Siltums lētāks nekļūs 7

Alūksnieši ir neapmierināti, ka viņiem ir tik dārga apkure un arī maksa par citiem komunālajiem pakalpojumiem. Tomēr neatbilst patiesībai kādas alūksnietes apgalvojums, ka siltumenerģijas tarifs - 38,74 lati par megavatstundu - ir visaugstākais salīdzinājumā ar kaimiņu novadiem. Tiesa, vairākās pilsētās siltuma tarifs tiek samazināts, taču Alūksnē tas nav paredzēts.

Kurināmais - trešdaļa izmaksu
“Alūksnes Ziņas” uzzināja, ka Gulbenē kopš 15.janvāra tarifs ir 39,15 ls/mwh, tas ir samazināts par 11 procentiem. Madonā un Valkā tarifs noteikts nedaudz virs 35 ls/mwh, Valmierā – virs 30 ls/mwh, bet Balvos – mazāk par 30 ls/mwh. A/S “Balvu enerģija” valdes priekšsēdētājs Aivars Zāģeris atzīst, ka šobrīd tarifu vēl samazināt nevar kredīta dēļ.Visaugstākais tarifs arī pēc tā samazināšanas ir Jēkabpilī. “Varētu teikt, ka Alūksnes tarifs ir vidējs. Tā lielumu un atšķirības nosaka galvenokārt kurināmā izmaksas, kas veido apmēram 30 procentus. Alūksnē tiek izmantots dažāds kurināmais: šķelda, ogles, malka un granulas. Mēs iesniedzam sabiedrisko pakalpojumu regulatoru komisijai visas izmaksas un aprēķinus, kuri acīmredzot ir pamatoti, tāpēc ir apstiprināts šis tarifs,” skaidro a/s “Simone” valdes loceklis Sandris Cipruss. Viņš uzsver, ka šajā apkures sezonā noteikti nav nekādu iespēju samazināt apkures tarifu.

Atkal pie sasistas siles
“Kad Alūksnē bija viszemākais tarifs, tad visi priecājās. Taču patiesība bija tāda, ka pateicoties  dārga zviedru apkures katla iegādei un sliktām siltumtrasēm, uzņēmums visu laiku balansēja uz bankrota robežas. Nekāda attīstība nenotika. Un tagad esam pie šīs sasistās siles,” secina Alūksnes novada domes deputāts Andis Krēsliņš. Viņš uzsver, ka kurināmais izmaksā dārgi tāpēc, ka ir liels kurināmā patēriņš uz vienu pārdoto siltuma megavatstundu. To nosaka neekonomiska siltumenerģijas ražošana, jo nav investēti līdzekļi siltumtrašu sakārtošanā. Tagad novada domei ir jālemj, vai galvot a/s “Simone” 100 000 latu kredītu, lai varētu segt parādus un iepirkt kurināmo. “Ja ņem kredītu, tad ir jābūt skaidram, kāda būs tā atdeve: kādā veidā renovēs siltumtrases un kas vadīs darbus. Šobrīd precīzi atkārtojas pagājušā gada situācija, kad “Simone” pateica – mums naudas nav un iedzīvotāji var palikt bez apkures. Tas nozīmē, ka gads ir pagājis, bet nekas nav izdarīts. Tas ir apburtais loks, no kura reizi par visām reizēm ir jāizkļūst,” norāda A.Krēsliņš.

Ar šādu tarifu var gūt peļņu
Viņš atzīst, ka iepriekšējai domei pēc apkures sezonas bija jāpieņem radikāli lēmumi. Jaunā dome darbam iešūpojās tikai septembrī, oktobrī, kad jau pie durvīm bija atkal apkures sezona. A.Krēsliņš uzskata, ka vispirms ir vajadzīgs kārtīgs biznesa plāns. Pēc tam ir jāmeklē cilvēki, kuri šo plānu spēj īstenot. Turklāt ir jārēķinās, ka par kredītu būs jāmaksā arī procenti. “100 000 lati tiek prasīti tikai “ugunsgrēka dzēšanai”, bet par attīstību joprojām nedomā. Turklāt iespējams, ka ar šo naudu var arī nepietikt līdz apkures sezonas beigām. Šobrīd nav labākais brīdis radikāla lēmuma pieņemšanai, bet jau septembrī es teicu, ka uzņēmuma normālas darbības uzsākšanai tajā ir jāiegulda 200 000 latu. Turklāt vienlaikus jādomā par līdzekļu piesaistīšanu siltumtrašu sakārtošanai, tad tas var strādāt arī kā pašvaldības uzņēmums,” skaidro A.Krēsliņš. Pretējā gadījumā ir vajadzīgs investors, kuram ir pietiekami daudz līdzekļu, lai investētu uzņēmumā. Ar šādu apkures tarifu piecu gadu laikā “Simone” var kļūst par pelnošu uzņēmumu. Maijā beigsies zviedru kredīts. Ja tā vietā būs kredīts projekta īstenošanai ar Eiropas Kohēzijas fonda līdzfinansējumu, tad tarifa pieaugums nedraud. Tiesa, arī par tā būtisku samazināšanu nevar runāt.

Komentāri 7

Pollincciks

Piekriitu Ievas komentaaram, nav ko gaidiit uz valdiibu un valsti,ja passiem ir mugurkauls, tad jaannem viss savaas rokaas. siltinat maajas, veidojiet daudziivokllu namos passi savus centraalaas apkures katlus un kurina cik grib. un katram dziivoklim passam savu skaitiitaaju. varbuut saakuma izmaksas buss tikpat lielas, cik tagad, bet peec 1 vai 2 gadiem krietni samazinaasies.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 17:24

Ieva

Siltiniet māju, ierīkojiet termo regulātorus, siltuma uzskaiti un dzīvojiet laimīgi, lai ar megavats maksā dārgi, tomēr nemaksāsiet par zudumiem un kaut kādus vidējos rādītājus! [email protected]
Rakstiet, palīdzēsim!

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 12:37

kurs tad pirka tadus katlus

būs jāmaksā no sava maciņa par jauniem. Cik ilgi turpinas izzagt šo nabaga pilsēteli vissādi kurzemes puses sarkanie bandīti...Latvija maza. Puķu spekulanti. Tāpat visu zinam.

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 09:10

Jānis

Krēsliņam pilnīga taisnība. Ar piebildi, ka lielāks kurināmā patēriņš nekā kaimiņiem mums ir arī uz saražoto megavatstundu.
Simonei nedrīkst dot ne latu pie pašreizējās vadības!

pirms 11 gadiem, 2010.01.19 00:44

kaads man apes ielaa sakars ar simones katliem, a tarifs tad tas pats, a attistiba nekaada

pirms 11 gadiem, 2010.01.18 22:39

a ko tu mārīt tā taisni krēsliņam pievērsusies esi?

pirms 11 gadiem, 2010.01.18 21:27

Vietējās ziņas