Top dzīvnieku patversme

“Kad uzzinājām, ka Alūksnē patversme ir likvidēta un nav paredzēts to atjaunot, abiem ar brāli Guntaru radās doma, ka varētu mēģināt mītni mājdzīvniekiem veidot te - Alsviķu pagastā “Vērdiņos”,” skaidro ”Staltais B” pārstāvis Modris Briedis.

M.Briedis atzīst, ka telpas ir, lai gan  diezgan krietni jāpārveido saskaņā ar Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām. Protams, ar laiku ir cerība atpelnīt ieguldītos līdzekļus. Taču galvenais stimuls ir tas, ka šobrīd patversmes nav ne Alūksnes, ne Apes, ne Gulbenes un citos kaimiņu novados. Tāpēc ir paredzēts pakalpojumu par klejojošo suņu un kaķu notveršanu un izmitināšanu piedāvāt arī citiem novadiem”.

Oktobrī ar Alūksnes novada pašvaldību tika noslēgts nodomu protokols par klejojošu mājdzīvnieku savākšanu un izmitināšanu. Paredzamā līgumcena ir līdz 3000 latu bez PVN gadā. Par izbraukumiem un dzīvnieku noķeršanu, kā arī to uzturēšanu ir noteiktas cenas. “Pašvaldība apmaksās tikai 14 dienu uzturēšanu patversmē. Tāpēc domāts vākt ziedojumus, lai pēc šī laika dzīvniekus nevajadzētu iemidzināt un tie varētu dzīvot. To varētu darīt tikai galējas nepieciešamības gadījumā,” uzsver M.Briedis. Patversmē parasti nenonāk labi kopti, bet novājējuši un slimi dzīvnieki, turklāt katrs ar savu raksturu. “Nav jau nekāda medus maize viņiem dzīvot patversmē, tomēr tas ir labāk nekā klaiņot ar tukšu vēderu salā,” ir pārliecināts M.Briedis.

Ir suņu ķeršanai nepieciešamais
Pašlaik patversmei paredzētajā mītnē ir seši suņi, no kuriem pieci ir atvesti no Pededzes. Visiem ir izdomāti vārdi, tie ir atguvuši veselību un atkopušies. Divos mēnešos saimnieki ir atradušies četriem suņiem. Rūdis ir pirmais, kurš notverts kā klaiņojošs suns. Alūksnieši droši vien atceras, kādu satraukumu augustā radīja šā suņa parādīšanās pie bērnudārza “Sprīdītis”. Toreiz nekādu risinājumu nevarēja rast ne pašvaldība, ne “Spodra”, ne arī kāds cits, jo bez patversmes tāds nav iespējams. Klaiņojot suns bija izsalcis un kļuvis nikns, tāpēc to nevarēja vienkārši paņemt saitē un kaut kur aizvest. Tāda notveršanai nepieciešams speciāls aprīkojums, zināšanas un iemaņas. Ir noslēgts līgums ar veterinārārsti Signi Gorbāni. Viņa pārbaudīja no Pededzes atvesto suņu veselību un noteica ārstēšanas kursu. “Pats gatavojos apgūt suņu un kaķu ķeršanas iemaņas kursos ,” stāsta M.Briedis. Ir mašīna, būri un ķeršanai nepieciešamie instrumenti.

Saņem atbalstu telpu iekārtošanai
Ir jāierīko apkure, lai vecajā akmens mūra ēkā nebūtu auksti. Sevišķi siltums ir nepieciešams kaķiem, tāpēc tos pagaidām nevar izmitināt. Sienas tiek flīzētas, lai tās varētu viegli kopt un mazgāt. “Paziņas no Rīgas palīdzēja iegādāties lētākas flīzes. “SIA “Kaivos” apsolīja palielu krāsni. Labi, ka jūtams atbalsts, jo ir vajadzīgi lieli līdzekļi, lai visu sakārtotu atbilstoši prasībām. Tomēr pamazām patversme top,” saka M.Briedis. Pašlaik ir iekārtotas vietas sešiem suņiem, taču to skaitu iespējams palielināt. Pastaigu laukums ir ierīkots, taču suņi nelabprāt dodas laukā aukstumā. Izskrien līkumu un grib atpakaļ telpā. Tur var padzerties siltu ūdeni un saņemt sauso suņu barību.

Perspektīvā ir vēlme iekārtot arī suņu viesnīcu, kur savus mīluļus varētu atstāt tie, kuri uz ilgāku laiku aizbrauc no mājām. Ieceres īstenošanai tiks izstrādāts projekts, lai piesaistītu Eiropas fondu finansējumu. “Viesnīcai ir jāmeklē citas telpas, jo tai ir īpašas prasības. Katram sunim vajag savu telpu, nevis tikai būri. Dzīves apstākļi dzīvniekiem jānodrošina apmēram tādi, kādi tie ir mājās,” uzskata M.Briedis.

Vietējās ziņas