Talko viss Alūksnes novads 9

Lielās Talkas dalībnieki rosina katru dien dienā gādāt par tīru un sakoptu vidi

Daļa Lielās Talkas dalībnieku Alūksnes novadā atzīst – labāk ir talkot, kad katrs var un nelīst lietus uz galvas, nevis vienā obligātā dienā visā Latvijā, jo – galvenais ir padarītais darbs. Otrs galvenais talkotāju ierosinājums ir gādāt par tīrības uzturēšanu dien dienā katram. Tomēr spītējot lietum un slapjajam sniegam, Alūksnes novadā talkoja uz nebēdu gan pagastos, gan pilsētā.

Lielās Talkas koordinators Alūksnes novadā Agris Veismanis norāda – talciniekiem novadā izdalīja 6000 maisu. “Kopīgi ļoti daudz ko paveicām. Galvenokārt novadā strādājām pie atkritumu savākšanas, nevis labiekārtošanas darbiem,” viņš saka. A.Veismanis vērtē, ka talku nevar veidot kā sacensību. “Cilvēki talko, lai sakoptu vidi, tādēļ neatbalstu Lielās Talkas organizatoru šā gada ideju par ceļojošās balvas -  Zelta grābekļa piešķiršanu. Agrāk Latvijā bija Spodrības nedēļas un cilvēki talkoja sev pieņemamā laikā – tā vajadzētu arī tagad, nevis talkot, neatkarīgi no laika apstākļiem,” vērtē A.Veismanis.

Talko vairāk kā 500 ģimnāzistu

Pie Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas talkas rosība valdīja jau piektdien – tāpat kā pie daudzām citām novada izglītības iestādēm. Ģimnāzijas skolotāja Tekla Ozola smaidot saka: “Cik labi, ka vēl ir bērni, kas prot ar zāģi strādāt.” Kāda skolniece atzina – ja talko mācību stundu laikā, tad jauniešu atsaucība ir liela, ja ārpus stundu laika, tad... Talkas koordinatore ģimnāzijā, skolotāja Ilga Drozdova atzīst – bērni nelabprāt gāja talkot, kad lika sakopt teritoriju ap vecā dzelzceļa sliedēm. “Rosinājām pašvaldību, lai šogad bērniem nav jāiet sakopt šo vietu, kur katru gadu privātmāju īpašnieki met savus atkritumus. Bērniem nav jāuzlasa izlietotas higiēniskās paketes, šļirces vai tamlīdzīgas lietas. Tāpat kā citus gadus, jaunāko klašu bērnu vecākiem pirms talkas nosūtījām lapiņas, vai atļauj bērnam piedalīties talkā – neviens neiebilda, jo: paši vien dzīvojam šajā pilsētā, bet skola ir kā otrās mājas,” uzsver I.Drozdova. Ģimnāzisti sakopa Mācītājmuižas parku, Lazdu kalniņu, peldvietu Mellumā, biatlona bāzes teritoriju Mežiniekos, pirmās skolas piemiņas akmens vietu, kā arī strādāja skolas apkārtnē. Savukārt bērni, kuri dažādu iemeslu dēļ nevarēja piedalīties talkā ārā, skolotāja Anda Jauniņa vadībā mazgāja solus klasēs un tamlīdzīgus darbus.

Neizpaliek arī cienasts

Čakli kā skudriņas sestdien strādāja vairāk kā 70 jaunanniešu no bērnudārza vecuma līdz pensionāriem – ar grābekļiem, ratiem, maisiem, zāģiem rokās tika sakopta Zaķu salas teritorija un Dabas taka. Jaunannas, Annas un Kalncempju pagastu pārvalžu vadītāja Vēsma Čugunova priecājas, ka starp talciniekiem ir arī tie, kas ikdienā ne reizi vien saņēmuši aizrādījumus par zemē nomestām alus pudelēm. “Skolēni un skolotāji talkoja jau piektdien un pagasta robežās lasīja atkritumus uz ceļa “Alūksne – Gulbene”. Pavasara plūdos Zaķu sala bija ūdenī, tādēļ tagad darba te gana. Jaunannā abās dienās aizpildījām 185 no 200 iedalītajiem Lielās Talkas maisiem. Annā  sakopa pagasta centru un vecā veikala teritoriju – šī ēka pieder uzņēmējam Oskaram Gudrajam, kurš talkoja arī ar tehniku, darbos palīdzēja annenieši. Arī Kalncempjos sakopa pagasta centru,” stāsta V.Čugunova. Talkas noslēgumā jaunannieši mielojās ar vietējo zemnieku saimniecību un uzņēmēju sarūpētajām pusdienām – “Upeslīči” dāvāja pašu audzētos zirņus, “Guldupji” - gaļu, “Jaunsvari” - kefīru, IU “Pie Andas” no tā pagatavoja gardas pusdienas un uzvārīja tēju, bet SIA “Valrito” uzsauca smalkmaizītes. Annenieši mielojās ar uzņēmēja O.Gudrā uzsaukto cienastu,  kalncempiešiem cienastu sarūpēja pagasta uzņēmēja Anta Spilva. Bet Alūksnes novada pašvaldības pārstāvji sestdien apmeklēja novada talciniekus pilsētā un pagastos, pateicībā par darbu dāvājot cienastam pīrāgus.

Nevar ļaut veidot izgāztuves

Sakopšanas talkās vienmēr iesaistās arī karavīri – sestdien Lielās Talkas laikā divas Alūksnes garnizona militārās vienības – 31.AMII bataljons kopā ar Kājnieku skolu talkoja Ezertakā un pie sociālās aprūpes centra “Alūksne”. Kājnieku skolas komandiera pienākumu izpildītājs kapteinis Vasilijs Koļegovs secina – tie nav vienkārši atkritumi, bet izgāztuves. “Atradām visus iespējamos “kultūrslāņus” - pārsteidzošāko atradumu pat ir kauns nosaukt. Pie pansionāta bija apzināti veidota izgāztuve, pie Tempļa kalna niedrēs bija čupām atkritumu. Iedzīvotājiem un pašvaldībai vajag gādāt, lai šādas izgāztuves turpmāk neveidotos. Piemēram, ja ir maznodrošinātie, kas nevar atļauties maksāt par atkritumu izvešanu, organizēt, lai noteiktās dienās konkrētā vietā viņi tos var novietot aizvešanai. Pretējā gadījumā teritoriju pie pansionāta nākamgad lai tīra paši tuvāko māju iedzīvotāji, lai gan ir grūti identificēt, kas ir piegružotāji,” saka V.Koļegovs. Viņš norāda – karavīri labprātāk pilsētā piedalītos labiekārtošanas, atjaunošanas darbos, piemēram, pārkrāsojot Saules tiltu, nevis tīrītu atkritumus, labojot citu grēkus. “Kārtību nevajag ieviest, bet gan uzturēt visu laiku katram. Uzskatu, ka labāk būtu cilvēkiem talkot interešu grupās sev pieņemamā laikā, nevis vienā dienā neatkarīgi no laika apstākļiem,” saka V.Koļegovs un aicina iedzīvotājus nededzināt atkritumus, jo pēc tam pašiem jāelpo piedūmotu gaisu.

Saka paldies

Alūksnes novada pašvaldība saka lielu, lielu paldies visiem talciniekiem, kuri, neskatoties uz sliktajiem laika apstākļiem, sestdien tomēr piedalījās talkās gan pagastos, gan pilsētā, un cer, ka cilvēki cienīs cits cita darbu un ar katru gadu Alūksnes novadā samazināsies to vietu skaits, kur jāvāc atkritumi.

Vairāk foto

Komentāri 9

piepilsēta

Bet ko lai dara ar badainajiem šoferīšiem, kas tiekot aiz pilsētas robežas piestāj ceļa malā un tur paēd kafeinīcā nopirktas pusdienas un tukšos vienreizējos traukus izmet ceļa malā, tur talkotāji neiet...

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 23:37

tuvākā ieliņa

Aiz pansionāta gadu gadiem ir bijusi pilsētas izgāztuve nevis tuvāko māju izgāztuve, jo parasti piebrauca mašīnas, vieni rok sliekas, cits pa to laiku aiznes kaut kādus maisiņus aiz stūra. Dažreiz pat mašīnas aizbrauc aiz bijušās fermas, kādu laiku neredzam, bet tad jau tiek lielāks atkritumu daudzums izmests. No kā tad tagad kaudze ar tik lielām lietām gaida savu aizvešanu? Un talkas dienā taču arī aizveda daudz atkritumu, ceru, ka tagad būsim spiesti ieliņa sekot līdzi katram piebraucējam pie tās bijušās pansionata fermas.
Mūsu ieliņa kategoriski ir pret Koļegova k-ga izteikumiem, lai gan saprotu ari ka viņš un padotie jau nav zinoši, no kā tas viss...sašmucēts. Mums ir konteineri, un piepildām ari speciālos konteinerus ( škirojam) pie Pansionata.
Bet tad pie "Karīnas"- aiz eglītēm pilnīgi piedrazots. Tur visa kā pietiek, bet to no ceļa neredz.

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 20:41

tuvākā ieliņa

Aiz pansionāta gadu gadiem ir bijusi pilsētas izgāztuve nevis tuvāko māju izgāztuve, jo parasti piebrauca mašīnas, vieni rok sliekas, cits pa to laiku aiznes kaut kādus maisiņus aiz stūra. Dažreiz pat mašīnas aizbrauc aiz bijušās fermas, kādu laiku neredzam, bet tad jau tiek lielāks atkritumu daudzums izmests. No kā tad tagad kaudze ar tik lielām lietām gaida savu aizvešanu? Un talkas dienā taču arī aizveda daudz atkritumu, ceru, ka tagad būsim spiesti ieliņa sekot līdzi katram piebraucējam pie tās bijušās pansionata fermas.
Mūsu ieliņa kategoriski ir pret Koļegova k-ga izteikumiem, lai gan saprotu ari ka viņš un padotie jau nav zinoši, no kā tas viss...sašmucēts. Mums ir konteineri, un piepildām ari speciālos konteinerus ( škirojam) pie Pansionata.
Bet tad pie "Karīnas"- aiz eglītēm pilnīgi piedrazots. Tur visa kā pietiek, bet to no ceļa neredz.

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 20:41

tomēr...

Tomēr pilsēta šogad bija tīrāka. Pirms talkas papētīju objektus, kuros talko skolu audzēkņi un ar prieku secināju, ka mēslojam mazāk. Arī kopumā šogad IR tīrāka mūsu apkārtne. Paldies visiem, kas par to rūpējas - gan pilsētas iestādēm, gan bezdarbniekiem, gan apzinīgiem iedzīvotājiem.Pašiem mums sakoptu vidi vajag visvairāk.

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 09:57

peters

talkosana ir pozitīvs pasākums, bet ja pievērstos nopietnāk atkritumu izvešanai (vairāk lielo konteineru, lētāka cena par sausajiem atkritumiem...)tad nebūtu tie atkritumi no tiem krūmiem jāvāc ārā.apkārt noskatos cik cilvēkiem ir slikti ar tiem uzturlīdzekļiem, protams vini labāk nopirks ikdienā nepieciešamo maizīti nevis maksās rūpei par atkritumiem, un tos atkritumus stūķes kur vien pagadās.katru gadu noskatos pa logu atkritumi tiek nesti uz krūmiem, čupā krāti pēc tam dedzināti ar smirdīgu dūmu mākoni......aizdomājieties vai vērts ir katru gadu talkot?tam kokam vajag no cita gala pieķerties

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 07:26

Tas ar zaļu banti ap galvu izskatās pēc musulmaņu kaujinieka.... :D

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 20:42

izbijis kojinieks!

neizskatās, ka tajā bildē ir strādātāji! ;D

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 20:15

Lielākā daļa talkai piedāvātās teritorijas ir pašvaldības nolaidības spogulis. Šīm teritorijām jau sen(kopš nokusa sniegs) bija jābūt sakoptām. Katru gadu talcinieki nolasa mēslus no vienām un tām pašām teritorijām.
Ir "Rūpe" ar saistošajiem noteikumiem par atkritumu apsaimniekošanu, ir "Spodra" ar bezdarbniekiem, ir pašvaldības policija. Tā kā vajadzētu tikt galā...

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 17:41

Vietējās ziņas