Trapenē atklāj seno lietu muzeju

Sagaidot jauno tūrisma sezonu, piektdienas pēcpusdienā Trapenes “Fazānos” oficiāli tika atklāts trapenieša Zigurda Safranoviča privātais seno lietu muzejs. Tas sevī glabā jau 40 000 dažādu muzeja eksponātu, un atklāšanas dienā sadarbības partneri, tuvākie draugi un paziņas muzejam dāvāja vēl dažādus savdabīgus eksponātus.

Trapenes pagasta muzeja vadītāja, tūrisma darba organizatore Emma Valija Šļukuma atklāšanas dienā dalījās savās pārdomās par to, kas ir muzejs un vai mūsdienās tas vispār vajadzīgs. “Šodien par jebkuru lietu var izlasīt daudz grāmatu, kas pieejamas bibliotēkās un citviet, visu iespējamo varam atrast internetā, nospiežot vajadzīgo taustiņu. Martā pie manis ieradās septiņi 12.klases audzēkņi no Rīgas un atzina – muzeja vērtība ir, ka lietas runā ar cilvēkiem un tas nav bezpersoniski. Citiem muzeja apmeklēšana ir arī atgriešanās bērnībā vai jaunībā. Tā arī ir muzeja lielākā vērtība, ko nevar ne ar ko aizstāt,” sacīja E.V.Šļukuma.
Jebkurai vietai ir sava aura, un cilvēki labprāt dodas uz tām vietām, kur aura ir patīkama, radoša un labestīga. Lai tāda vienmēr būtu arī “Fazāni”, muzeju un tā saimniekus iesvētīja mācītājs Ziedonis Kārlis Varts. Muzikālu priekšnesumu sniedza Gaujienas jauktais koris. Apes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Jānis Liberts atzina – ja Alūksnes novads lepojas ar Viktora Ķirpa Ates muzeju, tad Apes novads tagad varēs lepoties ar Z.Safranoviča seno lietu muzeju. J.Liberts muzejam dāvināja īpašu grāmatu - “Valkas apriņķa lauku pašvaldības 1938.gadā”, pēc kuras jau sen tīkojis arī Ates muzejs. Vērtīgus dāvinājumus pasniedza arī citi viesi.

Sākotnēji lolota ideja atvērt muzeju 2012.gadā, bet pērn aprīlī pensionējies no dienesta Valsts policijā, tāpēc iecere īstenota jau tagad. Muzejs apmeklētājiem tika atvērts jau pērn ap Jāņiem – pagājušajā gadā muzeju apmeklējuši vairāk nekā 600 cilvēku, bet līdz šim laikam ekspozīcija nemitīgi papildināta. Kopš pagājušās vasaras, kad “Alūksnes Ziņas” jau viesojās Z.Safranoviča muzejā, tajā ir daudz jauninājumu. Īstenota iecere par milicijas stūrīša izveidi – atsevišķā telpā rotājas apbalvojumi, pavēles, formas tērpi, ekspertu piederumi un citas lietas, kas saistītas gan ar paša Z.Safranoviča policijā nostrādātajiem 33 gadiem, gan citiem kolēģiem. Šī telpa kļuvusi par muzeja īpašo “odziņu”. Vēl citā telpā sistematizēti izvietoti dažādi fotoaparāti, rakstāmmašīnas, kā arī Z.Safranoviča krūzīšu kolekcija. Vislielāko pateicību Z.Safranovičs saka cilvēkiem, kas muzejam ziedojuši daudzas noderīgas lietas – Andrim Elstiņam, Valdim Žagaram, Austrim Gailītim, Strautu ģimenei, Mirdzai Rozenbergai un visiem citiem. Z.Safranovičs norāda, ka muzejā eksponāti izvietoti tā, lai katrs apmeklētājs visu aplūkotu ar lielu interesi. Nevienu muzeja priekšmetu viņš neatjauno, jo uzskata – tas ir interesants tieši tāds, kāds nonācis muzejā. Muzejs ir apskatāms ikvienam, un līdz šim ieeja tajā bijusi par ziedojumiem.

Vairāk foto

Vietējās ziņas