Veicina muzeja atpazīstamību

Pēc trīs gadu pārtraukuma šovasar tika rīkota akcija „Apceļosim Latvijas pilis un muižas!”. Jau trešo reizi pēc kārtas tās dalībnieku vidū bija Jaunlaicenes muižas muzejs, kas apmeklētājus uzņēma kopā ar vēl 51 akcijas dalībnieci.

„Šī akcija dod labu reklāmu. Mēs kļūstam atpazīstamāki,” saka Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska, jautāta par motivāciju piedalīties. Viņa atgādina, ka Jaunlaicenes muižas muzejs ir akcijas organizatoru – Latvijas Piļu un muižu asociācijas – biedrs. Tā kā biedru maksa jāmaksā neatkarīgi no tā, vai asociācijas rīkotajos pasākumos piedalās vai ne, muzeja darbinieces jau sen sapratušas: jāņem pretī jebkura iespēja, ko piedāvā dalība asociācijā, jo tas nāk tikai par labu muzeja apmeklētāju piesaistīšanai. To spilgti pierādījusi šī sezona – šobrīdi muzeju apmeklējuši gandrīz 1800 cilvēku, kas ir par apmēram 300 apmeklētājiem vairāk nekā pērn visa gada laikā.

Piesaista īstus fanātiķus

Tiesa, akcijas dalībnieku starp apmeklētājiem ir vien neliela daļa. Akcijas norises laikā (no 6.jūnija līdz 3.oktobrim) Jaunlaicenes muižas muzejā iegriezušies 92 piļu un muižu apceļotāji. Salīdzinājumā ar iepriekšējās reizēs izrādīto interesi, dalībnieku skaits ievērojami krities. S.Jankovska to skaidro ar ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, kā arī akcijā iesaistījušos piļu un muižu skaitu. Kopš pagājušās reizes tas ir būtiski pieaudzis. Tomēr S.Jankovska kopā ar kolēģi Noru Sudari priecājusies par katru ceļotāju, kas no plašā piļu un muižu klāsta izvēlējies viesoties tieši Jaunlaicenes muižas muzejā. „Es jau smejos, ka tā ir mana mīļākā publika. Kāpēc? Tāpēc, ka tie, kas iesaistās akcijā, ir īsti piļu un muižu fanātiķi. Viņi uzmanīgi klausās it visā, ko viņiem stāsta, pievēršot uzmanību pat visnenozīmīgākajām detaļām,” viņa saka.

Lai gan piļu un muižu vadītājiem piedāvāta iespēja izvēlēties, kad viņi gatavi pieņemt apmeklētājus – noteiktā nedēļas dienā vai visu darba laiku, S.Jankovska un N.Sudare bijušas tik pretimnākošas, ka izrādījušas atsaucību pat ārpus darba laika beigām un brīvdienās. Katra ekskursantu vizīte ilgusi vismaz pāris stundu. Visilgāk šeit uzturējusies kāda ģimene no Rīgas, kas muzejā pavadījusi četras stundas. Savukārt īsākais apmeklēšanas laiks pieder kādam riteņbraucējam, kurš pilis un muižas bija nolēmis apbraukt ar velosipēdu. „Tas bija vasaras karstākais laiks. Brīdī, kad viņš tika līdz mums, viņš bija tā pārguris, ka ne nu vairs interesēja muzeja apskate, ne stāsti par muižu – vienīgais, ko viņš gribēja, bija atpūsties,” smejoties atminas S.Jankovska. „Tas bija vienīgais no visiem, kas bija pie mums, tā arī neko jaunu neuzzinājis.”

Pretendē uz akcijas balvām
Starp piļu un muižu apceļotājiem bijuši arī tādi, kas Jaunlaicenes muižas muzejā viesojušies iepriekšējo akciju laikā. Salīdzinot, kāds muzejs bijis 2004.gadā un kāds – 2007.gadā, nepamanītas nav palikušas lielās pārmaiņas. „Ar lielu prieku un sajūsmu noklausījāmies stāstījumu, izpildījām bezgala interesantos uzdevumus un konstatējām, ka pa šiem nedaudzajiem gadiem, kad bijām šeit 2004.gadā, ir paveikts ļoti daudz interesantu un patiešām nozīmīgu darbu,” vēsta kāda ceļotāja ieraksts muzeja viesu grāmatā.
Līdzīgus vērtējumus par redzēto bija aicināti sniegt arī pārējie piļu un muižu apceļotāji, aizpildot akcijas veidlapu. Tajā viņi var paust savu vērtējumu par labāko stāstnieku, labāko sajūtu muižu vai arī kultūrvēsturisko lepnumu. Šos vērtējumus Latvijas Piļu un muižu asociācija apkopo mēneša laikā.

Savukārt decembra pirmajās dienās aktīvākie piļu un muižu apceļotāji kopā ar to saimniekiem tiks aicināti uz akcijas noslēguma balli. Tajā tad arī tiks pasniegtas balvas viskuplāko apmeklētāju skaitu piesaistījušajām pilīm un muižām, kā arī tām, kas saņēmušas vislabākās atsauksmes.

Vietējās ziņas