Trūcīgo ir par trešdaļu vairāk 2

Vasarā bezdarbs nedaudz mazinās, tāpēc šķiet, ka mazāk vajadzētu būt arī tiem, kuriem nepieciešams sociālais pabalsts. Tomēr Alūksnes novada Sociālā dienesta informācija paver pavisam citu ainu – ievērojami vairāk ir trūcīgo personu un arī garantēto minimālo ienākumu (GMI)  pabalstu saņēmēju.

“Situāciju ietekmē tas, ka tagad trūcīgās personas statusu piešķir uz pusgadu vai pat uz gadu, nevis tikai uz 3 mēnešiem, kā bija iepriekš. Turklāt šis statuss tiek saglabāts arī tad, ja atrod darbu uz laiku. Tas nozīmē, ka statistikai nevajadzētu strauji mainīties. Tomēr janvārī novadā bija 1690, bet jūnijā – 2186 trūcīgās personas. Turklāt par 50 procentiem palielinājies GMI pabalstu saņēmēju skaits,” stāsta Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa.

Pabalstus var “izmaksāt” pārtikas talonos
Kopš gada sākuma GMI pabalstiem ir izmaksāti vairāk nekā 150 000 latu. Valsts atmaksā pusi šo izmaksāto pabalstu, kā arī 20 procentus dzīvokļu pabalstu, tāpēc Sociālais dienests var iekļauties budžetā paredzētāja finansējumā. R.Kalniņa norāda, ka joprojām tiek dalīti pārtikas taloni tiem, kuri pabalstu izmaksas dienās rīko iedzeršanas, aizmirstot pat par savu bērnu vajadzībām. Līgums ar SIA “Alta S” viņiem dod iespēju saņemt pārtikas preces pret taloniem uzņēmuma veikalos novada teritorijā. “Visi ir pieauguši cilvēki, un sociālie darbinieki, protams, nevar ietekmēt viņu izvēli, kā tērēt naudu. Katrs to dara pēc saviem ieskatiem. Tomēr gribētu, lai pabalstu izlieto paredzētajiem mērķiem,” komentē R.Kalniņa. Lai gan katrs GMI pabalsta prasītājs par to paraksta vienošanos, nereti nākas dzirdēt, ka par pabalsta naudu tiek iegādāti grādīgie dzērieni, nevis pārtikas preces vai maksāts par komunālajiem pakalpojumiem.

Augustā gaida papildu sūtījumu
Alūksnes un Apes novada trūcīgajiem iedzīvotājiem šodien sesto reizi tiek piegādātas Eiropas Komisijas bezmaksas pārtikas pakas, ko dala Sarkanā Krusta Alūksnes nodaļa. Tās izpilddirektore Ginta Priedīte norāda, ka vēl būs divi paku sūtījumi. “Salīdzinājumā ar pavasari tagad pēc pakām iereibuši cilvēki nāk ļoti maz. Esmu par to priecīga, lai gan ir vēl atsevišķi cilvēki, kuri, šķiet, katru dienu ir reibumā. Acīmredzot daudzi ir atraduši kādu darbiņu laukos, dodas makšķerēt zivis vai uz mežu ogot, tāpēc liela rinda neveidojas,” stāsta G.Priedīte. Augustā būs vēl papildu sūtījums ar 1500 pakām, kurās būs tikai piens un sausais piena pulveris. G.Priedīte cer, ka tās pietiks visiem.

Līdz 26.jūlijam Zemkopības ministrijā ir jānodod informācija, cik nākamgad Alūksnes un Apes novados būs maznodrošināto iedzīvotāju, kuriem vajadzēs bezmaksas pārtikas pakas. “Grūti ir prognozēt šo skaitu, bet, manuprāt, mazāk trūcīgo nebūs,” uzskata G.Priedīte.

Vasarā pieprasījums palielinās
Alūksnes un Apes novada fonda locekle Indra Levane secina, ka palielinās pieprasījums pēc pārtikas pakām “Paēdušai Latvijai”. Šobrīd tās pieprasījušas 613 ģimenes. “Jūnijā saņēmām 421 paku, bet maijā - tikai 56 pakas. Tas nozīmē, ka nav iespējams paredzēt, cik daudz katru mēnesi būs saziedots. Atliek gaidīt, cik paku būs jūlijā,” skaidro I.Levane. Tika cerēts, ka vasarā pieprasījums samazināsies. Taču katru dienu tiek saņemtas arvien jaunas pieteikuma anketas, kā arī cilvēki ierodas paši Nevalstisko organizāciju atbalsta centrā. I.Levane atzīst, ka vasarā situācija nav uzlabojusies. Ģimenes jau sāk interesēties par atbalstu akcijā “Skolas soma”, lai sagatavotu bērnus mācībām.

Komentāri 2

Lūk trūcīgais var izvēlēties, vai paņemt novada fonda foršo paku, vai eiropas auzupārslas, bet tu normāklais kurš zin kā pagatavot no šiem produktiem normālas pusdienas nedabū neko. Saņēmēji bieži izsakās ka nezin pielietojumu pārtikas produktiem, kas norāda, ka vieglāk veikalā iegādāties visu gatavu, kaut tas ģimenei ir desmitkārt dārgāk. Iepriekš jau saku,ka zinu ko runāju.

pirms 10 gadiem, 2010.07.20 21:57

Vietējās ziņas