Vērtē muzeju darbu 38

Piektdien Alūksnes muzejā un Kalncempju pagasta V.Ķirpa Ates muzejā bija ieradusies Muzeju valsts pārvaldes izveidota akreditācijas komisija, lai izvērtētu šo iestāžu darbību, novērtētu un analizētu padarīto. Komisija savus atzinumus sniegs vien novembrī, bet jau tagad tiek viestas cerības, ka abas iestādes atkārtoto akreditāciju būs izgājušas.

Alūksnes muzeja direktore Inita Veismane stāsta, ka akreditācijas komisija muzejos viesojas ik pēc pieciem gadiem. Pērnajā gadā akreditācija tika atlikta uz gadu sakarā ar nepilnībām krājumā un šogad komisija Alūksnē viesojas atkārtoti. “Tie komisijas locekļi, kas šeit bija ieradušies arī pagājušajā gadā, varēja salīdzināt kā bija toreiz un kā ir tagad. Izskanēja secinājums, ka padarīts ir daudz un situācija ir krietni uzlabojusies. Protams, darāmā joprojām ir daudz. Mēs nevaram īsā laika periodā sakārtot lielas nekārtības, bet esam darījuši visu iespējamo,” saka I.Veismane.

Iesāktais jāturpina

Šajā laikā muzejā mainījušies darbinieki – ir piesaistīti vairāki jauni speciālisti, kā arī nomainīta krājuma glabātāja. “Muzejā ir apjomīgs krājums, ap 40 tūkstošiem vienību. Esam krājumu sakārtojuši fiziski, veikušu pārbaudes un uzskaites. Strādājam pie uzskaites sistēmas sakārtošanas, priekšmetus digitalizācijas un krājumu ievadām nacionālajā kopkatalogā.  Ir izveidota funkcionējoša topogrāfija, ar domes atbalstu esam atraduši vietu arī izolatoram. Ir iegādāti metāla ugunsdroši skapji krājuma uzskaites dokumentācijai, kā arī jaunas elektroniskas temperatūras un mitruma mērīšanas ierīces,” stāsta muzeja direktore.

Pārmaiņas ir pozitīvas

Akreditācijas komisijas vadītāja Anita Jirgensone norāda, ka ir grūti salīdzināt kā bijis pērn, jo muzejā ir pirmo reizi. “Muzejā ir patiešām interesanta kolekcija, tajā pašā laikā ir arī daudzveidīgas problēmas. Būtiskākā ir līdz šim nepadarītais krājuma uzskaites darbs. Šiem cilvēkiem tagad “jālāpa caurumi”, kas gadu gaidā radušies. Muzejs ir ar nākotni, ja vien telpas tiks savestas kārtībā un izremontētas pievilcīgākā stāvoklī. Līdz ar muzeja attīstību, jāatzīstas arī pils ēkai. Muzejs ir pareizi uztvēris iepriekšējos ierosinājums,” saka A.Jirgensone un piebilst, ka vairāk jādomā par jaunas pastāvīgās ekspozīcijas izveidi un arvien vairāk jāpiesaista profesionāļi, nepaļaujoties tikai uz saviem spēkiem.

Sakārto teritoriju

Ja Alūksnes muzejā akreditācija bija atlikta, tad  Kalncempju pagasta V.Ķirpa Ates muzejā tā bija ierastajā grafika. “Mūsu akreditācijai jānotiek pēc Alūksnes muzeja vērtējuma, tāpēc gaidījām savu kārtu. Komisija izstaigāja teritoriju, iepazinās ar krājumu, pārskatīja dokumentus. Šajā laikā muzeju skārušas vairākas pozitīvas pārmaiņas – ir uzlabots tehniskais stāvoklis, veikti vairāki remonti. Būtiski ir tas, ka tagad krātuve ir muzeja teritorijā, nevis sešus kilometru tālajā pagasta centra ēkā,” stāsta muzeja vadītāja Natālija Pomerance

Komentāri 38

:)

Pēc idjotiskajiem komentāriem spriežot, diez vai kāds no tiem cilvēkiem strādā muzejā. Cik man bijusi saskarsme, tad šobrīd tur strādā pārāk sakarīgi un inteliģenti ļaudis.

pirms 13 gadiem, 2008.10.07 13:55

vājprāts!!!

Izkatās, ka muzejā klaču bābas vien salasījušās...nav laika strādāt, jārejas vien...un tas viss par nodokļu maksātāju naudu! Kur dome skatās???

pirms 13 gadiem, 2008.10.03 19:42

Pile vēsturniecei

Laikam esi svaiga, jo svaiga :) Tas stulbums tak MŪSU vēsture, nez vai Tavos spēkos senāku vēsturi pamainīt...vēsturniece :))) pieskati lai šodiena ieiet "pareizi" vēstures liecībās. Nez pa kādu naudiņu pati barojies? Un kur ir Tavi izcilie, perfektie ilgo darba gadu augļi? Ļoti patīk kristāldzidri tautieši! :)

pirms 13 gadiem, 2008.10.02 12:45

vēsturniece

Pastulbi, ka to visu apmaksā pašvaldība....
P.S. paskatījos arī tālāk un stulbumu vai cik...

pirms 13 gadiem, 2008.10.01 22:01

pārgudrajai vēsturniecei

Ja esi tik gudra, un ja Tevi tas nez kāpēc tā satrauc, varēji ielūkoties tālāk!!! No 1700 fotogrāfijām spēji aplūkot tikai pirmās 50. :)) Pati raksti - topošajā kopkatalogā, ko ta satraucies, gan drīz tur būs visi Tavi 80% fotogrāfiju un citu papīrmateriālu, varēsi tos vērot dienām un naktīm. Izskatās, ka Tev nav aizraujošākas nodarbes prātā!!!

pirms 13 gadiem, 2008.10.01 12:07

NU,NU

Un Veismane būtu tā, kas to spēs? Kā vēl gaudosim pēc pāris gadiem...

pirms 13 gadiem, 2008.10.01 03:56

optimists

būs labi.
Tās dažas tantiņas, kuras te raud, veido pesimistisku viedokli. Bet domāju, ka muzejs atradīs savu īpašo misiju (varbūt jau ir atradis), sakārtos nesakārtoto, papildinās zināšanas, sapratīs nesaprotamo un viss būs kārtībā!!!

pirms 13 gadiem, 2008.09.29 10:27

vēsturniecei

Tur viņām nevienai nav pat sajēgas kas ir jāvada, kas nav. Vada iekšā visu pēc kārtas, jo izglītības un loģikas trūkums muzeja darbā neļauj izvērtēt prioritāras lietas un esamības lielumus.

pirms 13 gadiem, 2008.09.28 23:09

Vēsturniece

Ielūkojos topošajā latvijas muzeju kopkatalogā tepat netā. Alūksnes muzejs - 53 no pirmajām 55 krājuma fotogrāfijām ir no vienas sarkano partizānu gadskārtas svinēšanas!!!! Pionieri, partijnieki utt. Murgs kaut kāds. Pionieru albuma cienīga materiāla apstrādei tiek tērēta pašvaldības nauda (fotogrāfijas un citi papīrmateriāli sastāda 80% no krājuma).
Patiesībā - kauns par redzēto....

pirms 13 gadiem, 2008.09.28 21:43

...pēc bija tā izlasīšanas

Tad gan traki. Ko lai dara?
Varbūt tiešām labāk atdot pili kazino vai priekamājas ierīkošanai....

pirms 13 gadiem, 2008.09.27 00:55

Kleo

Un jaunajai muzeja komandai novēlu atcerēties teicienu: "Suņi rej, bet karavāna dodas tālāk!" Tā ka nenokariet degunus par tiem rējējiem, kas galīgi neizprot muzeja darbu, vēl jo vairāk to, ka kādam ievārītais bradaks ir arī jāsakārto un tas ir milzīgs darbs pat vairāku gadu garumā!!! Un šobrīd, kas to reāli dara esiet jūs ar Initu Veismani vadībā - vēlu jums visiem izturību, optimismu un veselību!

pirms 13 gadiem, 2008.09.26 16:58

Ir tikai viens cilvēks - Silvija Ludviga, kas patiesi rūpējās par Jaunās pils atjaunošanu - iesniedzot projektus, lai piesaistītu finansējumu pils remontiem un reāli arī realizēja šos projektus, uzraudzīja, kontrolēja, lai darbs un finansējums tiktu izlietots lietderīgi un vajadzīgi, rakstīja atskaites. Diemžēl arī viņa nevarēja izstāvēt klāt pie katra un katru dienu un tāpēc pilī nemākuļi pieļāva tā paša lamināta ieklāšanu un vēl citas lietas, kas nu galīgi neatbilst pils arhitektoniskajam ansamblim. Un kas pats galvenais - viņai nebija atbalsta un pretimnākošas sadarbības ar pilsētas domi, jo tur visiem bija vienalga. Silvijas fanātiski ieguldītais darbs tiešām ir nenovērtēts un skumji, ka pilsētas dome ir tik neprofesionāla, ka neprot un negrib atbalstīt, paturēt zinošus, profesionālus cilvēkus, jo nevieni vārdi nespēj atsvērt padarīto darbu! Paldies, Silvij, Tev par Tavu ieguldījumu un gan jau ir daudz citu gudrāku cil'veku, kas patiesi novērtē Tavu darbu, jo pati dzīve jau rāda, ka Tavi darbi un dzīves ceļi virzās augšup! Turu par Tevi īkšķus un lai Tev arī turpmāk izdodas! :))

pirms 13 gadiem, 2008.09.26 16:43

zuze

Vai vispār kāds Alūksnē māk domāt arī pozitīvi, vai tikai rakņātos citu netīrajās vešās? Gribētos gan zināt, vai paši pēlēji kaut ko labu arī ir izdarījuši, vai to tik dara kā zākā citus. Da takš ejiet un izdariet arī paši kaut ko lielie spriedelētāji, a, ja nepatīk, virzienu vienmēr var atrast.

pirms 13 gadiem, 2008.09.26 15:13

Vēsturniece

Te diemžēl ir kas no patiesības. Lancmanis Rundāli nekad nebūtu pacēlis būdams vienkārši labs administrators. Iepriekšējās vadītājas, iespējams, nebija stipras administratores, bet esošā, šķiet, nav stipra ne kā administratore, ne kā vēstures , mākslas un muzeju sūtības izpratēja.

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 22:52

Hi! HI! - skats no malas

HĀ! Jābūt pilnīgam idiotam, lai tā domātu! Direktors ir visa muzeja darba koordinators, sākot ar plāniem un idejām un beidzot ne tikai ar zinātniski pamatotām ekspozīcijām, bet arī šoviem publikas piesaistei. Pat ārzemju lielie muzeji rīko dažadus pasākumus un šovus, lai cilvēkus ieinteresētu un ievilktu muzejos, kur ir ko REDZĒT UN UZZINĀT. Ne jau par velti Latvijā arī sāka rīkot Muzeju naktis.
Aizej tagad un paprasi, lai tur ko atrod...nu pavisam nevar atrast! Ir jau vairāki sūdzējušies, ka pēc vairākkārtīgiem pieprasījumiem, direktorīte atrakstās, ka muzeja krājumā neesot, kaut gan prasītājs pats ir to mantu tur nodevis.

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 22:41

Da v

ir tas muzejs vai nav, viens piips, ejiet takš labāk dzīvi pabaudīt skaistajā parkā, tempļakalnā, ... dzīvs muzejs visapkārt, vajadzēja Ainaram to pili pārdot un būtu viens kārtig Cazino/Bordel retro stilā, kur iegriezties vietējiem iezemiešiem pēdējo latu nospēlēt, a reizēm i ko vinnēt un kārtig iedropēt, būtu dzīvība pilsētā, a to i spēļuzālēs ar panīkums, ne turnīr inotiek i kur nu vēl muzikālie vakari ar vadītājiem un atrakcijām, da labāk taj pilī ekstra Bouligu izvietot, da ko tur i kino nav kur pazavērties, sapelējušā kultūras šķūnī sargus rādīšot, da nu viņus....

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 22:24

skats no malas

Šaubieties vien veseli! Vadītājam NAV jābūt muzejniekam. Tas ir administratīvs darbs. Nez kāpēc tie iepriekšējie labie muzejnieki visu salaida ķīselī. Beidziet riet un ļaujiet cilvēkiem strādāt! Gan pienāks kārta arī pētniecībai, zinātnei un visādiem brēcošiem leduspagrabiem.

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 22:04

cits skats

Sava taisnība te daudziem... Bet šaubas, vai esošās vadītājas vadībā muzejs var izveidoties par ko vairāk nekā novadpētniecības iztabu, paliek.

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 21:00

optimists

Tu jau arī slēpies zem daudziem nikiem,kad gribi kādam "uztaisīt" uz galvas:))
Un tur jau tā lieta, ka Rozniece kaut zināja, ko darīt, neko nedarīja:)

pirms 13 gadiem, 2008.09.25 08:58

Vietējās ziņas