Vai mākslas skola paliks bez telpām? 18

Līdz ar bērnudārzu infrastruktūras attīstībai paredzēto investīciju apguvi Alūksnes novada pašvaldībai radušies jauni rūpesti.

Tā kā Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes „Sprīdītis” renovācijas plānā iekļautas arī Alūksnes mākslas skolas telpas, kas atrodas tajā pašā ēkā, līdz ar mācību gada beigām mākslas skolai šīs telpas būs jāatbrīvo, lai pašvaldība varētu pabeigt Eiropas Savienības struktūrfondu projekta īstenošanu. No Alūksnes novada domes administrācijas puses izskanējis priekšlikums, ka mākslas skolas vajadzībām varētu atvēlēt administratīvās ēkas 4.stāvu. Savukārt Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas deputāti ir pārliecināti: jādara viss iespējamais, lai jau nākamajā mācību gadā mākslas skola darbu varētu sākt tai paredzētajā ēkā O.Vācieša ielā 2.

Draud atgriešanās 20 gadus senā pagātnē

„Uzskatu, ka administratīvās ēkas 4.stāvs nav piemērots risinājums mākslas skolai. Tās tomēr būs mācību telpas, tāpēc likt pāriet uz tādām telpām, kādas tās ir tagad, nebūtu korekti ne attiecībā pret bērniem, ne mākslas skolas kolektīvu,” skaidro Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Sandra Zeltiņa. Tam piekrīt arī Alūksnes mākslas skolas direktors Ojārs Vēliņš, kas norāda uz vairākām šo telpu neatbilstībām mācību iestādēm noteiktajām prasībām. „Ja runā par 4.stāvu administratīvajā ēkā, tad mēs ar kolēģiem apspriedāmies, ka tas būtībā atmet mūs par 20 gadiem atpakaļ,” viņš saka. „Pat tad, kad 1994.gadā mums piešķīra telpas bērnudārza ēkā, mums nācās tās pārbūvēt, lai pakārtotu savām vajadzībām. Cik daudz darba būs nepieciešams, lai to izdarītu ar telpām, kam ne tuvu nav saistības ar izglītības jomu?”

Rezultātā nolemts visus spēkus veltīt O.Vācieša ielas 2 ēkas sakārtošanai, koncentrējoties uz to kā vienīgo risinājumu pašreizējā situācijā. Lai iepazītos ar jau paveiktajiem darbiem un izvērtētu, cik reālas iespējas ir ēku savest kārtībā līdz nākamā mācību gada sākumam, pirms divām nedēļām O.Vēliņš kopā ar Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas deputātiem devās uz mākslas skolai paredzēto mītni O.Vācieša ielā 2, pie kuras sakārtošanas darbi uzsākti jau bijušās Alūksnes pilsētas domes laikā.
S.Zeltiņa atklāj, ka šobrīd ēkā ieguldīti vairāk nekā 200 000 latu. Par šiem līdzekļiem nomainīts jumts, izbūvēts lifts, veikta logu nomaiņa un veikti citi tehniskajā projektā paredzētie darbi, taču ēka ne tuvu nav apdzīvojama. „Īstenībā padarīts ir gana daudz, taču vēl vairāk jāpaveic, strādājot pie iekštelpu sakārtošanas un apkures sistēmas izveidošanas. Bez šiem darbiem ēka praktiski nav izmantojama,” saka S.Zeltiņa.

Līdzekļu piesaiste atkarīga no attīstības programmas
Kopā ar pārējiem komitejas deputātiem viņa aprēķinājusi, ka tikpat daudz, cik ieguldīts, būtu nepieciešams, lai ēkas sakārtošanu pabeigtu, proti, vairāk kā 200 tūkstoši latu. Reālākā iespēja, kā tikt pie šādiem līdzekļiem, ir ar projektu starpniecību, tāpēc uzrunāta Alūksnes novada pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Valda Zeltiņa. Viņa norāda, ka šobrīd konkrēts risinājums vēl nav atrasts, jo lielākā summa, ko piedāvā šāda veida projekti, ir 70 tūkstoši latu. Papildus problēmas rada „mīkstās” un „cietās” daļas proporcijas, kur parasti akcents tiek likts uz pasākumiem, pieredzes apmaiņas braucieniem vai semināriem, bet ne renovācijas un rekonstrukcijas darbiem. Jautāta par Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas solītajiem līdzekļiem jaunizveidoto novadu atbalstam, izveidojot jaunu Eiropas Savienības fondu aktivitāti „Atbalsts novadu pašvaldību kompleksai attīstībai”, V.Zeltiņa apstiprina, ka šis finansējums palīdzētu atrisināt ar mākslas skolas telpām radušos problēmu, taču šie līdzekļi būs pieejami tikai šāgada izskaņā vai tikai nākamajā gadā.

Sazinoties ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Struktūrfondu vadības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāju Ingu Stoleri, viņa atklāj, ka šobrīd tiek strādāts pie tā, lai pašvaldības pie viņiem solītā finansējuma varētu tikt jau aprīlī. Tiesa, pat tad, ja šie līdzekļi kļūs pieejami jau pēc dažiem mēnešiem, uz tiem varēs pretendēt tikai tās pašvaldības, kurām būs izstrādāta un apstiprināta attīstības programma, taču Alūksnes novada dome vēl nav pieņēmusi lēmumu par tās izstrādes uzsākšanu. Ceturtdien notikušajā domes sēdē šis lēmumprojekts neguva deputātu atbalstu, jau otro reizi atliekot lēmuma pieņemšanu, kas pirmo reizi deputātiem tika likts priekšā decembra sēdē. „Ja šādā veidā deputāti lemj un domā par attīstību, tad, manuprāt, ar to viss ir izteikts,” uzskata V.Zeltiņa. „Nākamā sēde būs tikai februārī, bet arī par to nav pārliecības, ka lēmums tiks pieņemts un varēs uzsākt programmas izstrādāšanu. Ja policentriskās naudas tiešām sāks dalīt ātrāk, tad kurš būs vainojams pie tā, ka netiksim pie tās? Tādu jautājumu man gribētos uzdot deputātiem, kas balsoja „pret”.”

Rosina noteikt konkrētus termiņus
Viens no šiem deputātiem bija Ainars Melders, kurš atzīst, ka „pret” balsots attīstības programmas izstrādāšanai neadekvāto termiņu dēļ. Pat tad, ja lēmums tiktu pieņemts, programmas izstrāde tiktu pabeigta vien šāgada rudenī, taču daļa deputātu ir pārliecināti, ka to var izdarīt līdz vasarai, ja ne pat ātrāk. „Mēs neesam pret attīstības programmas izstrādi, bet gan veidu, kādā tas tiek darīts,” viņš saka. Deputāts vērš uzmanību uz to, ka par iepriekš minēto līdzekļu pieejamību bijis zināms jau pērn vasarā. Tobrīd Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns informējis par plānotajām finanšu iespējām, pie kurām pašvaldības varēšot tikt nevis gada izskaņā vai pat aprīlī, bet jau šāgada pirmajā ceturksnī. Pēc A.Meldera domām, ja šai informācijai būtu pievērsta pienācīga uzmanība, lēmumprojekts par attīstības plāna izstrādi būtu iesniegts jau uz pirmajām domes sēdēm pagājušā gada augustā vai septembrī.

Tiesa, šis neesot vienīgais gadījums, kad gar degunu aiziet novada attīstībai vērtīga informācija. Viena no tādām ir pagastiem domātā aktivitāte „Ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstība apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 2000”. No visām novada pagastu pārvaldēm šo iespēju pēc savas iniciatīvas izmantoja tikai Maliena, turklāt, lai gan oktobrī pieņemts lēmums, ka projekta sagatavošana jāuzņemas Plānošanas un attīstības nodaļai, beigās pagasta pārvaldes darbinieki bijuši spiesti to uzrakstīt paši saviem spēkiem. „Balsojot „pret”, mēs patiesībā izteicām neuzticību cilvēkam, kurš šīs lietas koordinē. Tālākos secinājums katrs pats var izdarīt,” saka A.Melders. Lai darbu virzība neapstātos arī pie problēmas risinājuma saistībā ar Alūksnes mākslas skolai nepieciešamajām telpām, trešdien notikušajā Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas sēdē deputāts Dzintars Adlers rosināja noteikt termiņu, paredzot, ka 1.septembrī ēkai Ojāra Vācieša ielā 2 jābūt gatavai atklāšanai. „Vajag kaut ko darīt, nevis tikai runāt. Mākslas skolai 1.septembrī jābūt šajās telpās un viss,” viņam piebalso A.Melders

Komentāri 18

redzīgais

Bet jautājums bija - ne kur likt attīstības nodaļas vadītāju ,bet gan Mākslas skolu !
Diezgan labā kārtībā un skaistā vietā , gana liela ir Ķiploku dzimtas māja - varbūt var sarunāt uz laiku. Īīpašnieki būtu priecīgi, tāpat savs latiņš atlektu - gan par īri, gan par amortizāciju ! Kamēr tiks pabeigta ēka O.Vācieša ielā 2, protams.
Kādi vēl priekšlikumi ?

pirms 11 gadiem, 2010.01.27 18:42

aa

Un kurš tad būtu tas lielais un gudrais, kas nāktu Attīstības nodaļas vadītājas vietā??? Pat tad, ja noņemtu līdzšinējo vadītāju, nekas būtiski nemainītos, jo par nākamo kļūtu bijušais. Un problēmu sakne gan lūkojama vēl augstāk!!

pirms 11 gadiem, 2010.01.27 15:33

aga

Piekrītu iepriekšējā komentāra autoram. Var jau būt, ka jaunā attīstības nodaļas vadītāja patiešām cenšas ar visu tikt galā un maksimāli ātri apgūt nepieciešamo, tomēr šis nav piemērotākais laiks tādām atrakcijām. Pareizākais risinājums būtu atkāpties no amata, dodot vietu cilvēkam ar atbilstošām zināšanām un pieredzi. Tā teikt, personai, kurai nebūs vajadzīgs adaptēšanās periods un kurš uzreiz varēs ķerties pie darba ar pilnu atdevi.

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 22:10

Ja tā ir taisnība, kas izskan rakstā, tad Valdai ar steigu ir jāatkapjas no Attīstības nodaļas vadītājas amata. Nu nevar taukmūļu modē turpināt *** visu novadu! No otras puses kur tad bija tie "gudrie" deputāteļi, kuri neredzēja, ka šī dāma nespēj pavilkt novada attīstību? Otra tāda pati sēž uz teritoriju plānojumiem. Nez ko viņa pa šo laiku ir saplānojusi, ja nezina kur rīts, kur vakars. Abās vietās vajaga izgītotus, gudrus un zinošus cilvēkus, bet kungiem, acīmredzot, jo glupāks, jo labāks...nav kas pa kājām maisās.

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 21:16

Vienīgais no varas vīriem, kas patiesi darīja konkrētas lietas šis ēkas renovācijas labā bija Viktors Litaunieks, tikai dažam labam "dziedātājam" tas ļoti nepatika....

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 19:42

Labs raksts. Vai Zeltiņas nepadarītais kļūtu par nebijušu, ja ar presi būtu runājis, piemēram, Nīkrencis ? Cik sūdus jāsavāra blondīnei, lai vadošajai koalīcijai paliktu kauns ? Esot tak it kā kolēgiem deputātiem klāstījusi, ka nav kur steigties ar programmu, jo attiecīgās aktivitātes nauda būšot pieejama tikai rudenī. Reportiere nav paslinkojusi sazināties ar RAPLM un meliem kājas kļuvušas īsas...

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 18:13

zinītis

Piekrītu ! Ir cilvēki, kas visu dzīvi - kā maizi ēd, tā dziesmu dzied ! Un vienmēr un visur īstajā laikā ! Un minētā persona to dara par 110% ? Vai tiešām visi ir akli?

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 15:41

dzirnavnieks

Pieredze ar vienām bērnudārza telpām ir,tagad skats vērsts citā virzienā-sena celtne ezermalā.Ja vajaga,var arī dziesmu mainīt....
viela pārdomām..!.?!........

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 15:00

Cik daudz vējā ir palaidis iepriekšējais attīstības nodaļas vadītājs sava "korektora" vadībā ?
Bija taču treknie gadi - vairāki, ne tikai mākslas skolu vien varēja pabeigt !
Vai tad intrigantiem ir laiks strādāt - viņi gūst milzīgu baudu no ņirgāšanās par citiem, kas atkal un atkal iekrīt uz savām vājībām !

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 14:18

Drīzumā būs,kad mežā vilku māte izmetīsies tad arī malējs būs vainīgs.... Liekat tak tos cilvēkus mierā,ja ir idejas, tad dodaties uz deputātu pieņemšasnas vietu un pareizā laikā izsakat savas domas acīs . Lai visiem laba veselība!

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 14:13

kunta

Pie tā lai būtu Mākslas skola visvairāk strādāja Aleksands Meirāns, būdams tajā laikā Izglītības nodaļas vadītājs, to pašu vienīgo celtni sportam, kāda mums Alūsknē vispār ir - Sporta skolas angāru - arī Meirāns izcīnīja..
Un vēl daudzas lietas kuras sen jau ir piemirstas...

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 11:42

Man atkal jautājums Zeltiņas kundzei: cik daudz finanšu iespēju novada attīstībai grasāmies palaist vējā, līdz sapratīsim, ka šis amats mums nav piemērots? Protams, ja vispār sapratīsim..

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 11:02

Aŗī pirmsākumā, lai vispār tiktu atvērta mākslas skola 1994 gadā neviens cits kā melderpuika deva piekriššanu mākslas skolai būt, ierādija bērnu dārzā telpas atrada finansējumu, bet tagad ja kaut kas šiem nepatīk, tā rejas, visur vainīgs Melders,vai tā Vēliņ kungs nebija.Un nekad Melders nav bijis pret mākslas skolu, tikai pret risinājumiem, kā tiek veidots modelis, cik tad tālu esat tikuši ar remontiem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 09:26

interesanti gan

Vai kāds melderpuikam piemaksā par to, ka jams uzņemas visas pasaules grēkus? :) Arī šeit. Viena cilvēka nekompetences dēļ tiek palaistas garām pagastiem vērtīgas finanšu piesaistes iespējas. Ja var ticēt šeit rakstītajam, tad tā paša cilvēka dēļ mākslas skolas ēka var palikt neremontēta, lai gan iespējas tikt pie finansējuma ir.
Neskatoties uz to, pirmais akmens tiek mests melderpuikas virzienā. Nu, ko. Nezinu, vai likt tautai ticēt jamam vai neticēt, bet dīvaina gan šamējā ir, ja reiz uzmanību velta sen pagājušām lietām. Savukārt uz notikumiem, kuru aktualitāte tikai pieaug un kur vēl visu var mainīt, piever aci.
Vienvārdsakot, bez komentāriem tāda sistēma. Nebrīnīšos, ja dažu labu neizdarība pēcāk tiks norakstīta uz tā paša nelaimīgā melderpuikas rēķina. :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 09:01

Ai, ai, kā nu Melders dzied, bet tad bija pirmais, kas gribēja Mākslas skolu iznīcināt. Tauta neticiet viņam!

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 08:00

Vietējās ziņas