Vecāki – ķīlnieku lomā 10

Vecāki, kuru bērni apmeklē Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenīte” un “Sprīdītis” un kuri kopš pagājušā gada rudens maksāja obligāto 5 latu ikmēneša maksājumu par to, ka bērns apmeklē bērnudārzu, tomēr neprasīs pašvaldībai atmaksāt šo summu 17 000 latu apmērā.

Šāda diskusija sāka raisīties, jo septembrī dome, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas rosināti, šo savu lēmumu par obligāto maksu atcēla.

Par to vienojās trešdienas sanāksmē, tiekoties Alūksnes novada un abu bērnudārzu vadībai ar daļu no vecākiem.

Finansējums samazināts

Pusotru stundu garā sanāksme aizritēja saspringtā gaisotnē – abu bērnudārzu vadītājas skaidroja, kāds ir iestādes budžets, kā to tērē, kāds bijis samazinājums 2009.gadā, un atgādināja, ka 2009.gadā valstī paaugstināja pievienotās vērtības nodokli uz 21 procentu, kā arī samazināja finansējumu piecgadīgo un sešgadīgo bērnu apmācībai. “Sprīdīša” vadītāja Modrīte Voska vērsa vecāku uzmanību uz to, ka ne vienmēr vecāki pilda savas saistības pret bērnudārzu – neveic laikus maksājumus, piesaka rindu, bet bērnu tā arī neved uz bērnudārzu, prasa papildu vietas bērnudārzā, bet neizmanto tās. Viņa ieskicēja situāciju, kas notiktu, ja vecāki prasītu bērnudārziem atmaksāt šo naudu: zustu pakalpojuma kvalitāte, nebūtu speciālistu, katrā grupā būtu tikai viena skolotāja, kas strādātu tikai 6 stundas dienā, bērnudārzam būtu īsāks darba laiks, par salauzto inventāru maksātu paši vecāki, bet vasarā bērnudārzu pilnībā slēgtu uz diviem mēnešiem. “Vecākiem pirms gada situācija tika izskaidrota – toreiz pretenziju nebija,” sacīja M.Voska un uzteica pašvaldības ieguldīto darbu un finanses, lai labiekārtotu vidi bērnudārzos. Bet “Pienenītes” vadītāja Ārija Driņina atzina – ja vecāki prasītu šo summu atmaksāt, tad iestāde būtu uz mēnesi jāslēdz.

Pretrunas likumdošanā

Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova uzsvēra – gan pašvaldības, gan vecāku mērķis ir radīt bērniem labvēlīgu vidi bērnudārzos. Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins atgādināja, ka 2009.gada pašvaldības budžets tika samazināts par 20 procentiem, salīdzinot ar 2008.gadu, bet gada vidū Alūksnes pilsētas budžetu nācās samazināt vēl par 150 000 latu. “Lai turpinātu bērniem nodrošināt esošo pakalpojuma kvalitāti bērnudārzos un kompensētu valsts finansējuma samazinājumu, tika pieņemts lēmums par 5 latu maksu,” uzsvēra A.Fomins.

Pašvaldības ekonomiste Evita Ņedaivodina norādīja – arī citās pašvaldības iestādēs tika samazināts budžets, ne tikai bērnudārzos. Turklāt ir arī pretrunas likumdošanā, jo Vispārējās izglītības likumā nav noteikts vecums, no kura uzskatāma pirmsskolas izglītības apguve. Pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēšana bērniem līdz 5 gadu vecumam ir brīvprātīga, jo valstī obligātā pirmsskolas apmācība noteikta 5 un 6 gadus veciem bērniem. Tā kā bērnu izglītošana līdz 5 gadu vecumam nav obligāta, pašvaldībai jāparedz tiesības vecākiem, kuru bērni saņem pirmsskolas izglītības pakalpojumu līdz 5 gadu vecumam, noteikt līdzfinansēšanas pienākumu, arī sedzot sava bērna uzturēšanās izmaksas. Savukārt Izglītības likums paredz: maksu par pirmsskolas izglītības ieguvi valsts vai pašvaldību dibinātā izglītības iestādē sedz no valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem un pašvaldība nav tiesīga noteikt maksu, kas saistīta ar pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēšanu, izņemot maksu par bērna ēdināšanu minētajā iestādē.

Vecākiem daudz jautājumu

Tikšanās laikā vecāki teica daudz atzinīgu vārdu par abu bērnudārzu sniegto pakalpojumu kvalitāti, ēdināšanu un bērnu izglītošanu, novērtējot iespēju atstāt bērnu drošībā, siltumā un kvalitatīvā aprūpē, kamēr vecāki strādā. Tomēr tika jautāts, kādēļ Alūksnē, salīdzinot ar citām pilsētām, bērnudārzi esot tik dārgi? E.Ņedaivodina norādīja – salīdzinot ar pašvaldībām, ar kurām Alūksnei ir savstarpējie norēķini, “Pienenīte” dārdzības ziņā ir 5.vietā, bet “Sprīdītis” - 7.vietā, tādēļ nevarot apgalvot, ka tie ir dārgākie. Atsevišķi vecāki pauda neizpratni, kādēļ 5 lati bija jāmaksā arī vasaras mēnešos, lai gan tad bērns bērnudārzu neapmeklēja. M.Voska skaidroja – arī vasarā iestāde ir jāuztur, lai gan tad to apmeklē krietni mazāk bērnu. Vecāki taujāja, kādēļ pirms gada pašvaldība nesniedza tik detalizētu situācijas skaidrojumu, kā tagad sapulcē, jo tad vecāki ar lielāku izpratni būtu izturējušies pret notiekošo. A.Fomins un J.Čugunova atzina šo pašvaldības kļūdu un uzsvēra, ka izglītība vienmēr bijusi un būs prioritāte, plānojot pašvaldības budžetu.

Komentāri 10

Karīna

Neesmu gan lasījusi pilno raksta versiju, bet te nav minēts pats būtīskakais, ka mūsu pašvaldība vecāku maksas atmaksai grib ņemt naudu no bērnu dārza budžeta, nevis no pašvaldības, kā tam būtu jābūt, jo domei jāatbild par pieņemtajiem lēmumiem, nevis bērnu dārziem un mūsu bērniem.

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 13:22

Karīna

Visiem vecākiem, kas vēlas panākt naudas atmaksu tiesas ceļā, lūdzu, darat tā, lai nauda netiktu atmaksāta no bērnu dārzu budžeta, bet gan no pašvaldība budžeta, jo ja nauda tiks atvilkta no bērnu dārziem atkal nonāksim vecajā situācijā un mūsu bērniem nav jācieš par pašvaldības pieņemtajiem lēmumiem.

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 13:20

Ilze

Visi ,kas šeit bļaustaties- vai jūs vispār bijāt uz sanāksmi?

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 12:46

Nesaprotu, kādēļ jāslēdz bērnudārzi vai jācieš pakalpojumu kvalitātei, ja vecāki prasīs naudu atpakaļ. Šī nauda jāatdod deputātiem kas pieņēma nelikumīgo lēmumu. Nedrīkst pieļaut, ka viņi tik viegli tiek cauri sveikā.

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 11:57

Ivars

Skuju! Nevisi piekrit tadam lemumam.Es tiesašos principa deļ.Kapec man jadavina naudu? Pie tam lemums izprasit no vecakiem %Ls bija prettiesigs.Lai kads par to atbild likuma noteiktaja kartiba. Vienu reizi piedosi-pec tam Domes zagleni uzsedisies uz galvas!

pirms 10 gadiem, 2010.10.24 18:31

hmmm...

Jautājums - ko novada domē dara juristi???
Un tos 17 000 Ls deputāti mierīgi vēl savas "valdīšanas" 2.5gadu laikā visiem varētu atdot - iesākumā tiem vecākiem, kam bērni dārziņu apmeklē pēdējo gadu pirms skolas, tad pārējiem - deputāti pieņēma lēmumu, lai tad arī atbild, no savām algām visi arī lai "samet":)))

pirms 10 gadiem, 2010.10.24 16:04

Tak lai ved uz pagastu pirmsskolas grupām, tur ņem visus, pieskata, pabaro, iemāca , un maksa - tikai pusdienas.

pirms 10 gadiem, 2010.10.22 17:08

!!!!

Tautai būtu jātceras viena lieta-šo domi ir atlicis paciest 2,5 gadus:))) Izkrāptie 17 000 no vecākiem nedrīkst palikt nepamanīti!

pirms 10 gadiem, 2010.10.22 15:16

zzzzzzz

Vispar jau interesanti sanak. Un kur sie mistiskie piecisi tika izlietoti? Varbut var atskaitities

pirms 10 gadiem, 2010.10.22 14:20

Vietējās ziņas