Uztrauc koku izgriešana parkā 6

Laikraksta “Alūksnes Ziņas” birojā vērsās kāda lasītāja, kuru satraukusi koku izgriešana Alūksnes muižas parkā. Alūksnes muižas parks viņai kļuvis par iecienītu pastaigas vietu. Pēc parkā redzētā, viņu pārņēmušas bažas, vai tādā veidā tas nezaudēs savu krāšņumu, kļūstot arvien skrajāks. “Koks jau neizaug vienu vai divu gadu laikā. Tam vajadzīgi gadu desmiti. Par kādu parku mēs varēsim runāt, ja sāksim masveidā zāģēt nost kokus?” saka alūksniete.

Sevišķi uzmanīgu sievieti darījis fakts, ka izgriezti tiek ne tikai bojātie koki, bet arī tādi, kuri vēl varēja augt, neapdraudot ne drošību, ne dabas ainavu.

Mēģinot noskaidrot koka izgriešanas iemeslus pie Alūksnes novada pašvaldības ainavu arhitekta Agra Veismaņa, viņš norāda, ka vairums izgriezto koku ir sausi un bojāti. Atsevišķos gadījumos tie izgriezti, ja traucēja jaunu koku augšanai. Par piemēru tiek minēta egle netālu no Rijukalna un Vējakalna ielas krustojuma. “Apkārt nelieli kociņi, bet pa vidu viena liela egle, kurai galotne beigta. Nu, protams, ka to tā nevar atstāt, jo egle traucē augt pārējiem,” saka ainavu arhitekts. Viņš informē, ka kopskaitā varētu būt izgriezti apmēram 50 koki, no kuriem vairums ir egles un ozoli.

Ņemot vērā, ka Alūksnes muižas parks iekļauts valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā, koku izgriešana saskaņota ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Konsultācijas nolūkos koku izgriešana pārrunāta ar ainavu arhitekti Ilzi Māru Janelis, kas tiek uzskatīta par izcilāko vēsturisko dārzu speciālisti Latvijā. “Nav jau tā, ka izdomājām paši uz savu galvu un izgriezām – viss ir saskaņots ar šīs jomas speciālistiem,” uzsver A.Veismanis. Viņš piebilst, ka ikvienam parkam ik pēc 20 līdz 30 gadiem nepieciešama rekonstrukcija, lai atjaunotu to un nodrošinātu ar dažāda vecuma audzēm.

Komentāri 6

Suns spalvu met, tikumu nemet. Kopā ar Mikudu 90-tajos vairumu ozolu jau izgrieza un labi notirgoja, palikušos bez aizvēja vētra sagāza, atkal bija ko tirgot. Tagad atgriezās, lai piebeigtu vēl palikušos.

pirms 10 gadiem, 2010.11.28 00:10

Jā, un kapsētas skaisto priedi arī....Nez kāpēc viņam tāds naids pret kokiem???? Lielajiem un bieži vien - nebūt ne beigtajiem????

pirms 10 gadiem, 2010.11.25 11:26

CP

Ko jūs ņematies. Katram savs mūžs, gan cilvēkam, gan kokam. Kad uzkritīs uz galvas kāds sakaltis koks , tad atkal visi kliegsiet kur skatījās speciālisti.
Lai tīra. Tagad ļoti labi izskatās

pirms 10 gadiem, 2010.11.25 10:07

Zāģis

Kādreiz pusi parka speciālists jau notīrīja. Tagad pabeigs iesākto darbu. :D

pirms 10 gadiem, 2010.11.25 09:47

Priede

Kokus griež ne tikai parkā! Nu pat vienu egli pie valdības mājas nogāza!

pirms 10 gadiem, 2010.11.25 09:26

Vietējās ziņas