Tūrisma attīstībai novadā "vēl ir jāpaveic daudzi mājas darbi" 47

Lai veiksmīgāk piesaistītu nākamā plānošanas perioda finansējumu no Eiropas Savienības savu ieceru īstenošanai, Alūksnes novada pašvaldība noteikusi objektus, kas ir nozīmīgi tautsaimniecībai un kurus attīstīs papildus.

Par tādiem atzīti Viktora Ķirpa Ates muzejs Kalncempjos, bijusī PSRS raķešu bāzes teritorija Zeltiņos, aizsargājamā ainavu apvidus “Veclaicene” teritorija un vairāki objekti Alūksnes pilsētā: Alūksnes ezers, Pilssala, Tempļakalna pussala, Cepurītes sala, Jaunā pils, Alūksnes muzejs, Muižas parks, šaursliežu dzelzceļa līnijas Gulbene - Alūksne stacijas teritorija. Šo objektu attīstības projekti iekļauti Alūksnes novada attīstības programmas investīciju plānā. Atbilstoši finanšu iespējām plānos līdzekļus to attīstībai arī Alūksnes novada pašvaldības ikgadējā budžetā.


Jāveic daudzi mājas darbi

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers norāda, ka vairākus mēnešus par to sprieda darba grupa, kā sastāvā bija daudzi pašvaldības darbinieki. Analizējot nonākts pie secinājuma, ka tieši šīs teritorijas novadā ir visspilgtākās, bet “vēl jāpaveic daudzi mājas darbi”, lai tās sāktu pilnvērtīgi reklamēt.

“Šajā virzienā mūs iedrošināja strādāt arī viesi no Somijas, Zviedrijas, Krievijas un citi. Par reģionālo attīstību daudz runā arī Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija, caur ko jaunajā plānošanas periodā varēs apgūt 195 miljonus eiro, no tiem Alūksnes novads varēs pretendēt vismaz uz 8 miljoniem. Lai tiktu pie šā finansējuma, mums būs jāpierāda savu projektu idejas un to ekonomiskais pienesums. Iegūt mēs varam ne tikai ražojot, bet arī sniedzot savus pakalpojumus uz āru – arī ar tūrismu. Tam ir daudz veidu, bet mēs specializētos medicīnas tūrismā, attīstot ieceri par rehabilitācijas centra izveidi, pasākumu tūrismā – gan sporta, gan kultūras, tikai kardināli jāmaina pasākumu klāstu, jo īpaši ziemā to šobrīd vispār trūkst. Trešais veids būs apskates objektu tūrisms, kā galvenos izceļot Ati, Zeltiņus, Veclaiceni un Alūksni,” skaidro Dz.Adlers.

2013.gadā Alūksnes novadā bijuši vieni no zemākajiem rādītājiem tūrisma mītņu apkalpošanas ziņā. Kā pirmais potenciāls tiek saskatīti tūristi no Latvijas, Pleskavas un Eiropas. Tūrisma dati liecina, ka no ārvalstu tūristiem šobrīd Alūksni visbiežāk apmeklē vācieši, skandināvi un krievi.


Sola palīdzēt reklamēties Zviedrijā

Visiem objektiem sastādīts veicamo mājas darbu saraksts, sadalot darbus vairākās kārtās. Pirmās kārtas darbus paveiks tuvākā gada laikā, lai varētu sākt intensīvi reklamēties, tad otro un trešo. Piemēram, Ates muzejam pirmās kārtas īstenošanai vajadzētu aptuveni 45 000 eiro, lai iegādātos aprīkojumu un laistu to darbībā, mēbeles, darba tērpus, labiekārtotu teritoriju, izvietotu informatīvas norādes, bet otrās kārtas laikā veiktu ekspozīciju modernizēšanu.

“Ates muzejs ir unikāla vieta, jo glabā mūsu vēsturiskās liecības un vērtības, mums tikai tās “jāpalaiž” arī praktiskā darbībā,” domā Dz.Adlers.

Zviedri atzinuši, ka liels tūrisma objekta potenciāls esot bijušajai PSRS raķešu bāzes teritorijai Zeltiņos, no kurienes savulaik tikušas pagrieztas raķetes gan uz skandināviem, gan rietumiem, tāpēc zviedri iesaka pie šā objekta piestrādāt un sola palīdzēt reklamēties sadraudzības pilsētā Sundbibergā.

Arī Zeltiņu muzeja vadītājai Sandrai Magaziņai ir daudz ideju, kā papildināt šo teritoriju ar atribūtiku no armijas laikiem. Šobrīd bāzes teritorijai ir vairāki īpašnieki – gan pašvaldība, SIA “KRK Vidzeme”, privātpersona Māris Sormulis, kas ir gatavi sadarbībai, lai vispirms teritoriju sakoptu un labiekārtotu. Tā kā teritorija tur ir liela, trešajā kārtā paredzēta elektromobiļa iegāde tūristu pārvadāšanai.


Uz Cepurītes – laulību templis

Dz.Adlers uzskata, ka Veclaicenes apvidus ar savām ainavām ir viena no unikālākajām teritorijām Latvijā. Jau šobrīd tā ir tūristu iecienīta, bet trūkst vēl informatīvu norāžu, jāveic sakopšanas darbi. Otrās un trešās kārtas izmaksas ir lielas, paredzot pat guļbūves mājiņas būvniecību, informācijas punkta un mājražotāju produkcijas tirdzniecības vietas izveidi.

“Bet vajag panākt sistēmu, ka dienā atbrauc divi trīs tūristu autobusi, nevis nedēļā viens. Problēma ir tā, ka apvidū ir daudzas privātās teritorijas, ar kuru īpašniekiem jāslēdz vienošanās par tūristu plūsmu,” saka Dz.Adlers.

Savukārt Alūksnē darba grupa kā trīs galvenos objektus saskata Alūksnes ezeru, Pilssalu, bānīti un Alūksnes Jauno pili ar parku. Dz.Adlers uzsver, ka pie šo teritoriju attīstības jau tiek strādāts. Pilssalā vēl trūkstot informatīvu stendu, iespējas iegādāties suvenīrus. Uz Cepurītes salas iecerēts izveidot laulību templi.

“Mums ļoti svarīgs ir arī bānītis, lai gan Alūksnē ir tikai gala stacija – mēs no tā nedrīkstam atteikties, jo bānītis ir brends visā Eiropā. Jāsakopj šķūņa ēku, jāizvieto stendi, jāiegādājas stacijas vēsturiskais aprīkojums. Lai to visu panāktu, svarīgs ir cilvēks, investīcija un reklāma. Citas pašvaldības mums ir trīs soļus priekšā un jau dara to, par ko mēs vēl tikai runājam,” saka Dz.Adlers.


Komentāri 47

Bulšits

Traktorists iesākumā, lai iegūst augstāko izglītību!!!
Vienīgais, ko viņš ir apguvis 20% motivācijas programmu no visiem darījumiem novadā!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 11:37

Nu jā,

pašlaik tā sekmīgi darbojas.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 11:50

xx

Visa visuma gan Ates muzejs, gan Zeltinu karabaze, veclaicene, tas viss ir atsevisku cilveku darbs. Un Adleram kopa ar domi nav pilnigi nekadu nopelnu. saskatit jau var galvenos objektus, bet tikai savas vizijas, jo reali, kops si doma jau ir pie varas, jau otro sasaukumu, nekas nav izdarits turisma zina. Nav ko runat par to reklamesies Zviedrija vai Somija, ja tepat Igaunija, tadu Aluksni nezin. Un ja ari zin, tad jasaka paldies Apei. Varbut nevajag sapnot vizijas, naudu ieguldit nesaprotamos projektos, bet sakt ar to, ka jasak ar sevi un jaatstaj sis amats. Lai nak un strada tie, kuri prot un mak.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 12:45

nja

absolūta taisnība, bet NEKAS nemainās no tautas domām, secinājumiem..NEKAS!
Ir kārtējie aizņemumis, nez kādos miljonos jau? UN, kad ūdens smelsies mutē kad nebūs budžetā naudas ar ko maksāt, visas iestādes būs piežmiegtas līdz pēdējam, izņemot muzeju!, tad šie vīzijotāji aizlaidīsies..

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 13:12

..

Starp citu. Un kadel lidz sim nekas nav darits? Dome sed jau ilgi.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 12:47

xnn

Laikam pats uz cepurītes grib atpūtas mājiņu būvēt ar laulības tempļa projekta līdzekļiem,būs šiki.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 13:14

???

Un kauna abiem nav nemaz staigāt un stulbi smaidīt. Un atbrīvoties no cilvēkiem, kuri droši saka ko domā..TĀDI NAV VAJADZĪGI.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 13:54

+++

Siseņpriedēs atjaunojat vācu ierakumus ,kuros 1944 gadā notika kauja par Alūksni.
Uzliekat lielu plakātu ar karti, kur ierakumi,kur virzījās karaspēks...nu tā kā tas ir Igaunijā,piemēram Sarēmā.
Daudziem interesē vēsture,būs vēlviens apskates objekts,

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 15:01

aluksnietis

Tad kas pie velna ir darīts līdz šim? Ja visas citas pašvaldības jau dara un ir izdarījušas, bet mēs tikai gudri spriežam??

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 15:13

nu ko var "dēt" -

... “Mums ļoti svarīgs ir arī bānītis...", saka Dz.Adlers - reālie darbi RUNĀ PILNĪGI PRETĒJU RĪCĪBU!!!
KUR IR SADARBĪBAS REZULTĀTI AR KAIMIŅIEM gulbeniešiem, jau n-tos gadus TIK TĀDA TUKŠA MULDĒŠANA sabiedrības modrības midzināšanai!!!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 15:30

ip.uvz

Skatos, Adlers nav diez ko populārs iedzīvotāju vidū? Tad jājautā, kā viņš varēja tikt ievēlēts pēdējās pašvaldibu vēlēšanās? Un vai nākamajās nevajadzētu Āboltiņas likteni...

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 16:17

iepriekš nevarēja zināt,

ka viņš tāds vienos vārtos spēlētājs būs!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 19:28

cits viedoklis

Traktorists, acīmredzot, maz ir bijis ārzemēs, neko nav redzējis, neko nesaprot no vēstures, kultūras mantojuma, tradīcijām un dabas, lai saprastu, ka tādā Alūksnē kā ekonomikas stimulators un ienākumu avots nu nekādīgi nevar būt tūrisms. Ja te atbrauc padsmit tūkstoši tūristu gadā, tas nekādu novada uzplaukumu nevar ienest. Domei pamatu pamatā ir jābūt uzņēmumdarbības stimulācija, jaunu uzņēmumu veidošanas stimulēšana, darbavietu radīšanas atbalstīšana un galu galā aizbēgušās tautas atgriešana novadā. Bet tādam traktoristam ar vistkopi noteikti prātiņi ir stipri par īsu, nav to krociņu paurīšos, lai risinātu šos svarīgos jautājumus

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 20:09

nu

tavs ierosinājums ir par smagu šiem diviem niekalbjiem, tādu stratēģiju šiem nav pa spēkam pacelt!!!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 23:40

traktoristam

"Citas pašvaldības mums ir trīs soļus priekšā un jau dara to, par ko mēs vēl tikai runājam,” saka Dz.Adlers."
Un ko tad Tu 5 gadus esi tai domē darījis?
Bet mēs jau tāpat zinam ka tu tikai vīzijo un savu interesi esi vērsis tikai naudas virzienā ...

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 20:26

tiešām

kaut kas no tā lidojuma būs atkritis vaļā, beidzot ir atvērušās acis, ka drusciņ jāpastrādā arī, bet stingri par vēlu

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 20:36

to tiešām

Da nekas viņam nav atkritis vaļā, vīzija viena un tā pati-nauda!
".... varēs apgūt 195 miljonus eiro, no tiem Alūksnes novads varēs pretendēt vismaz uz 8 miljoniem."
Tā arī ir vienīgā viņa interese! Misters 20%........ 20% no 8milj=1,6milj. Uh, kas par grābienu!!!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:10

nav nekāds brīnums, ka

,,2013. gadā Alūksnes novadā bijuši vieni no zemākajiem rādītājiem tūrismā"...., pilsēta, pils, parks bija izjaukti un tādi ir arī šogad un būs vēl nākošgad! Ko var gribēt, ja pilsētas tēviem nav neviens kadrs šajā jomā pa prātam.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 20:45

Tā nu tas ir!

Ja te kāds arī kļūdas pēc atmaldās, tad saviem paziņām noteikti pateiks, lai nebrauc šurp, jo gidu līmenis zem katras kritikas. Šajā jomā darbojas domei pietuvinātās personas, kuras vēsturi nepārzin un gvelž totālas muļķības. Muzejs arī arpus visas kritikas, tur nav vēstures ekspozīcijas, krājuma izstāžu, bukletu, norāžu, informatīvo stendu svešvalodās.

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:02

ūja

ar tiem mājas darbiem lāgā nav gājis skolā, kur nu tagad, bet, kas par sarosīšanos, ka jūtami Eiropas 8 milj.!

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:00

Vai apskates vērti

nav vēsturiskie Glika ozoli, mācītājmuiža, Bībeles un Dabas muzeji, luterāņu baznīca un 7. Siguldas kājnieku pulka 1923. gadā celtais piemineklis Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušajiem karavīriem, turpat 1923.-1929. gadam celtās Latvijas armijas kazarmas, tālāk Opekalns, Jaunlaicene?

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:31

DzintarS

Tauta, di..t jūs mākat, to redz pec komentariem kur ir idejas visam tam ko noliekat....tak ka esat vardi apedusi saprotams, bet kad naks tā arā lai štelles iet tak neviens mums gaismu nenesis tak pašiem janes tie maisi, pielec....par sisena priedem laba doma...ir šadas tadas kļudiņas rakstā bet doma ta skaidra....

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:50

DzintarS.

Ja sen ieteicu visu zemi no pils ielas vest sisenu mežā gājēju celiņu pamatnes izveidei, nu kaut ar bobi ne labāk kajniekus NBS apmācību nolūkā ierakties šo ierakumu darbiem butu lietderigi paveikt nu atliek realizēt lielu piki logika prasa tas neprasa?????

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:56

DzintarS

Tauta, di..t jūs mākat, to redz pec komentariem kur ir idejas visam tam ko noliekat....tak ka esat vardi apedusi saprotams, bet kad naks tā arā lai štelles iet tak neviens mums gaismu nenesis tak pašiem janes tie maisi, pielec....par sisena priedem laba doma...ir šadas tadas kļudiņas rakstā bet doma ta skaidra....

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:50

DzintarS

Tauta, di..t jūs mākat, to redz pec komentariem kur ir idejas visam tam ko noliekat....tak ka esat vardi apedusi saprotams, bet kad naks tā arā lai štelles iet tak neviens mums gaismu nenesis tak pašiem janes tie maisi, pielec....par sisena priedem laba doma...ir šadas tadas kļudiņas rakstā bet doma ta skaidra....

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:50

DzintarS

Tauta, di..t jūs mākat, to redz pec komentariem kur ir idejas visam tam ko noliekat....tak ka esat vardi apedusi saprotams, bet kad naks tā arā lai štelles iet tak neviens mums gaismu nenesis tak pašiem janes tie maisi, pielec....par sisena priedem laba doma...ir šadas tadas kļudiņas rakstā bet doma ta skaidra....

pirms 6 gadiem, 2014.10.27 21:50

Vietējās ziņas