Tiesneši neprasa palielināt algas 2

Alūksnes rajona tiesneses ir saņēmušas Saeimas Juridiskās komisijas vēstuli ar lūgumu līdz 10.decembrim izteikt viedokli par tiesnešu algu iekļaušanu vienotajā atalgojumu sistēmā.  Tiek pausts atbalsts Tieslietu padomes nostājai, iestājoties par līdzšinējās sistēmas saglabāšanu.

Vēlas saglabāt tiesnešu neatkarību
“Atzīstam nepieciešamību solidarizēties ar visiem valsts iedzīvotājiem ekonomiskās krīzes situācijā. Taču uzskatām, ka algu samazinājums ir izdarāms esošās atalgojuma sistēmas ietvaros. Tiesneši nestrīdas par līdz 2012.gadam noteikto algu ierobežojumu 73 procentu apmērā. Šis samazinājums būs īslaicīgs, tāpēc iestājamies par neatkarības principa saglabāšanu atalgojuma aprēķināšanā, kā arī par Satversmes tiesas sprieduma pildīšanu,” skaidro Alūksnes rajona tiesas priekšsēdētāja Inta Ķikute.
Viņa uzsver, ka tā nav tikai tiesnešu vēlme bet jebkuras demokrātiskas valsts pamatprincips. Tas paredz tiesu varas neatkarību, kuru nodrošina arī tiesnešu finansiāla neatkarība. Jau pērn oktobrī, kad pirmo reizi parādījās ideja tiesnešus tāpat kā ierēdņus iekļaut valsts vienotajā atalgojumu sistēmā, tiesnešu kopsapulcē tika pieņemts īpašs lēmums, ka tas nav pareizi. Tiesnešu atalgojuma sistēma jau šobrīd ir daļa no valsts vienotās atalgojuma sistēmas, tikai noteikta atsevišķā likumā “Par tiesu varu”.

Nevar pielīdzināt kvalificētam juristam

Tiesneši ir solidāri, tāpēc pašlaik saņem apmēram 37 procentus no atalgojuma, kas būtu jāsaņem, ja netiktu iesaldētas algas. I.Ķikute norāda, ka tiesnešu algas nevar pielīdzināt augsti kvalificētu juristu atalgojumam, jo tiesneša atbildība un arī darba slodze ir daudz lielāka. Latvijas sistēmā tiesnešu algas iet nevis no augšas uz leju, bet otrādi, par pamatu ņemot rajona tiesneša algu. To rēķina no vidējās algas valstī ar noteiktu koeficientu katrā pakāpē – rajona tiesā, apgabaltiesā un Augstākajā tiesā. Ja valstī samazinās vidējā alga, samazinās arī tiesnešu atalgojums. “Novembrī Eiropas Padome ir pieņēmusi rekomendāciju visām dalībvalstīm, norādot, ka ir jāievieš speciālas likuma normas, kas nepieļautu pret darba samaksas samazināšanu īpaši tiesnešiem. Mūsu valstī acīmredzot cenšas apiet ne tikai starptautiskas rekomendācijas, bet arī Satversmes tiesas spriedumu,” secina I.Ķikute. Viņa uzsver, ka atalgojumam ir jābūt atbilstošam, ja vēlas, lai tiesās strādātu augsti kvalificēti un neatkarīgi tiesneši.

Komentāri 2

v

tiesnesis kludas, nekas nenotiek,iznemot, tas kurs nepamatoti notiesats turpina izdot savus lidzeklus taisnibas pieradisana. Ja medmasa kludas, sekas ir neatgriezeniskas cilveks zaude dzivibu.Kur lielaka atbildiba?Kaut kas musu valsti nav sakartots.

pirms 10 gadiem, 2010.12.11 13:41

VIP

Kā tad, neprasa. Rēc visās miesās trīcēdami. TV viena histēriska tiesnese kliedza ka ir neaizstājama. Viņa varot kaut šodien strādāt par medmāsu..... Un šitāds imbicils spriež tiesu. Viņai maz ir sajēga cik medmāsai jāzin un kāda atbildība

pirms 10 gadiem, 2010.12.10 16:48

Vietējās ziņas