Vairāk prasību tiesā par izlikšanu no dzīvokļa 4

Ka parāds nav brālis, zina visi. Tomēr komunālo maksājumu parādnieku skaits Alūksnē aug strauji. Par spīti dzīvokļu īrnieku un SIA “Alūksnes nami” centieniem situāciju uzlabot paredzams, ka nākamgad parādnieku skaits vēl palielināsies.

“Ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī, ir saprotams, ka vērojama tendence parādnieku skaitam pieaugt. Turklāt jāņem vērā, ka komunālie maksājumi nākamgad būs lielāki, jo pieaug pievienotās vērtības nodoklis. Ja tiesa nolemj izlikt no dzīvokļa, ar to problēma nav atrisināta, jo ziemā nevar izlikt uz ielas ģimeni ar maziem bērniem. Taču pilsētas domes rīcībā nav nelabiekārtotu dzīvokļu,” komentē SIA “Alūksnes nami” juriste Leontīne Miķelsone.

Cenšas vienoties par parādu atmaksu

SIA “Alūksnes nami” šāgada 11 mēnešos ar parādniekiem ir noslēgusi vienošanās par 3070 latu atmaksu. Saistību piespiedu izpildei brīdinājuma kārtībā tiesā iesniegtas prasības par 6570 latiem. Alūksnes rajona tiesā vēl nav izskatītas prasības par vairāk nekā 2000 latu parādu piedziņu. Uz tiesu prasību sūta, ja ir iekrāts parāds par 4 mēnešiem – tas ir apmēram 240 lati. “Nevajag tik ilgi gaidīt, bet nākt pie mums un kopīgi meklēt iespējas, kā nomaksāt, lai nepalielinātos parāda summa un soda procenti,” aicina L.Miķelsone.

Viņa norāda, ka ir izveidojusies laba sadarbība ar Sociālās palīdzības centra darbiniekiem. Neprivatizētajos dzīvokļos vairāk dzīvo mazturīgi īrnieki, kuriem cenšas palīdzēt, piešķirot pabalstu maksājumiem vai arī vienojas par atlikto maksājumu. “Ja neizdodas vienoties ar īrnieku, tad lētākais variants ir prasība par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā saskaņā ar tiesas lēmumu. Ja tas netiek pildīts, tad parāda piedziņa tiek nodota tiesu izpildītājam,” skaidro juriste.

Dzīvokļa pabalsts sedz tikai daļu

Alūksnes Sociālās palīdzības centrs pērn dzīvokļa pabalstu - 11 772 latus - ir izmaksājis 265 ģimenēm, bet šāgada 11 mēnešos - jau 16 356 latus. “Nākamgad dzīvokļa pabalsts būs obligāts, taču tas neko būtiski nemainīs. Pabalsta piešķiršanas kārtība un summa nemainīsies, jo budžetā nebūs vairāk līdzekļu. Pabalsts apmērs ir noteikts 7 apkures mēnešiem. Tas nozīmē, ka pie pabalsta pamatsummas – 8 latiem – vientuļajiem pensionāriem un par katru nepilngadīgu bērnu piemaksā 1 latu. Pabalstu – 56 līdz 106 latus - var saņemt reizi apkures sezonā,” skaidro centra vadītāja Lolita Krūmiņa. Viņa atzīst, ka dzīvokļa pabalsts nespēj būtiski mazināt parādnieku skaita samazināšanu, bet tikai palīdzēt norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem. Alūksnē ir daudzdzīvokļu mājas, kurās par divistabu dzīvokļa apkuri mēnesī ir jāmaksā tikpat liela summa, kāda ir paredzēta pabalstam visai apkures sezonai.

Pensionāri neredz gaismu tuneļa galā

Tagad uz Sociālās palīdzības centru nāk arī tādi, kuri vēl līdz šim nav to darījuši. Viņiem bija darbs, bet tagad ar bezdarbnieka pabalstu ir grūti nodrošināt ģimeni. Sevišķi smaga situācija ir ģimenēm ar maziem bērniem. Taču L.Krūmiņa ir pārliecināta, ka arī gandrīz katrs pensionārs varētu stāstīt, cik paliek pārtikai un zālēm pēc komunālajiem maksājumiem. Dažam paliek vien 28 lati, bet viņi vispirms maksā par apkuri, ūdeni un kanalizāciju, elektrību, gāzi... “Gados vecie cilvēki ir strādājuši visu mūžu un arvien cerējuši, ka kādreiz būs labāk. Pirmo reizi redzu, ka viņi ir apmulsuši, jo nav vairs, uz ko cerēt,” saka L.Krūmiņa.

Komentāri 4

........

bet maksa par vēsiem dzīvokļiem ir fantastiska, Alūksnes nami piegriež tik, cik grib, neviens viņus nekontrolē. jāsāk streikot

pirms 12 gadiem, 2009.02.04 12:49

Jurists

Loti korekts raksts: autore neatšķir prasību par izlikšanu no dzīvokļa no prasības par parādu piedziņu.....

pirms 12 gadiem, 2008.12.23 14:09

...........

tāpēc avansu par apkuri labāk nemaksāt

pirms 12 gadiem, 2008.12.21 10:10

Vietējās ziņas