Vajag protestēt! 28

Iespējams, ka ar nākamā gada 1.jūliju tiks likvidētas deviņas nelielās daudzprofilu neatliekamās palīdzības slimnīcas. Starp tām ir Alūksnes slimnīca, kuru varētu pārprofilēt par dienas stacionāru vai aprūpes slimnīcu. Par šādu iespēju liecina tas, ka Veselības norēķinu centrs līgumu ar Alūksnes slimnīcu slēgs tikai uz sešiem mēnešiem.

“Tādā gadījumā uz mūsu slimnīcu nevedīs pacientus, kuriem ir nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība. Turklāt nedrīkstēsim ārstēt pacientus ar akūtām saslimšanām un arī bērnus, kuriem savā dzīvesvietā atveseļoties būtu sevišķi svarīgi. Tas nozīmē, ka mūsu pacientus vazās tāpat kā tas notiek tur, kur vairs nav daudzprofilu slimnīcu. Piemēram, no Pededzes slimnieku vedīs uz Valmieras reģionālo slimnīcu. Zinām, kādi ir lauki ceļi, turklāt palielināsies transporta izdevumi. Paredzams arī sociālās spriedzes pieaugums,” skaidro SIA “Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa.

Informē valsts vadītājus un sabiedrību
Lai nepieļautu slimnīcas pārprofilēšanu, Alūksnes novada pašvaldība nosūtīs vēstuli Ministru prezidentam, Valsts prezidentam un Saeimas priekšsēdētājai. M.Kauliņa uzsver, ka protestam ir nepieciešams arī sabiedrības atbalsts. “Tagad nav runa tikai par mediķu ādas glābšanu, bet gan par visiem lauku iedzīvotājiem nepieciešamu veselības aprūpi. Turklāt ietaupījums no slimnīcu pārprofilēšanas ir smieklīgi mazs – tikai 3,9 miljoni latu. Ja politiķi tik ļoti neciena savus cilvēkus, ka var pret tiem vērst tādu genocīdu, tad ir kaut kas jādara, lai aizstāvētu tiesības saņemt labas kvalitātes medicīnisko palīdzību tuvāk dzīvesvietai,” atzīst M.Kauliņa. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš, tiekoties ar Slimnīcu biedrības valdes pārstāvjiem, neesot apgalvojis, ka šis samazinājums tiks īstenots uz lokālo slimnīcu rēķina. Iespējams, ka viņš saprot – slēdzot slimnīcas, nevar iegūt lielu ietaupījumu. Gluži pretēji – tēriņi pieaugs, jo slimnieki būs jāved tālāk. “Turklāt mazā slimnīca par katru pacientu, kam sniegta neatliekamā palīdzība, no valsts saņem 171 latu, bet reģionālā daudzprofilu slimnīca – 240 latus,” salīdzina M.Kauliņa. Alūksnes slimnīcu kā strādātspējīgu un uz nākotni orientētu vērtē SIA “Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa. Ne velti pagājušā gada rudenī tika nolemts saglabāt Alūksnes slimnīcai daudzprofilu slimnīcas statusu līdz 2011.gada 31.decembrim.  
 
Veselībai finansējums – starp mazākajiem
Alūksnes slimnīcai, kļūstot par aprūpes slimnīcu vai dienas stacionāru, būtu jāatlaiž apmēram 60 darbinieki, un līdzīga situācija būtu vēl astoņās slimnīcās. M.Kauliņa  uzskata, ka reģionālās slimnīcas nespēs uzņemt visus slimniekus, kam nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. To apliecina līdzšinējā pieredze, jo ārstu skaits tajās nav palielinājies. Turklāt saslimšanas kļūst smagākas, tāpēc nevar cerēt, ka ievērojami vairāk būs to, kuri ārstēsies ambulatori. Netiek ņemts vērā, ka Latvijas iedzīvotāju veselības rādītāji ir vieni no sliktākajiem Eiropas Savienībā. Savukārt veselības nozarei piešķirtais finansējums ir starp zemākajiem. “Cērtam zaru, uz kura paši sēžam,” secina M.Kauliņa.  Tāpēc budžeta samazinājums ir jāatrod Veselības ministrijai savos izdevumos, uzsvērts Alūksnes novada pašvaldības sagatavotajā vēstulē.

Rupji pārkāpj pirmsvēlēšanu solījumus
Saeimas vēlēšanās daudzi balsoja par “Vienotību”, cerot, ka nebūs vairs sāpīgu griezienu nozaru finansējumam. Veselības nozarei tika solīts pat finansējuma pieaugums par pusprocentu no iekšzemes kopprodukta. Tagad redzam, ka tieši Veselības un Satiksmes ministrijai nākamgad gaidāma lielākā finansējuma apcirpšana. “Valdības vadītājam vajadzētu iedziļināties, lai saprastu, kādas sekas var radīt šāds samazinājums,” norāda M.Kauliņa. Lai nodrošinātu pacientiem minimāli nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, nozares budžetam būtu jāsasniedz 466,4 miljonus latu. Taču tas tiks samazināts par 12,5 miljoniem latu. Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris atzīst, ka tas liecina par “politisko solījumu rupju pārkāpšanu un zaļās gaismas iedegšanu paātrinātai Latvijas izmiršanai”. Visnožēlojamākais ir tas, ka valdībai nav loģiska veselības aprūpes attīstības plāna. “Kā lai strādājam un aicinām darbā jaunos speciālistus, ja nezinām, vai pēc pusgada vēl slimnīca būs?” jautā M.Kauliņa.

Komentāri 28

ohoho

Citēšu:" Tad, kad Tev būs jābrauc uz Valmieru pēc palīdzības pie speciālista, nu tur, kur brauks visi arī no Gulbenes un Balviem utt, un kur Tev būs jāgaida nebeidzamās rindās, kur ārsti būs pārstrādājušies un Tevi ne acu galā negribēs redzēt....tad atceries, cik slikti, neprofesionāli, nolaidīgi, nelaipni utt, ir mūsu vietējie speciālisti..."
Viiss jau ir izbaudīts, tāpēc rakstu pēc pieredzes.Konsultācija stradiņos ar ārsta norīkojumu maksāLs3.Un nevajag mālēt acis, ka viss visur ir dārgi.Bet pēc mūsu speciālistu "Palīdzības mans ģimenes loceklis jau būtu pie Pētera.
Tikko dzirdēju gadījumu par kādu mazuli, kas rauts uz Rīgu steidzamā kārtā....
Visi addursimies Valmierā vai Rīgā , ja gribēsim dzīvot.

pirms 10 gadiem, 2010.12.10 20:59

ja

2011.g.samazinās autobusu reisus....sak,tauta,mirsti!

pirms 10 gadiem, 2010.12.10 19:06

pārsliņa

vai kur būtu lasāmas arī kāds sabiedrības veselības organizētāja, kāda atbildīga par medicīnisko aprūpi Alūksnes novadā domas, apsvērumi,ko vajadzētu darīt, kāds ir pieprasījums pēc pakalpojumiem, kāda ir novada iedzīvotāju maksātspēja un iespējas visur izbraukāt pie ārstiem, jeb atkal ,tā sakot, tumšā vietā ziņa negaidīti kā sniegs uz galvas....

pirms 10 gadiem, 2010.12.08 09:38

alise

Nu uz sešiem mēnešiem slēgs tāpēc, ka gaida ES tiesas spriedumu, kur Alūksne arī piedalījās (cik nu bija to parakstītāju, vairāk ņerkstētāju nekā darītāju). Kāds būs spriedums, tāds tālāk rezultāts, bet līdz tam laikam jau var iesniegt jaunu sūdzību ES, jo pierobežās'jābūt neatliekamajai med.palīdzībai nevis stacionāram. Tā kā pēc Latvijas Bankas datiem Alūksne ir pašā pēdējā vietā ar ienākumiem uz vienu cilvēku - 50 LS, nevis Latgale, kurai par 40% vairāk, tad jāmāk rakstīt sūdzības un iesniegt, jo ar tādiem ienākumiem reāli nevar izbraukāt ne uz Valmieru, nedz citur. Daudziem pat to 50 uz cilvēku nav. Samaksāt tiešām par dažām analīzēm Valmierā nespēs arī mazliet turīgāks slānis. Tik tiešām no Domes puses nedzird nevienu argumentu , nedz priekšlikumu par Alūksnes slimnīcu. Kauliņai algu no gada 26 tūkstošiem jāsamazina uz augstākais sešiem tūkstošiem. Ekonomija vien būs 20 taukšķi. Un tā tur Alūksnes slimnīcā var daudz kur atrast ietaupīt., ja vien VID uztaisītu reiz auditu šai iestādei un liktu tiešām taupīt, bet varbūt Alūksnei vajag lūgt Valsts kontroli palīgā, jo kā ne kā tas ir pašvalsības uzņēmums, kabata kur var pagrābties, ja vajag. Nu paskatīšos vai tauta beidzot sarosīs pati, jeb atkal gaidīs, lai citi dara. šoreiz pastāvēšu malā, jo personīgi mani šī problēma neskars, taču manus radus gan. Vienmēr esi skrējis neko nedarītāju labā, tagad , lai mirst.

pirms 10 gadiem, 2010.12.08 06:07

mopsis

SCP [email protected] tagad kā ūdeni mutē ieņēmuši klusēs, jo šo blice pie varas un to slimnīcu klopē ciet. Tad, kad oranžie taisījās slēgt to ciet, tad gan Sanitiņa buntu taisīja, bet tagad savējiem pakaļa ar garu mēlīti jālaiza, nevis tauta jāaizstāv.
Nu kam tā slimnīca, ja tautas vairs tur nav, ielas tukšas, drīz domnieki vien būs tur palikuši, gudrākie jau sen aiztinušies projām.

pirms 10 gadiem, 2010.12.08 01:22

Viss tiek darīts, lai cilvēkus no laukiem "izkvēpinātu" - nodokļi īpašumiem, transportam; drausmīgi apstākļi mazajiem uzņēmējiem; lauksaimniekiem vismazākie maksājumu Eiropā; "apvienotie" pagasti; pagastu īpašumu pārņemšana, un vēl, un vēl.... Šis nu ir pēdējais piliens - slimnīcas slēgšana! Vai tiešām cilvēki paklausīgi klusēs? Ir tāda anekdote: "Pensionāriem Latvijā paziņo, ka rīt visus pakārs. Viens paceļ roku un pajautā: "Striķis jāņem pašiem vai valsts iedos? ""

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 14:05

ainai

Par satiksmi arī valdība domā, pie tam ļoti domā. Tiks samazinātas dotācija sabiedriskajam transportam - tātad autobusu reisu paliks mazāk.

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 12:19

aina

Nu teica taču, ka padomās arī par satiksmi gan ar Gulbeni, gan Valmieru- vai tad vedīs tikai ar ātrajiem....nevar saprast, uz kuru pusi tā attīstība plānota, ja tik būtiskas lietas likvidējas...

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 11:10

nav kardiologa

Tas par sirdīm. Un nav cilvēku novadā. Tas ir pamatcēlonis visa likvidācijai. Kas pie tā noveda? Vecie komunisti u.c. muļķi 20 gados, celdami stadionus par ES naudu. Ir jārada ražotnes. Būs slimnīcas.

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 10:04

Kāpēc, nesaprotu, kāpēc, tie mutes bajāri neparādās tautas priekšā, piem., dižais reformators! Pagastos reti viesi !!! Visu salaiduši .....!

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 08:07

kkk

Jau tagad ir skaidrs, ka komplekts BŪS JĀMAINA. Pirmsvēlēšanu mutesbajāri, kas ar darbiem aizkrāsnē.
Oi, atvainojos, viens deputats pēc pusgada darba dzemdināja domu par kino. :D
Viktorīna - kurš tas bija ? :D

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 01:52

kkk

Domei būtu jāparāda raksturs un jācīnās par slimnīcu, jo tā mums tomēr ir ļoti vajadzīga...ja nekas netiks darīts lietas labā, tad tas tikai atkal nozīmēs to, ka jāmaina nevis pāris cilvēki, bet viss "komplekts".

Ja būsiet ieskatījušies, tad Alūksnes ielās jau tā ir mazāk cilvēku, nekā pirms pāris gadiem....jaunie no Rīgas atpakaļ nebrauc, jo trūkst iespēju...ja nebūs slimnīcas, tad izglītotie jaunieši, nemaz neapsvērs iespēju atgriezties un dibināt ģimeni tieši šeit. Tā kā domāju, ka slimnīca ir arī svarīgs pilsētas attīstības punkts, bez kura uz augšu netiksim.

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 00:26

Citēšu :"Par NMP un bērniem skaidrs - tas ir nepieciešams, bet par speciālistu palīdzību - atļaujiet pasmaidīt."

Par to, cik nožēlojams ir šis komentārs - atļaujiet pasmaidīt.

Tad, kad Tev būs jābrauc uz Valmieru pēc palīdzības pie speciālista, nu tur, kur brauks visi arī no Gulbenes un Balviem utt, un kur Tev būs jāgaida nebeidzamās rindās, kur ārsti būs pārstrādājušies un Tevi ne acu galā negribēs redzēt....tad atceries, cik slikti, neprofesionāli, nolaidīgi, nelaipni utt, ir mūsu vietējie speciālisti...

protams, nevajag piemirst, ka tur pakalpojumi maksās tik daudz, ka Tev vairs nebūs naudas interneta pieslēgumam, lai rakstītu savus komentārus.....es, gan, par to tikai priecāšos :)

pirms 10 gadiem, 2010.12.07 00:21

Lasīju, ka Latvija un Igaunija noslēgušas līgumu par medicīnas palīdzību pierobežā! Varbūt šajā beizejā, tā ir iespēja? Sadarbība ar Igauniju? Zinu, ka viena otra kundze brauc dzemdēt uz Igauniju, kur šis pakalpojums ir lētāks. Vienalga mēs esam atstāti garantētai izmiršanai! Latvija beidzās pie Cēsīm, tas jau sen zināms! Būs tukša perobeža un varēs izmantot citām vajadzībām.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 23:30

....

Kā var nebūt neatliekamā palīdzība?!!! Tas jau ir barbarisms pret cilvēku ciešanām! Viņiem - maitām - dakteris priekšā, dakteris pakaļā, katrai gribumpumpai smēri uzziedīs... Citi var locīties sāpēs un izmisumā - pie vienas vietas. Tie tik ir tautas priekšstāvji!

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 22:47

nevajag

Jā , sirdskaites gan nevajadzētu Alūksnē ārstēt, jo par šeit uzstādītajām diagnozēm Rīgas darkteri ir šokēti.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 19:39

***

Par NMP un bērniem skaidrs - tas ir nepieciešams, bet par speciālistu palīdzību - atļaujiet pasmaidīt.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 18:18

zaza

Nu mums tuvaka slimnica bus Valmiera. Ari Balvus, Madonu ,gulbeni likvide. Algas palielina visiem kuri barojas no budzeta, toties jamaksa tiem kuri nestrada budzeta. Es jutu ka tuvojas atkal 13 janvaris.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 17:37

West

piekrītu ,ka paši vainīgi, nepilni 2 mēneši kopš vēlēšanām, ko nu stenēt,protestēt un streikot, ko gribējāt (vēlējāt) to dabūjāt, pirms vēlēšanām Vienotības kurss bija redzams, ka jostas vilks visiem, tikai tievajam galam tā pavairāk, lai paši neizžūst :) robeža uz austrumiem kā sēņu kule, poličiem un robiņiem algas nav un strādā kā maksā, tikām kontrobandists ņirgdams sejā aizkūpina kārtējo cīgu un ielej žļurgainu degvielu, vēl kāda nesprāgušā auto bākā utt... un ne SVF, bet Vienotība iebāza Valsti parādu jūgā paturpinot Goodmena aizsākto parexsviesta atpirkšanu, par ko tauta šo vēl ievēlēja uz Eiropu LV Pārstāvēt, tāda sajūta ,ka visi rezultāti tiek viltoti vēlēšanās, jo neticās līdzās staigājam tik daudz mozahistisku tieksmju vadītu cilvēku, kas balsoja par Vienotības piedāvātātajiem moku kambariem...

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 17:25

Vietējās ziņas