuru apsaimnieko SIA “Alba 5”. Uzņēmuma valdes loceklis Aldis Amantovs iebilst izplatītajam viedoklim, ka šķirot nav jēgas, jo vienalga visus atkritumus saber kopā. “Kopā tiek sabērti šķirotie atkritumi, kurus pēc tam pārskata strādnieki poligonā. Mums ir 12 darbinieki. Gribētu, lai iedzīvotāji ciena mūsu darbu,” saka A.Amantovs. Viņš atzīst, ka iedzīvotāji saražo pat par 30 procentiem mazāk nešķiroti atkritumu. Tas daļēji skaidrojams ar šķiroto atkritumu daudzuma palielināšanos. Diemžēl šķirotajiem atkritumiem ir slikta kvalitāte, jo netiek ievērots dalījums. Tas nozīmē, ka piena pakas nedrīkst mest kopā ar kartona un papīra iesaiņojumu. Tāpat konteinerā drīkst mest tikai stikla pudeles, nevis logu stiklus un spoguļus. Tas attiecas arī uz dažādiem plastmasas izstrādājumiem, jo konteineri ir paredzēti tikai PET pudelēm un plastmasas plēvēm.

Komentāri 8

eksperte

Logu stiklam, stikla traukiem ir pavisam cits sastāvs tādēl, to nedrīkst mest šķirošanas kontieneros, kas ir paredzēti tikai stikla IEPAKOJUMAM. Ja tas viss sajauksies, tad galā visu varēs mest ārā, jo neko kvalitatīvu no iegūtā maisījuma vairs ražot nevarēs. Turklāt logu stikli, vecas mēbeles u.tml. lietas ir lielgabarīta sadzīves atkritumi, par kuru izvešanu ir jāmaksā.

pirms 10 gadiem, 2010.07.07 14:47

true

Kas tur ko rosināt - Cimbulis ar saviem čomiem atkritumus šķiro jau gadiem - viņiem tad arī pienākas 30 latu dāvanu karte.

pirms 10 gadiem, 2010.07.07 14:32

sastāvs dažādiem stikliem atšķiras... ja sajūk, tad nesanāk ne šis ne tas

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 22:29

West

Gribētos zināt, kā nespeciālistam, kāda atšķirība pārkausējot logu stikls tur vai 2l burka?!? Saprotu vēl par spoguļstikliem, bet parasts logu stikls? Lūdzu skaidrojumu, jo sasmalcināt stur viss pie promvešanas tiek pie konteineriem sīkās drumslās..

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 22:07

iedzīvotājs

Kur tad mest pārējo stiklu, piemēram, logu?

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 15:29

Nu gan!

tad izlasiet, kādu stiklu var mest - pudeles un burkas, nevis jebkuru stiklu. tad vienīgi trīslitru burku varbūt nevar iebāzt. Lai gan , ja nevar iebāzt, tad to arī nedrīkst mest.

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 11:38

iedzīvotājs

Konteineros, kur ir jāmet stikli, ir tik mazs caurumiņš, ka pusstunda jāstāv un jāsit stikli. Tas ir baigi neērti, ja ir stikla lielāki gabali.

pirms 10 gadiem, 2010.07.06 09:46

Vietējās ziņas