Sadarbības partnerus atrod Rīgā

Apes pagasta “Jaunzemos” atrodas biedrības “Garīgās un fiziskās attīstības centrs” struktūrvienība - kopiena. Tā radusi iespēju ne tikai savus izstrādājumus, bet arī Apes novada mājražotāju produkciju pārdot Rīgā.

Galvaspilsētā ir pieprasījums“Pašu spēkiem esam izveidojuši sertificētu virtuvi, kurā no kazu un govs piena gatavojam sešu veidu sierus. Ir arī neliela koka darbnīca, kurā gatavo soliņus, taburetes un citas dabas formu mēbeles. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar zemnieku saimniecību “Raiņi”, kurai ir vairākas tirdzniecības vietas, kur pārdod lauku ekoloģiskos produktus. Tiesa,  ekonomiskās krīzes dēļ šobrīd to skaits samazinās. Toties ir atvērts veikals “Tirgus galerija”, ar kuras līdzīpašnieci Lindu Baltiņu esam vienojušies ne tikai par sieru tirdzniecību. Nesen viņa deva iespēju prezentēt Apes novada mājražojumus galvaspilsētas pircējiem,” stāsta kopienas vadītājs Guntis Brutāns. Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre atzīst, ka ar prieku atsaucās biedrības valdes locekles Andas Salakas piedāvājumam. “Kopīgi izvēlējāmies adījumus, pinumus, koka karotes un pārtikas produktus. Visvairāk rīdziniekiem garšoja mūsu mārrutki, medus, cepumi un torte. Pēc tam mums zvanīja, ka torte esot bijusi ļoti garšīga, tāpēc ir jau pasūtījumi nākamajai nedēļai,” atklāj I.Sāre. Viņa domā, ka 7.martā un pirms Lieldienām, kad apenieši atkal ir aicināti uz “Tirgus galeriju”, vajadzēs piedāvāt kaut ko pavasarīgu, piemēram floristikas darbus, ne vairs vilnas cimdus un zeķes. 
Izdzīvot palīdz kopējs darbsG.Brutāns stāsta, ka katru nedēļu kopienā gatavotie sieri tiek pārdoti arī Igaunijā, Tartu tirgus paviljonā. Igauņi šos produktus ir ļoti iecienījuši, turklāt kaimiņos mājražojumus nepiedāvā.  “Esam arī sveces lējuši, gatavojuši svečturus un ziepes. Darām visu, lai varētu izdzīvot,” uzsver G. Brutāns. Šobrīd kopienā dzīvo seši cilvēki, kuri dažādu sociālu iemeslu rezultātā ir nonākuši strupceļā. Viņi ir zaudējuši ne tikai mājvietu, bet arī dzīves mērķi. Tagad šo cilvēku ikdiena ir balstīta uz kristīgās kopienas kārtību: lūgšanām, darbu un brālību. Viņi kopienā ieradušies, meklējot dzīvesvietu sadarbībā ar labdarības organizācijām. “Jaunzemos” pašu spēkiem ir sakārtotas vairākas telpas dzīvošanai un darbam. “Ja rodas interese par kādu darbu, tad ir vieglāk sakārtot dzīvi,” uzsver  G.Brutāns.
Vēlas īstenot sociālus projektusBiedrībai ir iestrādes vairākiem projektiem. Pērn G.Brutāns bija Vācijā, kur tikās kristīgo lauku organizāciju pārstāvji no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Vācijas katoļu labdarības organizācija “Renovabis” nolēmusi finansiāli atbalstīt sociālus projektus.  “Iesniegsim projektu šai organizācijai, lai varētu sakārtot un uzlabot siera ražotni, kas pagaidām ir tikai neliela virtuve. Tāpat ir nepieciešams izveidot kokapstrādes darbnīcu ar darbgaldiem un instrumentiem, lai var apgūt un pilnveidot darba iemaņas,” stāsta G.Brutāns.  Viņš norāda, ka ir nepieciešams arī remontēt mājas otro stāvu, lai varētu rīkot nometnes mazturīgo un daudzbērnu ģimeņu bērniem, kā arī pieaugušajiem. Biedrība ir jau rīkojusi labdarības pasākumus nedēļas nogalēs un kristīgās mūzikas koncertus. Paredzēts dot iespēju muzicēt kopienā un izstrādāt garīgās mūzikas terapijas kursu.

Vietējās ziņas