Situācija Lūkumieša ezerā ir uzlabota

Septembra sākumā “Alūksnes Ziņās” rakstījām par patvaļu Mārkalnes pagasta Lūkumieša ezerā, kad vairākas ieinteresētās personas regulēja ūdens līmeni, kā katrs uzskatīja par vajadzīgu. Pagājušajā nedēļā braucām lūkot, vai tagad situācija tur ir uzlabojusies.

Pašlaik pie slūžām ir izcirsti krūmi, atjaunota ūdens atzīme un tuvākās nedēļas laikā slūžām tiks uzlikts slēdzamu vāku, lai kurš katrs nevarētu patvaļīgi regulēt ūdens līmeni. Mārkalnes un Pededzes pagastu pārvalžu vadītāja Inta Ņikitina uzsver - vāka atslēgas glabāsies Mārkalnes pagasta pārvaldē.

Slūžas remontēs nākamgad
“Mārkalnes pagasta pārvalde uzņēmumam “Metrum” pasūtīja veikt Lūkumieša ezera ūdens līmeņa noteikšanu, kas arī ir izdarīts – 1,75 metri un 67 milimetri Baltijas augstumu sistēmā. Atzīme ir uzlikta metāla armatūras stienī uz groda augšējās malas. Tagad ūdens līmeņa atzīme ir tāda pati, kā noteica toreiz, būvējot slūžas un veidojot dambi,” stāsta I.Ņikitina.

Pēc situācijas izvērtēšana Lūkumietī Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis ir sastādījis aktu, kur uzsvērti veicamie darbi. Alūksnes novada pašvaldības būvinženieris ir sastādījis izmaksu tāmi slūžu remontam – tie ir 346 lati. “Tā kā tagad ir jau vēls rudens un ūdens līmenis ezerā ir augsts, šogad slūžas nevarēsim remontēt – tas būs jāatliek uz nākamo gadu. Mārkalnes pagasta pārvaldes nākamā gada budžetā paredzēsim tam nepieciešamo finansējumu. Pašlaik zemnieku saimniecībai “Tvaikonītis” esam uzdevuši izgatavot slēdzamu vāku, kas drīzumā būs gatavs un ko uzliksim uz slūžām,” saka I.Ņikitina. Viņa uzsver, ka arī turpmāk par ezera apsaimniekošanu atbildīga būs Mārkalnes pagasta pārvalde.

Atkal aktivizējas maluzvejnieki
Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Madonas sektora vecākais inspektors Imants Hamanis atzinīgi vērtē ūdens līmeņa atzīmes noteikšanu un uzsver – tagad ūdens līmenis ir vecajās robežās un nerada draudus zivju resursiem. “Tiesa, vēl līdz šim nav novērsta situācija, ka slūžām var brīvi piekļūt un patvaļīgi regulēt ūdens līmeni, jo vāks nav uzlikts, bet arī to pagasts sola novērst. Slūžu remontdarbus gan labāk atlikt līdz nākamajam gadam, jo – ja iesāks šoruden, var nepagūt visu izdarīt, un tad būs vēl sliktāk. Tiesa, to noteikti nevarēs darīt pavasarī, zivju nārsta laikā, bet vasarā,” saka I.Hamanis.

Viņš atzīst – tā kā ūdens līmenis ir atkal normas robežās, aktualizējusies vecā problēma: maluzvejnieki, kas atkal liek ezerā murdus. “Pagājušajā nedēļā no ezera atkal izcēlu sešus murdus. Diemžēl maluzvejniekus Lūkumieša ezerā notvert ir problemātiski, jo ap ezeru visur ir privātīpašumi, vide ir purvaina un piebraukt var tikai no vienas vietas. Bet gan jau kāds maluzvejnieks šķirsies no kāda lieka lata – ja ne šogad, tad pavasarī noteikti,” saka I.Hamanis.

Vietējās ziņas