Var ielūkoties kungu mājā 6

Jaunlaicenes muižas muzejā vienmēr izdomātas interesantas izstādes un nodarbes apmeklētājiem, bet šo sezonu tas sagaida ar īpaši vilinošiem jaunumiem visai ģimenei – unikālu kungu mājas maketu, izstādi “Ar dzērvju zābakiem kājās” un baronu fon Volfu portretu galeriju.

Izstādē “Ar dzērvju zābakiem kājās” skatāmi dažādi apavi, ar kādiem dažādos laikos un vietās staigājuši jaunlaicenieši, un materiāli, no kādiem agrāk darināja apavus. Ir atmiņu stāsti par to, kā mūsu senči taupījuši apavus, informācija, kā kara laikā aizvietoja ādas apavus. Izstādi vizuāli bagātina mākslinieka Raula Zitmaņa zīmējumi, kuros uzskatāmi atainota apavu darināšana. Aptaujājot iedzīvotājus, muzeja vadītāja Sandra Jankovska apkopojusi informāciju par kurpniekiem, kas savulaik dzīvojuši Jaunlaicenē un tās apkārtnē. S.Jankovska atklāj, ka izstādes apmeklētājus gaida arī interesantas nodarbes, piemēram, drāts vīšana vai pastalu darināšana.

Katru gadu muižas muzejā iekārto izstādi, pastāstot par kādu pazīstamu jaunlaicenieti. Šoreiz īpaša vieta atvēlēta Tautas daiļamata meistarei Agisai Sudarei un viņas brīnišķīgajiem rokdarbiem. “Agisa Sudare bija ļoti spēcīga personība, kas bija pazīstama ne tikai Jaunlaicenē, bet arī ārpus tās robežām,” uzsver S.Jankovska. Jaunā izstāde būs skatāma līdz pat nākamajam pavasarim.

Volfu dzimtas kokā – arī Gliks
Jaunlaicenes muižas muzejs ir īstenojis Kultūrkapitāla fonda atbalstīto projektu “Jaunlaicenes muižas muzeja pamatekspozīcijas vizuālās un informatīvās kvalitātes uzlabošana”. Vizuāli pārskatāmāks kļuvis baronu fon Volfu dzimtas koks. „No jauna tajā iekļauts Johans Ernsts Gliks, jo Jaunlaicenes baronese ir bijusi E.Glika mazmazmazmeita. Šo ekskluzīvo informāciju ieguvām no Viktora Vilhelmija, kas arī ir Volfu pēctecis un dzīvo Amerikā – tā man bija kā medusmaize,” norāda S.Jankovska. No jauna tapis fotomateriāls ar baronu dzimtas portretiem – vairāk nekā 60. “Fotogrāfijas saņēmām no Volfu dzimtas pēctečiem, ar kuriem mums ir labs kontakts. Viņi mums uzticēja arī citas vērtīgas fotogrāfijas, piemēram, kāda agrāk izskatījusies Jaunlaicenes muiža. Pēc šīs fotogrāfijas varējām aprēķināt, kādas agrāk bijušas kolonnas pie ieejas durvīm. Tas mums ļoti noderēja, veidojot maketu,” saka S.Jankovska un veikli izgaismo Jaunlaicenes kungu mājas unikālo maketu, kas izvietots pastāvīgās ekspozīcijas telpas vidū.

Tapis unikāls makets
Makets tapis pēc S.Jankovskas idejas ar mākslinieka R.Zitmaņa otas talantu, galdniecības darbos palīdzēja Sandras dzīvesbiedrs. Miniatūros un neskaitāmi daudzos logu rāmīšus sponsorējuši Anita un Ojārs Vēliņi. Ielūkojoties katrā no lodziņiem, skatam paveras dažādas kungu mājas dzīves ainiņas gan kungu istabās, gan kalpu kambaros. Tas ir unikāls makets, par kādu nav dzirdēts citviet Latvijā. Pašlaik S.Jankovska gatavo darba lapas, kur atbilstoši vecumam apmeklētājiem būs jānosauc telpas vai jāatrod īpašas lietas. „Balles zāle kungu mājā bijusi ar ļoti interesantu koridoru, jo zālei nebija ārējās sienas – arī to esam attēlojuši. Tas ir kaut kas vienreizējs, ko Rauls var paveikt!” atklāj S.Jankovska. Kad jaunākie muzeja apmeklētāji būs apvaldījuši sajūsmu par skaisto muižu, varēs likt arī koka puzles vai tīt vāveri. Jaunlaicenieši vienmēr ir pratuši lolot savas kultūrvēsturiskās vērtības - šīs sezonas jaunumi muižas muzejā tam ir kārtējais apliecinājums.

Komentāri 6

Veselīga kritika nekad nav skādējusi. Muzejs taču tiek uzteikts visos komentāros :-)))))))

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 21:23

kas jums tajā Jaunlaicenē ir par skudru midzeni? visi viens otru aprejat, taču svešs neviens to nedara. kauns...

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 19:29

nu,nu

neviens nav neaizvietojams. piekrītu, ka Jaunlaicenes muzejs ir interesants un savdabīgs, bet Jankovskas māka noniecināt citu darbu arī ir unikāls.

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 10:55

muzejniece

Sandra ir pērle muzeja darbā vārda tiešā nozīmē. Gods arī dibinātājām, bet bez Sandras nu nekā netiktu uz priekšu!

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 08:09

VIETĒJĀ

Muzejs Jaunlaicenē tiešām ir unikāls. Ieejot uzreiz jūtams, ka tur strādā sava darba lietpratējas. Tikai viena piebilde, muzejā strādā arī otra darbiniece Nora Sudare, kura gandrīz nekad netiek piemnēta, bet muzejs piedzima pateicoties Norai Sudarei u Rasmai Muceniecei. Nora joprojām turpina strādāt un labi strādāt, taču viņa kaut kā tiek nobīdīta malā. Sandras autoritārisms nospēlē pat avīžu rakstos! BET MUZEJS IR SUPER!

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 07:53

Vietējās ziņas