Sumina neatkarības aizstāvjus 3

77 Alūksnes un Apes novadu iedzīvotājiem vai viņu tuviniekiem – Latvijas neatkarības aizstāvjiem šonedēļ Alūksnē pasniedza 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes.

Brīvi savā latvju zemē
Starp apbalvojuma saņēmējiem bija iedzīvotāji no Annas, Alsviķiem, Alūksnes, Gaujienas, Jaunannas, Jaunalūksnes, Jaunlaicenes, Liepnas, Malienas, Mālupes, Trapenes, Virešiem, Veclaicenes, Zeltiņiem un Apes. Vienpadsmit neatkarības aizstāvjiem no mūsu novadiem šis apbalvojums tika piešķirts pēc nāves. Apbalvojumus pasniedza rakstniece un žurnāliste Marina Kosteņecka un 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, bet muzikālus priekšnesumus sniedza Alūksnes mūzikas skolas audzēkņi un viņu pedagogi.

“Šodien daudzi nevarēja atnākt, un tas ir saprotams – cilvēki ir pie darba. Arī es biju barikādēs kopā ar citiem rakstniekiem un rakstniecēm, vārījām zupas barikāžu dalībniekiem. Kādā naktī bijām Zaķusalā un gaidījām, kad desants ieņems televīzijas torni un centru, domājot - ja būs traģēdija, tad arī mēs iesim bojā kopā ar tautu. Kāds barikāžu dalībnieks toreiz atzina, ka ir vērts būt klāt un, ja kas atgadīsies ar viņu, tad mājās ir palicis trīsgadīgais mazdēls – būs, kas rudzus iesēj latvju zemē. Paldies visiem, kas šodien atnāca vai nevarēja ierasties, jo ir kopā ar saviem mazbērniem latvju zemē,” sacīja M.Kosteņecka. Viņa pauda prieku, ka atsevišķu personu apbalvojumus nāca saņemt bērni un mazbērni – dzimtas turpinātāji.

Dūša bija un brauca!

Starp apbalvojuma saņēmējiem bija arī zemessargs Jānis Bērziņš no Liepnas, savulaik strādājis par skolotāju Liepnas internātskolā. Viņš atzina – toreiz brauca uz barikādēm, nedomājot, ka paša dzīvība var būt apdraudēta. “Toreiz jau pirms aizbraukšanas uz barikādēm visi noteica: “Diez vai atgriezīsies...” Bet mēs braucām – dūša bija un arī paši bijām spēcīgi. Patīkami, ka mūs, barikāžu dalībniekus, atminas. Tagad dzīvojam citādākā Latvijā – ne tādā, par kādu toreiz iestājāmies, mēs cerējām uz labāku dzīvi savā valstī,” saka J.Bērziņš.

1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīme ir Latvijas Republikas valsts apbalvojums, kas izveidots, lai godinātu aktīvos Latvijas neatkarības aizstāvjus par 1991.gada janvārī un augustā parādīto drošsirdību, pašaizliedzību un iniciatīvu, par ieguldījumu organizatoriskajā un apgādes darbā, kā arī tās personas, kuras morāli un materiāli atbalstīja barikāžu dalībniekus.

Vairāk foto

Komentāri 3

Man zinams cilveks kurs nausanemis tadu pieminas zimi.Zeltinu pagasts

pirms 11 gadiem, 2010.05.22 23:05

Vietējās ziņas