Vai situācija valstī ietekmē svētku sajūtu?

Atis Grīnbergs, Alūksnes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs:
Viss atkarīgs, uz ko svētki balstās

Dzintra Zvejniece, Alūksnes Novada fonda valdes priekšsēdētāja:
Vēlme palīdzēt nav zudusi

Jānis Polis, kultūrvēsturnieks:
Naudas tērēšanu var aizstāt ar klusumu

Atis Grīnbergs, Alūksnes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs:
-Tas atkarīgs no tā, uz ko šī svētku sajūta balstīta. Ja tā saistīta tikai ar ekonomisko pusi, tad šajā situācijā svētku sajūta būs daudz citādāka, kā iepriekšējos gados. Ja svētki balstā uz ticību Jēzum, tad neatkarīgi no tā, kas šobrīd notiek, svētku sajūta nekur nepazudīs. Iespējams, radusies situācija varētu viest spēcīgākas ilgas pēc patiesām un nezūdošām vērtībām, kuru dēļ cilvēki nāk uz baznīcu. Katrā ziņā Ziemassvētku vakars parādīs, cik ļoti garīgās vērtības šobrīd ir vajadzīgas, lai gan varu teikt, ka Adventes laiks no iepriekšējiem gadiem ne ar ko neatšķīrās.

Dzintra Zvejniece, Alūksnes Novada fonda valdes priekšsēdētāja:
-Ļoti ietekmē. Varbūt ne tik daudz finansiāli, cik no medijiem saņemtās informācijas veidā, ka mums klāsies grūti. Tajā pašā laikā cilvēkos nav zudusi vēlme palīdzēt tiem, kam tas ir nepieciešams. Joprojām izskan aicinājumi iesaistīties labdarības akcijās un tas arī tiek darīts. Vērojama pat tāda interesanta tendence, ka pēdējā laikā arvien vairāk ziedo nevis tieši uzņēmumi, bet privātpersonas. Piemēram, arī mūsu pašu organizētajā akcijā „Ja Tev ir sirds!” no 98 ziedotājiem tikai četri bija uzņēmumi.

Jānis Polis, kultūrvēsturnieks:
-Ziemassvētki pirmām kārtām ir saulgriežu laiks, kad dabā sākas jauns posms. Pamazām svētki ir pārvērtušies par kārtējo šovu, kur galvenais ir krāšņums, troksnis un skaļums. Tas ir laiks, kad cilvēki šķiežas un plātās ar naudu, pērkot pompozas dāvanas un rīkojot lielus svētkus. Domāju, ka līdz ar radušos krīzi valstī, šis gads varētu būt izņēmums un kļūt par tādu vērtību pārvērtēšanas laiku. Pieļauju, ka daudzus cilvēkus tas pamudinās atgriezties pie senču tradīcijām un naudas tērēšanu aizstāt ar Ziemassvētku īsto gaisotni – klusumu, mieru un saticību.

Vietējās ziņas