Sāk Marienburgas viduslaiku pilsdrupu arheoloģisko izpēti 6

Lai senās Marienburgas viduslaiku pilsdrupas Alūksnes Pilssalā saglabātu nākamajām paaudzēm, to teritorijā sākta arheoloģiskā izpēte. To saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veic SIA „ARCHEO” par kopējo summu 12880 eiro, informē Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

E.Aploka stāsta, ka izpēti vadīs arheologs Uldis Kalējs, kurš līdzīgu darbu Marienburgas pilsdrupu teritorijā ir veicis arī iepriekš. Arheoloģiskās izpētes darbos Alūksnes novada pašvaldība nodarbinās arī desmit Alūksnes skolēnus. Nodarbinātības Valsts aģentūra, izsludinot skolēnu nodarbinātības projektu, līdzfinansējumam atvēlējusi 2355 eiro.

"Arheoloģisko izpēti plānots veikt 10x15 metrus lielā izrakumu laukumā galvenās pils vietā līdz kādreizējam tās pagalma līmenim. Izpētes laikā visi darbi un atklājumi tiek aprakstīti un fiksēti fotoattēlos vai zīmējumos. Senlietas un citus nozīmīgus atradumus darbu veicēji nodos Alūksnes muzejam. Izpētes izskaņā SIA „ARCHEO” pašvaldībai iesniegs pārskatu par paveikto un konstatēto, kā arī atzinumu par turpmākajām darbībām, nostiprinot, iekonservējot un nosedzot atsegtās arheoloģiskās izrakumu vietas," stāsta E.Aploka.

U. Kalējs uzsver, ka izvēlētais laukums saskaņā ar vecajiem plāniem atrodas vietā, kur tas daļēji skar iekšpagalmu, ārpusi un nedaudz arī ieejas vietu galvenajā pilī.

"Šī vieta izvēlēta tādēļ, ka ir vispiemērotākā, lai sāktu kompleksu izpēti, virzoties tālāk uz visām pusēm. Izpētes darbu sākotnējā posmā ir vairāk fiziska darba, noņemot celmus, augšējo zemes kārtu, tīrot gruvešus, taču arī tie ir vērtīgs avots, kur var atrast būvdetaļas, lodes un citas liecības no pils pastāvēšanas laika, īpaši no tās beigu posma," norāda arheologs.

Pašvaldības plānu primāri konservēt pilsdrupu mūrus, lai tos saglabātu, par pareizu atzina arī restaurācijas speciālists Rihards Platais, kurš jūlijā apmeklēja Alūksni, tikās ar pašvaldības pārstāvjiem un apsekoja pilsdrupas.

Alūksnes viduslaiku pils ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik tai bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā. Šobrīd Livonijas ordeņa pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība.

Komentāri 6

ak kungs

Jā, tas ir vissvarīgākais darbs domei priekš iedzīvotājiem....ŠAUSMASkur aizit naudiņa......

pirms 6 gadiem, 2014.08.01 07:57

akk

un tad, kad vēsturi pietiekami nepēta un nereklamē mūsu kultūrvēsturiskās bagātības, tad atkal ir slikti ! :D

pirms 6 gadiem, 2014.08.01 11:20

okk

Jūsuprāt,lietderīgāk naudu ieguldīt pabalstos,kurus liela daļa pabalstu saņēmēju nodzer?

pirms 6 gadiem, 2014.08.01 08:32

vāks un murgs

Nu ne jau par 12880 Eiro+2355 eiro(no valsts) pētīs 150kvm! Pie tam nekvalificētu darbaspēku-skolēnus nedrīkst tuvu laist šādiem darbiem, bet te jau durdoms rullē.
Tas platais nav nekāds noteicējs par to kas un kā būtu darāms ar pils mūriem. Atraduši specu!!! Tas ir SIA "SBRE" pārstāvis, caur kuru notiks visas rebes. Traktoristiene jau ducina....

pirms 6 gadiem, 2014.08.01 23:49

ARNĪTIS

jaa,viņi ir latvijas pilsoņi un ir tiesīgi saņemt pabalstus! pilsonība tev skata pēc iedota? jēzus!
kas attiecas uz nekvalificētu darbaspēku, mācās ļaudis kvalificējas praksē, ideāli! nevis maksā kādam piedēklim, lai tas pastāsta kā kvalificēties!
rezumē.... vismaz kaut kas tiek atkal darīts...... lai nu veicas.....tāds piķis! lidamšīna sanāktu!

pirms 6 gadiem, 2014.08.02 18:28

Vietējās ziņas