Sadala mērķdotācijas 23

Šāgada pirmajiem astoņiem mēnešiem Alūksnes novada pašvaldības vispārējo izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai piešķirta mērķdotācija 1 139 800 latu apmērā.

Salīdzinot šīs mērķdotācijas viena mēneša izmaksas ar mācību gada pirmajos četros mēnešos piešķirto, saņemtais finansējums ir par aptuveni trešdaļu lielāks. Katrai skolai individuāli šis pieaugums būs atšķirīgs, jo mērķdotāciju plānots sadalīt pēc pavisam jaunas kārtības.

“Strādājot pie jaunās mērķdotāciju sadales kārtības, centāmies tuvināt to principam, lai nauda sekotu skolēnam ne tikai līdz novadam, bet arī līdz skolai,” saka Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Kupča, kas kārtību izstrādājusi sadarbībā ar pārstāvjiem no mazo, vidējām un lielajām skolām. Kopīgi nolemts, ka mērķdotācija tiks sadalīta, ņemot vērā normēto skolēnu skaitu. To nosaka, pielietojot reālajam skolēnu skaitam dažādus koeficientus, kas 1. - 4.klašu, 5. - 9.klašu, 10. - 12.klašu, vakarskolu un speciālo izglītības programmu audzēkņu skaitam noteikti atšķirīgi.

Dos lielāku brīvību direktoriem
Pēc šāda principa iedalīto finansējumu, katra skola drīkstēs izlietot ievērojot līdzšinējo proporciju: 85 procenti pedagogu darba samaksai un 15 procenti administrācijai, kurā ietilpst direktora, viņa vietnieku, skolas bibliotekāra un atbalsta personāla – logopēda vai speciālā pedagoga – štata vienības. G.Kupča norāda, ka, dalot pedagogu darba samaksas finansējumu, primārais noteikums ir simtprocentīgai mācību programmas īstenošanai nepieciešamās likmes. “Atlikušo finansējumu skolas direktori varēs sadalīt pēc saviem ieskatiem, nosakot prioritātes: vai vairāk līdzekļu iedalīt klases audzināšanas darbam, vai burtnīcu labošanai, vai arī individuālajam darbam un tamlīdzīgi,” skaidro Izglītības pārvaldes vadītāja.

Vienlaikus katrai iestādei būs jāveido savs rezerves fonds, kura līdzekļi būs domāti neparedzētiem gadījumiem, kā, piemēram, samaksai pedagogam par saslimušā kolēģa aizvietošanu. Savu rezerves fondu veidos arī Izglītības pārvalde. Tam līdzekļi tiks rasti, atskaitot divus procentus no katrai izglītības iestādei piešķirtā finansējuma pedagogu darba samaksai. G.Kupča atklāj, ka pēc jaunās sadales kārtības šī summa varētu būtu nepilni 20 000 latu, ko paredzēts izmantot bērnu kopšanas atvaļinājuma pabalstiem vai kāda pedagoga atlaišanas gadījumā.

Kalpos par “donoriem”

Pie šādas mērķdotāciju sadales kārtības gandrīz visām skolām finansējums būs pietiekams. Par vienīgajiem izņēmumiem kļūs Mārkalnes, Jaunlaicenes un Jaunannas pamatskolas, kuras pie jaunā modeļa nespēs pašas nodrošināt direktora štata vienības, bet Jaunannā – arī pilnas mācību programmas izpildi, tam pietrūkstot 0,641 likmei. Trūkstošās likmes iecerēts segt uz četru pilsētas skolu rēķina, kurām vienīgajām visā novadā finansējuma pieaugums ir gana liels, lai tās varētu kalpot par “donoriem”.
Šie noteikumi attieksies arī uz piecgadīgo un sešgadīgo grupu pedagogu darba samaksu, kurai šāgada pirmajiem astoņiem mēnešiem piešķirta mērķdotācija 64 504 lati. Lai gan noteikumi par mērķdotāciju sadales kārtību jau apstiprināti Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas sēdē, kā arī vakar notikušajā Finanšu komitejas sēdē, par tiem vēl lems Alūksnes novada domes sēdē.

Komentāri 23

***

Nedomāju, ka "lielo"skolu sklotāji gribētu, lai kāda no mazajām skolām beidz savu pastāvēšanu, vai priecātos par kāda kolēģa nonākšanu bezdarbnieka statusā. Tā nu galīgi nav. Tomēr valsts politika ir šāda un tur nav pie vainas lielo skolu skolotāji.Arī šīs dikusijas nedod neko, tikai vairo negatīvās emocijas pašos un citos.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 13:40

***

Nevajag visus atkal bāzt vienā maisā, ja viens te bļaustās pa forumu,tas nenozīmē,ka tāds ir visu lielo skolu skolotāju viedoklis.Ļoti daudzi uzskata par pazemojumu apspriekst ko tādu forumā.

pirms 11 gadiem, 2010.01.18 09:45

Nu, es gan to par viedokli nesauktu. Drīzāk par sava egoisma publisku demonstrāciju ar idiotisma pieskaņu. No vienas puses varētu jau ļaut tādā pašā garā turpināt, bet no otras - žēl to cilvēku, kas tiešām centās izstrādāt godīgu mērķdotācijas sadali pēc principa "lai vilks būtu paēdis & kaza dzīva".
Neviens tak nav vainīgs, ka valdība izdomājusi tādu finansēšanas modeli, tāpēc būtu jācenšas sadzīvot visiem draudzīgi ar tām naudiņām, kas tādā veidā uz novadu atnāk. Bet nē. Daži uzvedas kā princeses pirmspubertātes vecumā: man vajag, man pienākas un nospļauties par to, kas notiek ar citiem.
Nja. :) Šajā gadījumā es varētu uzdot tādu pašu jautājumu: kā tie īdētāji un negāciju vārītāji spēj ar tādu žulti sevī dzīvot?

pirms 11 gadiem, 2010.01.18 09:14

Dzintra

Te kādam totalitāras noslieces. Ja kāds domā savādāk - ar koku, pakārt, nošaut. Kā Jūs ar tādu žulti varat dzīvot, nepieļaujot savādāku viedokli?

pirms 11 gadiem, 2010.01.18 08:23

to VIP

Nu, nu.. :) Nav jau nekur teikts, ka arī šogad skolotāji būs spiesti ņemt bezalgas atvaļinājumu. Pagājušajā gadā tā sanāca, jo finansējums bija tik katastrofāli mazs, ka variantu nebija. Šogad līdzekļu ir nedaudz vairāk. Ja var ticēt šeit rakstītajam, tad it kā par trešdaļu. Tas nozīmē, ka, visticamāk, bezalgas atvaļinājumi izpaliks.
Kas attiecas uz lielo skolu "apbižotajiem" pedagogiem, tad tur gan mazliet nācās padomāt. Situācija apmēram tāda, kā starp vienu kārtīgi paēdušu un vienu badā mirstošu personu. No kārtīgi paēdušās paņem vienu maizes šķēlīti, lai taču arī otrai kaut kas tiek, bet kārtīgi paēdušā sāk kliegt: kāpēc man kādam kaut kas ir jādod, kāpēc man neviens nepaprasīja, kāpēc man tagad nāksies par vienu šķēlīti mazāk apēst, ja es gribu pārēsties utt.!!!
Nu, atvaino.. Ja visu lielo skolu pedagogiem ir tāda pati attieksme, kā tev, nu tad ar sūdainu koku un pa durvīm laukā no skolas. Vnk pretīgi paliek pie tādas nostājas.

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 22:05

VIP

Lai nu kā, bet dažiem atliek tikai skaust un "riet". Veiksmi!!!

Kādēļ tad kādi citi nevēlas strādāt bez maksas, bet dažiem jāpiecieš bezalgas atvaļinājums? Varbūt mazās skolas ar var ziedoties un pusi likmes ziedot strādājot par brīvu, bet ak nē .... to kas trūkst ir kādam jākompensē.

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 21:52

to VIP

Atcerējos, ka neatbildēju tev uz komentāra otro daļu.. Pardon! Tūlīt kļūmīti labosim. Edz, arī tur tev taisnība, ka nevienam nevar uzlikt par pienākumu kādu uzturēt. Tieši tāpēc ikviens no šiem pedagogiem, kas uzskata, ka labāk ir lai kāds cits kļūst par bezdarbnieku, nekā viņš piecieš vienu (!) bezalgas atvaļinājuma mēnesi, drīkst uzrakstīt atlūgumu.
Varbūt tā pat būtu labāk. :) Pretējā gadījumā tiek rādīts slikts piemērs jaunatnei, kā uz otra nelaimes savu laimi celt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 21:23

to VIP

Taisnība. :) Izglītības pārvalde, vēršoties pēc padoma tikai pie skolu direktoriem, nevis katra skolotāja individuāli, ir pieļāvusi lielu kļūdu. Galu galā arī novada domes deputāti, kas pārstāv noteiktu vēlētāju loku, tāpat kā direktori kādu kolektīvu, pirms lēmuma pieņemšanas apstaigā visas mājas ar uguni, lai pajautātu ikvienam novada iedzīvotājam, ko viņš par to domā.
Publiskais "fuj!" par tādu darba stilu. :) Kurš ierosina izteikt rājienu?

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 21:08

VIP

Ja Jums šķiet ka skolā ir tikai viens cilvēks un tas ir direktors ir gaužām nožlojami, zinot cik skolu vadība ir bailīga paust savu viedokli. Kolektīviem neviens neko nav nedz prasījis nedz apspriedis. Dīvaina sanāk tā demokrātija!
Kas attiecas uz bezalgas atvaļinājumu, tad nevienam nevar uzlikt par pienākumu kādu uzturēt. Tas attiecas ne tikai uz mazajām skolām. Tad jau varbūt mazo skolu pedagogi sāks barot arī bezpajumtniekus, jo tiem ar tagad grūti. Nevajag liekuļot.....

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 20:49

to VIP

"Gunta Kupča .. kārtību izstrādājusi sadarbībā ar pārstāvjiem no mazo, vidējām un lielajām skolām"
= = = = = = = = = = = = = = =
Acīmredzot, vienai no četrām lielajām skolām ir ne tikai prasīts, bet piedevām viņi paši piedalījušies šādas sadales kārtības izstrādāšanā.
Jautājumi vēl ir? :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 18:48

otram "domātājam"

Nu gan salīdzināji! :)) Kas ir viens bezalgas atvaļinājums pret trīs pamatskolu kolektīvu nonākšanu bezdarbnieka statusā? Var jau būt, ka starp abiem liekama vienlīdzības zīme, bet man tāpat gribas pajautāt - ar kuru galu tu domā, ja tiešām domā, nevis tikai izliecies?

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 18:42

4

tādi nu mēs skolotāji esma domājam tikai par skolēniem, lai sniegtu viņiem zināšanas.
slēdzam visas skolas ciet, lai paliek sākumskola, vidusskola un ģimnāzija.
Un tad palasīsim komentārus.

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 17:41

VIP

Esam kapitālismā. Katrs domā par sevi. Kādēļ lielajām skolām būtu jāsponsorē mazās? Un ja tas notiek, tad vismaz vajadzētu viņiem to paprasīt!
Vai pie pārvaldes izveidotais rezerves fonds būs caurspīdīgs?

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 17:33

Tu jau nu gan par savu maku nu nemaz, tikai par citu! Smiekli nāk!

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 15:32

DOMA

Aplausi komentāram " īpaši nesaprašām 16.01.2010. 22:43:48."

Cilvēkiem šobrīd ir grūti domāt globāli. Katru tikai interesē savs maks, savs krekls. Būtu labi, ja šādi komentāri parādītos vairāk, lai katra skatiens paceltos tālāk par savu kabatu...

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 12:49

Tam, kurš domā

Intersanti gan, kāpēc mums jābūt "jaukiem & devīgiem"? Lai paši augustā naudas trūkuma dēļ atkal būtu spiesti iet bezalgas atvaļinājumā!!!!???

pirms 11 gadiem, 2010.01.17 12:46

īpaši nesaprašām

Pieņemsim, ka valsts vienam bērniņam mēnesī atvēlējis divus latiņus. Savukārt savos krutajos noteikumos noteicis, ka skolotājam par mācību programmas izpildi pienākas 30 latiņi kā minimums. Ja klasē ir 15 bērni, tad ar viņu pienesumu naudas izteiksmē skolotāja algai pietiek. Ja klasē ir deviņi bērni, tad skolotāja algai pietrūkst 12 lati, bet, ja viņu ir 21, tad tikpat daudz paliek pāri. Jo lielāks daudzums klašu ar minimālo skolēnu skaitu, jo lielāks iztrūkums un otrādi. Tur tad arī veidojas tās summas, kas pietrūkst vai kas paliek pāri. Kas tur ko nesaprast?
Var jau, protams, slēgt visas tās skolas, kurām pietrūkst pavisam nedaudz pilnas mācību programmas īstenošanai vai direktora štata vienību nodrošināšanai. Tak tādā gadījumā scenārijs būs sekojošs: novadā ar laiku paliks tikai viena lielā skola un neskaitāmi analfabēti, kuriem būs vajadzīgi daudz garāki paskaidrojumi un priekš daudz elementārākām lietām.
Tāds ir mērķis, ja? :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.16 22:43

Ha!

Īsa gan tev tā atmiņa. :) Ja pareizi atceros, tad iepriekš finansējuma trūkuma dēļ vienu skolu nācās slēgt un kādu citu par filiāli gribēja pataisīt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.16 22:21

5

nu gan skaidri saprotams no rakstītā, ka iepriekš nepietrūka, jo tā pat un vēl vairāk paņēma - no tām pašām lielajām skolām un ne tik 4 vien, tad i nepietrūka, tagad atzīst ka apzaguši nedaudz un apzags tagad nedaudz mazāk, nu lab teiksim apdalīs pie sadales :D ,bet skolotāj nu neba tie glupākie, visu labi saprot, vnk gana bezspēcīgi pret naudas dalītājiem un strādā vien kā ir, priecājoties par skolēnu sasniegumiem, kā jau visos laikos, nedaudz saskums algas dienā, bet tad jau rītā atkal jauna diena, tāds ir tas skolotājs, vienmēr gana optimists, strādājot ar jauniem cilvēkiem savādāks i nevar būt...

pirms 11 gadiem, 2010.01.16 22:03

4

sāksies, tiešām liekas, ka šāda veida informācija izmesta kā ēsma, lai kolēģi savā starpā strīdētos. Jau tā situācija ir saspīlēta, ne jau pedagogu vainas pēc.
Tiešām līdz šim nepietrūka, bet tiklīdz tika mēŗķdotācija tā naudiņas pietrūks, un kādam jākļust par donoriem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.16 12:31

Vietējās ziņas