Vainags kā personības spogulis

"Visa laba Jāņa zāle, ko plūc Jāņa vakarā," vēsta latviešu tautasdziesma. To pašu varētu attiecināt uz dabas materiāliem, kas izmantojami Jāņiem vai Līgām domātajos vainagos. Tiem noderēs ne tikai pļavās un mežos, bet pat dārzos izaudzēti zaļumi, ja vien tas palīdz izteikt domu, ar kādu vainags tapis.

Pie šāda secinājuma nonākušas tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" iknedēļas radošo darbnīcu dalībnieces, kas vakar pulcējās Alūksnes muzeja telpās, lai floristes Tatjanes Egles vadībā apgūtu vainagu pīšanas mākslu.

"Galvenais ir zināt, kā pinams vainags. Viss pārējais atkarīgs no katra paša radošās izdomas un fantāzijas," apgalvo T.Egle.

Jautāta, kas būtu jāņem vērā, veidojot Jānim vai Līgai domātu vainagu, floriste norāda, ka princips ir pavisam vienkāršs - Jānim domātais vainags nedrīkstētu izpalikt bez ozollapām, savukārt Līgas vainagā atļauts izmantot visus citus dabas materiālus, izņemot ozollapas.

"Šīs lietas tomēr būtu jānodala, lai akcentētu, kam vainags domāts," viņai piebalso tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" vadītāja Renāte Pilipa.

Tiesa, vēl svarīgāk esot mēģināt izveidot tādu vainagu, kas ar savu unikalitāti atspoguļotu tā nākamo nēsātāju.

"Ir jāzina, kas tas ir par cilvēku, kam tu vainagu dāvināsi. Var, protams, uztaisīt tradicionālo ozollapu vainagu, taču ko tas izteiks? Ja ejam ciemos pie pavāra, tad liekam iekšā kaut ko no dārzeņiem. Ja pie Līgas, tad papildinam ar pērlītēm vai citu sievišķīgu atribūtu. Vienkārši vajadzētu saprast, ko tev šis cilvēks nozīmē, mēģināt izjust to caur dabas materiāliem un ielikt šīs sajūtas vainagā," uzsver T.Egle.

Vietējās ziņas