Var kļūt par mežu policiju 3

Lai gan Ziemeļaustrumu virsmežniecības struktūrā un štatos jau veiktas būtiskas izmaiņas, ir paredzēts turpināt nozares strukturālās reformas. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs izveidojis darba grupu Valsts meža dienesta darba izvērtēšanai ar mērķi samazināt dienesta funkcijas.

Secinājumus izdarīs līdz 1.maijam
Darba grupā ir iekļauts Ziemeļaustrumu virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš, kurš norāda – pagaidām darba grupas dalībnieku diskusijās nekādi secinājumi nav radušies. “Pēdējos divos gados mūsu dienests ir tā noīsināts, ka vēl vairāk samazinātā struktūrā strādāt nav iespējams. Tādā gadījumā virsmežniecība pārvērstos par uzraugošu inspekciju jeb mežu policiju. Darba grupai atzinumi ir jāsagatavo līdz 1.maijam. Kāda būs valdības un ministrijas rīcība, grūti paredzēt, tomēr ir bažas, vai tiks saglabāta dienesta spēja efektīvi pārraudzīt mežus un darbību tajos,” atzīst A.Krēsliņš. Viņš secina, ka “Valsts mežu dienesta” centrālajā aparātā Rīgā nav samazināti štati, bet ir palielināts tiem veicamo funkciju apjoms. Turklāt VAS “Latvijas valsts meži” administrācijā galvaspilsētā darbinieku skaits ir pat dubultojies. “Kāds labums ir laukos dzīvojošajiem un strādājošajiem, ka no “Latvijas valsts mežiem” tiek izsūknēta milzīga nauda? Manuprāt, darbinieku skaita pieaugums būtu vajadzīgs mežniecībās, lai mežos būtu labāka kārtība,” uzskata A.Krēsliņš.  

Teritorija lielāka, darbinieku - mazāk
Turpretim virsmežniecībā no 16 mežniecībām ir palikusi tikai puse, tāpēc mežniecības aptver lielas teritorijas. Ievērojami samazināts ir darbinieku skaits, visvairāk virsmežniecības un mežsargu – uz pusi. Tagad  viņu pārraudzībā ir lielas mežu platības, kuras ir grūti regulāri apsekot. “Nekādi nav iespējams veikt tādu darba apjomu kā iepriekš. Turklāt katra cilvēka motivācija darbam ir atalgojums. Tas ir samazināts, mežsarga alga “uz papīra” ir 300 lati mēnesī. Mežziņi saņem atkarībā no mežniecību lieluma, viņu alga ir vidēji 567 lati. Virsmežniecībā vidējais atalgojums ir 504 lati,” informē A.Krēsliņš. Pēdējie samazinājumi ir veikti ar šā gada 1.janvāri saskaņā ar finansējumu budžetā. Finansējuma samazinājums, salīdzinājumā ar apstiprināto plānu 2009.gadam, bija 30 procenti. Taču funkciju un pienākumu ir tikpat daudz, cik iepriekš, kad virsmežniecībā strādāja 175, nevis tikai 89 darbinieki.

Gatavojas ugunsnedrošajam periodam

Sāksies ugunsnedrošais periods, kuru gaida ar bažām, jo trūkst cilvēku. Meža ugunsdzēsības stacijās Alūksnē, Gulbenē un Žīguros tiek pārbaudītas un komplektētas 8 automašīnas, lai tās būtu gatavas izbraukt uz ugunsgrēkiem. Dzēšanas darbos iesaistīsies mežziņi, viņu vietnieki, mežsargi, kā arī virsmežniecības darbinieki. Ir saprotama viņu vēlme, lai vasara būtu lietaina. “Sākusies kūlas dedzināšana. Mežs vēl ir mitrs, taču jaunaudzēm uguns var būt ļoti bīstama. Tāpēc ir ļoti jāuzmanās, lai no degošas pērnās zāles liesmas neaizietu pa zāli līdz jaunaudzei,” uzsver A.Krēsliņš. Viņš atzīst, ka ļoti svarīgi ir operatīvi atklāt un reaģēt uz degšanu. Jārēķinās, ka sausā vasarā varētu rasties lielas problēmas. “Ja mežsargs dzīvo 3 kilometrus no ugunsgrēka vietas, tad viņš, protams, var ātrāk uzsākt dzēšanas darbus nekā braucot 16 kilometrus,” salīdzina virsmežzinis. Mežus novēros no 18 uguns novērošanas torņiem. Šogad paredzēts rekonstruēt četrus torņus, izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Starp tiem ir tornis Mālupē un Ziemera pagastā.

Komentāri 3

tagad paši redz, ka netiks ar darbiem galā . Darba grupa Ha-ha-ha. Pirms atbrīvoja no darba pusi melņnā darba darītāju vajadzēja padomāt nevis akli klausīt rīkojumus par "griešanu"

pirms 11 gadiem, 2010.04.21 09:22

Krēsliņ

Kurš tad sēdēs tajos torņos, ja cilvēki atbrīvoti?

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 16:28

Zemnieks

Nu kur vēl tālāk ? Vai tad l.s. ministram rūp Latvijas mežu nākotne? vai arī tikai ministra krēsls?

pirms 11 gadiem, 2010.04.20 13:37

Vietējās ziņas