Saņem Kultūrkapitāla fonda atbalstu

Īstenos ar vēsturiskajām vērtībām saistītas ieceres
Beidzies šīgada otrais Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkurss, kura rezultātā finansiālo atbalstu ieguvušas trīs ar Alūksnes un Apes novadiem saistītas ieceres.

Finansiālo atbalstu 515 latu apmērā ieguvis nodibinājuma "Gaujienas Jāzepa Vītola fonds" iesniegtais projekts par radošo nometni "Vītolēni". Tā šogad norisināsies laikā no 18. līdz 24.jūlijam, pulcējot vairāk nekā simts Latvijas mūzikas skolu audzēkņus. Lai gan šī nometne nupat saņēmusi finansiālo atbalstu 200 latu apmērā no Apes novada domes, projekta koordinatore Ilze Dāve uzsver, ka nozīmīgs ir jebkurš atbalsts, ko var gūt pašreizējā situācijā. Restaurēs pilsētas kartes

Atbalstu savu ieceru īstenošanai saņēmis arī Alūksnes muzejs, kas iesniedzis projektu "Alūksnes pilsētas apbūves plānu konservācija" un kuram piešķirts finansējums 600 latu apmērā. Projekta koordinatore Astrīda Ievedniece skaidro, ka zem minētā nosaukuma slēpjas karšu restaurācija.

"Šīs kartes glabā sevī informāciju par to, kāda izskatījās pilsēta pirms 1940.gada jūlijā notikušā ugunsgrēka. Toreiz nodega daudzas mājas, kuru īpašnieki grasījās visu atjaunot. Sākoties karam, šīs ieceres, protams, palika nepabeigtas, tāpēc kartes ir nozīmīgākais informācijas avots, kāda Alūksne izskatījās pagājušā gadsimta sākumā," viņa saka.

Karšu restaurāciju iecerēts uzsākt tuvākā mēneša laikā. Šo darbu veiks Ārija Ubarste, kas specializējusies tieši dokumentu restaurācijā un plāno visu pabeigt līdz gada beigām. Lai gan kartes ir salīdzinoši labi saglabājušās, A.Ievedniece uzsver, ka galvenais mērķis ir pielāgot tās plašākas publikas apskatei.

"Šeit nav runa par iznīcību, bet gan eksponēšanu. Domāju, ka karšu glabātais materiāls būs interesants gan iebraucējiem, gan tiem, kas Alūksnē dzīvojuši paaudžu paaudzēs," klāsta A.Ievedniece. Viņa informē, ka kopā paredzēts apstrādāt vairāk nekā 500 loksnes, kas vēlāk tiks apkopotas atsevišķā izstādē.

Uzlabos ēkas tehnisko stāvokli

Pēdējā ar Alūksnes un Apes novadiem saistītā iecere ir "Papardes" stacijas ēkas konservācija. Šo projektu iesniedzis "Latvijas Industriālā mantojuma fonds", saņemot finansiālo atbalstu 400 latu apmērā. Projekta koordinators Andris Biedriņš norāda, ka šis projekts ir turpinājums iepriekšējos gados veiktajam darbam Gulbenes - Alūksnes bānīša maršrutā esošo objektu sakopšanai.

"Papardes" stacija esot saistoša vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā ir viena no stacijām, kur visbiežāk notiek dažādi pasākumi, bet, otrkārt, stacijas ēkai līdzās atrodas ūdenstornis. Savulaik bānītim esot bijusi tvaika lokomotīve, ko plānots atkal laist apritē. Ūdenstornis šajā gadījumā varētu kalpot par uzpildes vietu. Projekta līdzekļus iecerēts ieguldīt stacijas ēkā.

"Ēka šobrīd stāv tukša. Pēdējie iemītnieki to atstājuši ne tajā labākajā stāvoklī. Ar projekta līdzekļiem plānojam veikt pašus nepieciešamākos darbus, lai nedaudz uzlabotu tās tehnisko stāvokli - pielabot jumtu, nomainīt durvis," viņš informē.

Vietējās ziņas