Sezonu atklāj ar sniega lielgabaliem 5

Lai gan šobrīd par sniega trūkumu sūdzēties nevar, trešdienas pēcpusdienā pār Alūksnes ziemas sporta centra “Mežinieki” trasēm pirmo reizi nokrita mākslīgā sniega segums.

Tas saistīts ar pērn pavasarī iegādātajiem sniega lielgabaliem jeb sniega ģeneratoriem, kas līdz pat šim brīdim vēl ne reizi nebija likti lietā.

“Tās bija sava veida mācības, lai mēs turpmāk zinātu, kā nepieciešamības gadījumā sniega lielgabalus likt lietā,” skaidro Alūksnes novada pašvaldības sporta darba organizators Vilnis Veļķeris. Viņš atgādina, ka savulaik abus sniega lielgabalus iegādājusies Alūksnes rajona padome. Līdzekļi tam iegūti ar Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības projektu “Aktīvas un veselīgas sabiedrības veicināšana, sekmējot ziemas sporta veidu attīstību Alūksnes un Hānjas augstienēs”, ko bijusī Alūksnes rajona padome īstenoja sadarbībā ar Hānjas pašvaldību Igaunijā.

“Kad radās ideja par sniega lielgabalu iegādi, daba mūs ar īstu ziemu nelutināja. Sniega lielgabalu iegādē saskatījām alternatīvu risinājumu, lai sportisti pirmajiem startiem sagatavotos pie mums, nevis tērētu līdzekļus, dodoties uz pirmajiem sniegiem Skandināvijas valstīs,” norāda Vilnis Veļķeris. Līdztekus sniega lielgabalu iegādei projektā paredzēti līdzekļi mācībām, tāpēc papildu finansējumu no Alūksnes novada pašvaldības budžeta sniega lielgabalu testēšana nav prasījusi. Mācības vadīja speciālisti no sniega lielgabalu piegādātājiem – SIA “Kalna Tehnika”. Uzņēmuma pārstāvis Jānis Bielis skaidro, ka optimālā temperatūra sniega ražošanai ir mīnuss 10 grādi. “Tie ir labvēlīgākie apstākļi mākslīgā sniega radīšanai, jo viss process balstās uz ūdeni, kas, izpūsts no sniega ģeneratora gaisā, aukstumā sasalst un pārvēršas sniegā,” viņš saka.

Mākslīgais sniegs esot ilgnoturīgāks par dabisko sniegu, taču tā radīšanai nepieciešamas ievērojamas izmaksas. V.Veļķeris stāsta, ka minimālais sniega segums treniņu organizēšanai un sacensību rīkošanai ir 4 metrus plata, 2 kilometrus gara un 30 centimetrus bieza sniega sega. Pēc J.Bieļa teiktā, tādu mākslīgā sniega daudzumu varētu saražot apmēram 60 stundās. Saražoto sniegu nepieciešams izvadāt pa trasi, pēc tam nolīdzinot to ar retrarku. Jautāts par aptuvenajām mākslīgā sniega radīšanas izmaksām, V.Veļķeris lēš, ka vienas sezonas laikā tās varētu sasniegt vairākus tūkstošus latu. “Sniega lielgabalu iegāde nepārprotami ir solis attīstības virzienā. Diemžēl  pašreizējā ekonomiskajā situācijā mēs diez vai varētu aļtauties to likt lietā, tāpēc jāpriecājas, ka jau otro gadu daba mūs lutina ar īstu ziemu,” spriež sporta darba organizators.

Izmantot ziemas piedāvātās iespējas “Mežiniekos” var jau kopš pagājušās nedēļas, taču kopš vakardienas tur ik otrdienu un ceturtdienu laikā no pulksten 16.00 līdz 19.30 tiek ieslēgs apgaismojums. V.Veļķeris informē, ka šobrīd izveidotas divas trases: divus un trīs kilometrus garas. Joprojām tiek strādāts pie viena kilometra distances un piecus kilometrus garas trases izveides. To sākumā un visas trases  garumā izvietotas norādes. “Tas ir viens no šīssezonas jauninājumiem. Atbilstoši grūtības un sarežģītības pakāpei trases iezīmētas ar attiecīgās krāsas norādēm. Viena kilometra distancei marķējums paredzēts dzeltenā krāsā, divu kilometru distancei – zaļā, trīs kilometru – zilā, bet garākajai piecu kilometru distancei – sarkanā krāsā,” viņš skaidro. Tāpat kā pērn, arī šoziem plānots izveidot alternatīvu slēpošanas vietu Alūksnes muižas parkā. Tajā izveidotā trase varētu būt nedaudz garāka par 1,2 kilometriem. To paredzēts veidot Rijukalna un Vējakalna ielas krustojuma tuvumā.

Komentāri 5

..

Jēga no sniega pūtējiem, ka biatlonā pa pēdējām vietām?

pirms 10 gadiem, 2010.12.25 16:18

Malēnieši to varētu pasniegt tūristiem gaismas ar maisiem nešanas vietā...

pirms 10 gadiem, 2010.12.12 22:42

Tagad tiešām īstais laiks ražot mākslīgo sniegu...

pirms 10 gadiem, 2010.12.12 21:43

Optimālie grādi sniega ražošanai esot -10. Pie tādiem grādiem Alūksnē sen sniegs līdz nabai. :D

pirms 10 gadiem, 2010.12.11 09:57

Saulvedis

Mācības ar sniega pūtējiem izdevušās - putināja bez pārtraukuma visā Latvijā un arī ziemeļu pārrobežā divas diennaktis :) (nemācēja izslēgt sniega pūtējus)

pirms 10 gadiem, 2010.12.11 09:45

Vietējās ziņas