Vaino bojātas apkures ierīces

Apē, Ganību ielā, ugunsgrēkā izpostīta kafejnīcas “Krodziņš” ēka. Tā bija vienīgā vieta, kur varēja atpūsties, paēst un sasildīties gan pilsētas iedzīvotāji, gan atbraucēji un autobusu gaidītāji. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir bojātas apkures ierīces vai dūmvads.

Uguns dzēšana salā ir sarežģīta
“Tā ir koka ēka, tāpēc ugunsgrēks vērsās plašumā ļoti strauji. Turklāt dzēšanas darbus sarežģīja gan zemā gaisa temperatūra, gan ūdens ņemšanas vietas attālums, jo ūdens bija jāpieved. Lai nodrošinātu dzēšanas darbus, tika iesaistītas divas autocisternas no Alūksnes un divas autocisternas no Apes ne tikai ar dežurējošo maiņu, bet arī rezerves maiņu cilvēkiem, kā arī posms glābšanas darbiem piedūmotā vidē. Apes postenis bija gandrīz pilnā sastāvā,” stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes daļas vadītājs Igors Dovgans.

Ūdeni nodrošināja ar pievešanu no apmēram pusotra kilometra attālā dīķa, kā arī ūdens tika sūknēts no netālās upītes. Apes posteņa autocisternas ir vecas, tāpēc tās uzpildīt palīdzēja Alūksnes mašīnas, kuras ir labāk piemērotas ūdens ņemšanai zemā gaisa temperatūrā. Piekļūšanu ūdenim kavēja gan sniegs, gan ledus, tāpēc vajadzēja iesaistīt lielus cilvēku resursus. I.Dovgans izsaka pateicību Apes iedzīvotājiem, kuri izprata situāciju un palīdzēja. “Visi darīja, ko varēja, jo laika apstākļi bija tādi, ka sala ciet gan dalītāji, gan sūkņi. Vajadzēja tos sildīt ar lodlampām,” skaidro Apes posteņa vadītājs Ilmārs Paegle. Viņš atzīst, ka iedzīvotāju palīdzība ir jau ierasta prakse uguns un citās nelaimēs.

Ēkai nodarīti pamatīgi bojājumi  

Izdedzis ir ēkas otrais stāvs, pārsegumi un jumts. Mazāk cietis ir pirmais stāvs, kur tika saglābta virtuves telpa un iekārtas. Tiesa, tagad viss ir saliets ar ūdeni un sasalis.  Protams, ir iespējams atjaunot ēku, bet ir vajadzīgi lieli līdzekļi. “Ugunsgrēks ir nodarījis pamatīgus bojājumus ēkai. Šis aukstais laiks pārbauda, vai dūmvadi ir iztīrīti un apkures ierīces kārtībā, kā arī vai tās netiek pārkurinātas,” atzīst I.Dovgans. Ugunsgrēks tika apdzēsts, kad bija jau satumsis, tāpēc tā iemesla noskaidrošana bija apgrūtināta. “Protams, bojājumi var būt dažādi. Ja tas ir atklātā vietā un redzams, tad tiek atvieglota degšanas konstatācija. Turpretim slēgtās konstrukcijās degšanu pamana ar novēlošanos. Turklāt koka ēkā ir daudz degošu materiālu, tāpēc izšķirošs ir laiks,” skaidro I.Dovgans. I.Paegle secina, ka būtiskus apkures ierīču bojājumus nevar pamanīt. Taču policijas izmeklēšana visu noskaidros.

Vietējās ziņas