Vairāk smagu saslimšanu

Pasliktinoties sociālajai situācijai, pieaug saslimstība ar tuberkulozi. Trūcīgas personas, bezpajumtnieki, cilvēki ar hroniskām slimībām ir sevišķi pakļauti saslimšanas riskam.

Tuberkulozes slimnieki apdraud apkārtējos“Paredzēts, ka dienā būtu jāpieņem 7 pacienti, bet parasti ir vairāk – pat 12 un 16. Tas nozīmē, ka ir jāstrādā ļoti intensīvi, lai  pieņemtu visus, kuri ir atnākuši. Laba sadarbība izveidojusies ar rentgena kabinetu, kur uzreiz attīsta uzņēmumu, tāpēc varu noteikt diagnozi, lai nebūtu jānāk nākamajā vai citā dienā,” stāsta Alūksnes poliklīnikas ārste – ftiziatre Ināra Dukule.Viņa uzsver, ka visi izmeklējumi uz tuberkulozi ir par brīvu. Diemžēl cilvēki nepārbauda savu veselību, tāpēc satrauc gadījumi, kad pacientiem tiek diagnosticēta multirezistentā un īpaši rezistentā tuberkulozes forma. Diemžēl tuberkulozes slimniekus vairs neārstē piespiedu kārtā, kā tas tika darīts padomju varas gados. Tagad katrs pats atbild par savu veselību. Nelaime tikai tā, ka tuberkuloze ir lipīga. “Daudzus gadus tuberkulozes dienests ir cīnījies, lai būtu piespiedu ārstēšana. Taču tiek norādīts, ka tādējādi aizskar cilvēku tiesības. Bet par citu – veselo – tiesībām netiek domāts,” secina I.Dukule.   Nesen ar ģimenes ārsta nosūtījumu uz tuberkulozes pārbaudi ieradās vīrietis, kuram jau mēnesi ir augsta temperatūra. Ar medikamentiem to var samazināt tikai uz laiku. “Paaugstināta temperatūra liecina par tuberkulozi, jo šī slimība parastai terapijai nepadodas,” norāda ārste. 
Izmeklēšanu uz tuberkulozi veic par brīvu Svarīgi ir atcerēties, ka tuberkuloze ir gaisa pilienu infekcija, ar kuru var saskarties jebkurš.  Uz ielas, autobusā vai citā sabiedriskā vietā blakus var būt tuberkulozes slimnieks, kurš aplipina 10 līdz 15 cilvēkus. “Alūksnes un Apes novadā pagājušajā gadā saslimstība ar tuberkulozi ir samazinājusies salīdzinājumā ar 2008.gadu. Turklāt saslimstība ir mazāka nekā vidēji valstī. I.Dukule atzīst, ka it kā tuberkulozes slimnieku skaita samazināšanās neliecina, ka to ir mazāk. Taču skaitļi rāda tikai to, cik slimnieku ir atklāts,” uzsver I.Dukule. Informācija ir tikai par tiem, kuri atnāk pie ārsta uz pārbaudi. Pērn pāris smagi slimo, kuri tika nosūtīti ārstēties uz Rīgas slimnīcu, pēc mēneša mira.  Izveseļoties var tikai tad, ja ievēro visus noteikumus un regulāri lieto zāles.  Multirezistentās tuberkulozes slimniekiem ir jāārstējas divus gadus, katru dienu lietojot vairāku veidu medikamentus. Turklāt tie ir jādzer medicīnas darbinieka klātbūtnē. “Nezinu, kā lauku cilvēks var ievērot šo noteikumu, ja pagastā feldšere strādā tikai divas dienas nedēļā. Problēmas rodas tāpēc, ka  daudzviet ir likvidēti feldšeru punkti un samazināti medicīnas darbinieku štati,” secina ārste. Īpaša riska grupa HIV pacienti, kā arī ieslodzītie, jo cietumos dzīvo kopā vai ir ciešā saskarē ar tuberkulozes slimniekiem. “Daudzi atnāk, lai pārbaudītu savu veselību, ja bijis kontakts ar cietumnieku. Taču to reizi gadā vajadzētu darīt katram," uzsver ārste.

Vietējās ziņas