Uzbrūk odi

Labvēlīgo laika apstākļu dēļ šogad ir ļoti daudz odu un knišļu, kas nesaudzē ne cilvēkus, ne lopus. Arī Alūksnes un Apes novadu aptiekās par deficīta preci kļuvuši pretodu līdzekļi, bet kādā Jaunalūksnes pagasta saimniecībā jau ir pirmie knišļu upuri – divi zirgi.

Nāvējoši sakož zirgus
Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa norāda, ka abiem zirgiem jau iepriekš ārstēta plaušu slimība, tādēļ dzīvnieku imunitāte bija novārdzināta un knišļu kodieni veicināja letālu iznākumu. “Šīs saimniecības ganāmpulkā ir arī liellopi, kam ir iespēja paslēpties kūtī, bet saimniecības apkārtne gadu gadiem ir bagāta ar odiem un knišļiem – diemžēl šogad pastiprināti. Ir izsaukta veterinārārste, bet viņa lopiņiem vairs nevarēja palīdzēt. Austrumvidzemē šogad šis ir pirmais gadījums,” saka I.Tomiņa. Viņa uzsver - mājlopu saimniekiem noteikti vajadzētu doties uz veterinārajām aptiekām un interesēties par līdzekļiem pret kukaiņiem. “Vienkāršākais tautas līdzeklis ir nosmērēt dzīvnieku ar eļļu – kaut vai cepamo, jo tad knišļiem ir grūtāk iekost. Bet lētākais līdzeklis ir nelaist ārā dzīvniekus no novietnes laikā, kad knišļu ir visvairāk – saullēkta un saulrieta laikā,” saka I.Tomiņa. Veterinārajās aptiekās norāda, ka izplatīts līdzeklis ir granulas “Agita”, ko šķaida ar ūdeni un tad nosmērē logus, durvju ailes, tādējādi knišļi un odi netiek novietnēs.

Deficīta prece
Gandrīz visās Alūksnes un Apes novadu aptiekās “Alūksnes Ziņām” atzina, ka pretodu līdzekļi ir kļuvuši par deficīta preci, jo arī piegādātāji nespēj izpildīt aptieku pasūtījumus – noliktavās vienkārši šo preču vairs nav. Iedzīvotāji arvien biežāk pat vairs neraugoties uz cenu: tik pērk, lai pasargātu sevi un bērnus. Apes aptiekas vadītāja Lūcija Osipova neatminas, kad iepriekšējos gados bijis tik liels pretodu līdzekļu pieprasījums. Gaujienas aptiekas vadītāja Aīda Putrāle atzīst - sākumā vienas dienas laikā cilvēki izpirka pretodu līdzekļus, ko bija iepirkuši vēl pagājušajā gadā. Arī Alūksnes aptiekā “Lazda” pretodu līdzekļi ir deficīts, iesaka tautas līdzekļus – ziedi “Zvaigznīte” un ziedes, kas mazina niezi. Mālupes aptiekā vakar vēl bija pretodu līdzekļi. Aptiekas vadītāja Rita Vaskuma iesaka arī tautas līdzekļus cīņai ar odiem – krustnagliņu eļļu vai novārījumu un lupstāju. Savukārt Zeltiņu aptiekas vadītāja Gunta Vanaga atgādina – pretodu līdzekļos ir indīgās vielas, tādēļ pati tos nelieto. “Mūsu aptiekā tie nav deficīta prece. No odiem var sevi pasargāt, velkot apģērbu garām piedurknēm, garās bikses,” viņa saka.

Jādomā, kur ved bērnus
Ģimenes ārste Lidija Jukse norāda – cilvēkiem, kuriem no odu kodumiem veidojas izteiktas pumpas un alerģiskas reakcijas, tās vajadzētu apstrādāt ar niezi mazinošām ziedēm, kas ir bezrecepšu medikamenti. Pretējā gadījumā var iedzīvoties ādas infekcijās. “Bez ievērības to nevajag atstāt – ja netiek galā saviem spēkiem, tad jāmeklē mediķa palīdzība. Iepriekšējos gados alerģiskiem pacientiem ir veidojušies sastrutojumi, veiktas pat injekcijas,” saka L.Jukse. Savukārt vecākiem viņa rosina vispirms pārdomāt, kur savus mazos bērnus ved, un lieki nepakļaut briesmām. Bet vides speciālists Aldis Verners mierina – odu mūžs ir īss un parasti pēc Jāņiem to paliek mazāk. “Odiem ir arī daudz dabisko ienaidnieku – citi kukaiņi, putni, zivis,” viņš saka. Latvijā pavisam sastopamas  26 odu sugas.

Vietējās ziņas