Sāk apdzīvot sociālo māju 4

Kad Apē atklāja rekonstruēto sociālo dzīvojamo māju “Jaunrozes”, Sociālā dienesta vadītāja Maija Kārkliņa bija starp tiem, kuri uzsvēra, ka lielākais darbs vēl ir tikai priekšā.

Rūpes par mājas un iemītnieku drošību, kā arī par ikdienas kārtību var radīt problēmas, kādas nebija paredzētas.
“Domstarpības var rasties par elektrības, ūdens un kanalizācijas pakalpojumu apmaksu, jo dušas ir kopējas. Dušu telpas grīdu apsilda ar elektrību, arī koplietošanas telpās par elektrības patēriņu ir jāmaksā visiem kopā. Nav iespējams pateikt, cik katrs ir patērējis ūdeni dušā. Kamēr mājā dzīvo viena ģimene, kurā ir septiņi bērni, viss ir mierīgi un labi. Bet līdz ar citu īrnieku ierašanos šie jautājumi var saasināties,” atzīst M.Kārkliņa.  

Lai gan maksai par īri ir noteiktas atlaides, par komunālajiem pakalpojumiem un elektrību ir jānorēķinās pilnībā. Elektroenerģijas apmaksai var izmantot “Latvenergo” dāvinājumu, jo katram dzīvoklim ir savs skaitītājs un līgumi tiek slēgti ar īrniekiem. Apes novada domes nolikumā par sociālajiem dzīvokļiem un sociālās mājas iekšējās kārtības noteikumos viss ir paredzēts, tomēr vienmēr paliek cilvēciskais faktors, kas nosaka iedzīvotāju savstarpējās attiecības.

Nav arī skaidrības, kā nodrošināt televīzijas antenu uzstādīšanu. Nebūtu prātīgi katram ļaut sist caurumu jaunajā jumtā, bet speciālista pakalpojumi ir ļoti dārgi. “Laika gaitā risinājumu var atrast visam, taču šobrīd ir skaidrs, ka televīzijas raidījumu uztveršanai ar istabas antenu nepietiek,” secina M.Kārkliņa.

Daudzbērnu ģimene ir ļoti apmierināta
Pagaidām ar pašvaldību ir slēgti trīs līgumi par dzīvokļu īri sociālajā mājā, kurā ir deviņi dzīvokļi. Šodien aprit tieši mēnesis, kopš atjaunotajā mājā iekārtojusies Bistrovu ģimene, kura jau pirms rekonstrukcijas dzīvoja “Jaunrozēs”. Ģimenē ir astoņi cilvēki, tāpēc tā īrē divus dzīvokļus – divistabu un vienistabas ar virtuvi. “Man ir septiņi bērni. Ļoti skaisti un ērti mums ir tagad. Nemaz nevar salīdzināt ar tām telpām, kādas bija iepriekš. Esam apmierināti – viss tīrs un gaišs, ir silti, turklāt jaunajām krāsnīm nevajag daudz malkas. Varam arī dušā mazgāties,” vērtē Svetlana Bistrova. Ja būtu jāizmanto kopēja virtuve, tad viņa justos labi kopā ar tādiem cilvēkiem, ar kuriem var sadzīvot. Katrā ziņā būtu vērts mēģināt, jo tikai “Jaunrozēs” ir tāda sociālā māja, par kuru tās īrnieki var priecāties. “Te man patīk labāk nekā pilsētā. Kamēr atnākam, ir laba pastaiga svaigā gaisā,” atzīst S.Bistrova. Pirmajā stāvā otra īrniece ir Žannas Milleres ģimene, kura šobrīd pamazām iekārtojas.

Dzīvokļu īrniekiem ir jāpilda prasības
Otrajā stāvā dzīvos Valentīna Popova ar meitu, bet viņa pagaidām vēl nav rīkojusi jurģus. Tur ir arī krīzes istaba, kuru varēs izmantot ārkārtas situācijās nonākuši novada iedzīvotāji. Tai ir sagādātas mēbeles un nepieciešamais inventārs. “Ir piedāvāts uz “Jaunrozēm” pārcelties Riharda Antonova un Solvitas Vizuliņas ģimenei, kuras četri cilvēki šobrīd dzīvo vienā istabā Robežu ielā. Tiesa, tur ir atsevišķa virtuve, turklāt dzīvoklis atrodas tuvu pilsētas centram. Tomēr ģimene ir izlēmusi pārcelties,” skaidro M.Kārkliņa. Viņa atzīst, ka otrajā stāvā četriem dzīvokļiem ir kopēja virtuve. Tiesa, krīzes dzīvoklī ne vienmēr būs kāds dzīvotājs. Tomēr dažs ir diezgan skeptiski noskaņots pret pārcelšanos, jo baidās no sociālajiem dzīvokļiem noteiktajām prasībām. Starp tām ir noteikums nebojāt sienas. M.Kārkliņa norāda, ka tas neattiecas uz plauktu, virsdrēbju pakaramā vai pulksteņa piestiprināšanu. Bet visam ir jābūt “saprāta robežās”.

Komentāri 4

Maija

Mācīsimies priecāties ar visiem kopā, arī ar tiem kam ikdiena nav tik viegla.

pirms 10 gadiem, 2010.12.10 12:29

Vietējās ziņas