Smieklu diena sociālās aprūpes centrā ,,Alūksne’’

Mēdz teikt, ka smiekli ir ceļš uz veselību. Tiesa, pie durvīm nemanīsi uzrakstu smieklu tera­peits, un telpās reti kāds smiesies kā kutināts. Tomēr speciālisti iesaka smieties no sirds, jo smiekli cilvēka organismam dod tādu pašu labumu kā C vitamīns. Tātad — stiprina imunitāti. Atzīta par alternatīvu metodi, kā bez ķīmiskiem medikamentiem un nepatīkamām procedūrām aiz­mirst pavisam vai mazināt savu veselības problēmu izpausmi. Par to bija padomājuši arī centra darbinieki, kuri, šodien 1. aprīlī sauktu, par Joku dienu, iepriecināja iemītniekus ar pašu sagatavotu joku izrādi pēc pasakas motīviem „Gāganu kari’’.

Pirms izrādes centra vadītājas p.i. Irina Baikova, arī sociālā darbiniece, pastāstīja, kāpēc tieši 1. aprīlī mums gribas smieties un jokoties. Izrādās, ka šī tradīcija nāk no Francijas. Saistīta ar kalendāra maiņu, kad  Karalis Kārlis IX 1654 gadā pavēlēja, ka gada sākums atzīmējams 1. Janvārī. Daudzi tam pretojās, bet citi to izsmēja. Tā radās šī tradīcija izmuļķot tos, kuri nevarēja pieņemt jauno kārtību, un pēc tam vienkārši pasmieties citam par citu.

Pēc tam sekoja izrāde. Scenārija autore centra darbiniece Agra Andersone. Vīru atveidoja- Ilzīte Boroduška, sievu tēloja- Lolita Zvirgzda, bet muižkunga lomā iejutās Agra. Par muzikālo pusi parūpējās Ilze Briediņa.

Jautrība sita augstu vilni, tie kuri varēja ierasties zālē patiešām jutās omulīgi. Arī pēc izrādes iemītnieki vēl neizklīda, bet turpināja uzņemt C vitamīnu. Viņi noskatījās un noklausījās, Lolitas spēles ar izjokošanu, Ilzītes anekdotes, Agras lasīto Ulda Ausekļa lasīto dzejoli ,,Tā tas bija, tā tas bija! Tika dziedātās dziesmas,, Aprīļa pilieni’’ un ,,Ak pavasar!’’

Latviešu tautas tradīcijās gaidāmo prieku vēroja pēc dažādām pazīmēm. Prieks gaidāms, ja niez kreisā acs, ja ar labo kāju izkāpj no gultas, ja zirneklis nolaižas acu priekšā. Priecīgs būs gads vai tikai vasara, ja pirmo tauriņu. Arī sapņi vēstī prieku, ja raud, redz aunu vai dzer degvīnu no pudeles, ja ierauga vīzes. Ja sapnī redz baltu audeklu, būs priecīgs ceļojums. Ja nu tomēr nav gadījies piedzīvot nevienu no šīm minētajām pazīmēm, tad tas nenozīmē, ka prieka nav, par spīti slimībām, lieliem rēķiniem un citām nelaimēm tas tomēr ir un gaida mūsu atvērto sirdi kaut vai rozā mākonīša veidā pie debesīm.

Paldies visiem atbalstītājiem. Lai smiekli palīdz pārvarēt ikdienas pelēcību. Jo smejoties mēs sarunājamies ar debesīm.

Senioriem