Vai ļaunprātīga dedzināšana?

Ilzenieši vēl ilgi atminēsies šā gada 7.jūniju, kad kooperatīvās saimniecības „Amatnieki” teritorijā apmēram 1100 kvadrātmetros dega garāžas jumta segums, ko nesen saviem spēkiem atjaunojuši paši ilzenieši. Radītie zaudējumi mērāmi tūkstošos, bet diemžēl ēka nebija apdrošināta.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Alūksnes daļas komandiera pienākumu izpildītājs Vitālijs Muhins informē, ka šis ir pēdējā laika lielākais ugunsgrēks novadā.

Izsaukums uz Ilzenes pagasta “Amatniekiem” tika saņemts pulk­sten 13.32. Nelaimes gadījums izcēlās pēkšņi - parādījās melni dūmi, ko pirmie pamanīja vietējie iedzīvotāji. “Zem jumta ir betona pārsegums, klāts ar piķi, un tieši tas arī dega. Zem metāla jumta bija liela temperatūra, piķis sāka kust, tāpēc degšana bija ļoti intensīva,” saka V.Muhins. Notikuma vietā pirmais ieradās ilzenietis Ivars Vanags. Viņš atzīst, ka pirmajā brīdī bija grūti saprast, kas notiek. “Sapratu, ka ir jāglābj tehnika, kas atradās garāžās.” Lielie dūmu mākoņi bija piesaistījuši iedzīvotāju uzmanību, un no uguns liesmām ilzenieši sāka glābt tehniku – traktorus un dažādas mašīnas. Tikmēr pārējie jau dzēsa uguni. Glābšanas darbos iesaistījās daudz ilzeniešu - neviens nežēloja savus spēkus, lai palīdzētu nelaimē. Lielākā daļa tehnikas nebija braukšanas kārtībā, tāpēc tā bija jāvelk. Metoties dūmos, cilvēki glāba visu, ko varēja. “Ilzenieši ir malači un daudz palīdzēja. Kamēr gaidīja Alūksnes mašīnas, brīvprātīgie jau ar savu ugunsdzēsēju mašīnu bija apslāpējuši lielākās liesmas, kas neļāva tām izplatīties lielākā ātrumā. Bija daudz cilvēku, kas palīdzēja un darīja visu, ko lika, izrādīja arī savu iniciatīvu,” norāda Vitālijs Muhins. Glābšanā iesaistījās arī bērni, palīdzot ugunsdzēsējiem regulēt ūdens krānus, kā arī dežurēja pie dīķa.

Iemeslus grūti noteikt

Divas autocisternas no Alūksnes ieradās pulksten 13.54, palīdzēja arī ugunsdzēsēji no Apes.

“Dzēšanas darbus apgrūtināja jumta segums, jo metālu nebija tik viegli pārraut, nācās plēst. Tikai tad, kad noplēsām segumu, varējām likvidēt liesmas. Aizdegšanās iemeslus ir grūti noteikt, jo elektrības tur nav bijis jau vairākus gadus, nekādi saimnieciski darbi vai remontdarbi netika veikti. Degšana ir sākusies no jumta apakšas. Nevar izslēgt  ļaunprātīgu dedzināšanu vai neuzmanīgu rīcību ar uguni. Degšanas iemesli šajā gadījumā ir savādi, tāpēc secinājumus varēs izdarīt tikai pēc policijas veiktās izmeklēšanas,” teic V.Muhins. Ugunsgrēku lokalizēja pulksten 14.47, bet pilnībā likvidēja pulksten 17.43.

Vairāk foto

Vietējās ziņas