Zušu taci nodod pašvaldības aģentūrai “ALJA” 19

Lai racionāli un lietderīgi apsaimniekotu Alūksnes novada pašvaldības nekustamo īpašumu, domes sēdē pagājušajā nedēļā deputāti nolēma nodot aģentūrai “ALJA” apsaimniekošanā hidrotehnisko būvi – zušu taci. 

Zušu tacis atrodas Alūksnes upes iztecē pie Alūksnes ezera Jaunalūksnes pagastā un līdz šim par tā apsaimniekošanu bija atbildīga Jaunalūksnes pašvaldība. Pērn Jaunalūksnes pašvaldība ar pagasta padomes deputātu lēmumu zušķērāja limitu bija nodevusi Ivaram Daņilovam, kam arī bija jāgādā par taci.
Nav zemesgrāmatā Deputāti interesējās, kādēļ šis jautājums nav skatīts komiteju sēdēs, bet uzreiz virzīts izskatīšanai domes sēdē. Pašvaldības jurists Arturs Upīts skaidroja – jautājums ir būtisks, bet pašvaldībā to iesniedza tad, kad komiteju sēdes jau bija notikušas.“Ir Zivsaimniecības pārvaldes lēmums par zvejas rīku limitu izdalīšanu pašvaldībām, kas jāīsteno tuvākajā laikā. Pašvaldības aģentūras “ALJA” pienākums ir regulēt ūdens līmeni Alūksnes ezerā. Līdz šim zušu tacis bija Jaunalūksnes pagasta valdījumā, tomēr beidzot to vajadzētu nodot aģentūrai, kas reāli atbild par Alūksnes ezera apsaimniekošanu. Turklāt tuvojas pavasaris, kad būs aktuāla ūdens līmeņa regulācija, tādēļ lēmums jāpieņem laikus. Šī hidrotehniskā būve joprojām arī vēl nav ierakstīta zemesgrāmatā,” norādīja A.Upīts.
Aizgājis ar visu sviruDeputāts Laimonis Sīpols atzina, ka jautājums par zušu taci vienmēr bijis aktuāls, jo saistīts ar peļņas gūšanu. “Protams, tacim vajadzētu būt “ALJAs” pārziņā, jo tas ir novada ezers un novada teritorija. Bet, manuprāt, lai taci apsaimniekotu, būtu jāizstrādā noteikumi, kā notiek zušu nozveja, kāda tam ir kontrole, lai vienreiz pieliktu punktu šīm diskusijām,” ir pārliecināts L.Sīpols.Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “ALJA” direktors Māris Lietuvietis uzsvēra, ka zušu tacis šobrīd ir “bēdīgā stāvoklī”. “Iepriekšējais tača apsaimniekotājs Ivars Daņilovs promejot ir paņēmis līdzi arī ūdens līmeņa regulēšanas sviru, tādēļ pašlaik “ALJA” nevar ne paaugstināt, ne pazemināt ūdens līmeni ezerā. Nav arī pieņemšanas – nodošanas akta par to, un I.Daņilovs uzstāj, ka pats sviru ir izgatavojis, tādēļ arī paņēmis,” klāstīja M.Lietuvietis. Deputāts Ainars Melders atzina - “uztaisīs jaunu sviru – nekādu problēmu”. 
Vienmēr strīdus ābols M.Lietuvietis vērsa arī deputātu uzmanību, ka hidrotehniskās būves pamatos ir plaisas, tādēļ nepieciešams veikt betonēšanas darbus. “Manuprāt, tur nekas gadiem nav darīts. Uz taci jāaizved kāds speciālists, lai apseko to un iesaka, kā rīkoties,” uzskata M.Lietuvietis.  Deputāts Jānis Nīkrencis pauda, ka darbības, kas saistītas ar zušu taci, tieši attiecas uz Jaunalūksnes pagasta pārvaldes vadītāju. “Zušu tacis vienmēr ir bijis strīdus ābols dažādām ieinteresētajām personām. Ja šī būve pat nav ierakstīta zemesgrāmatā, nav pieņemšanas – nodošanas aktu, tad tā, manuprāt, ir klaja pagasta pārvaldes vadītājas nolaidība,” uzskata J.Nīkrencis. Pieņemot lēmumu, deputāti bija vienisprātis par L.Sīpola ierosinājumu uzdot “ALJAs” direktoram M.Lietuvietim izstrādāt noteikumus zušu tača apsaimniekošanai.

Komentāri 19

makskernieks

Tici man, Asaka, man ir sajēga ;) Alūksnītes upītē vasarā tiek nodrošināts vasaras bezūdens perioda (ekoloģiskais) caurplūdums. Vismaz tā vajadzētu būt!
Un protams, Asaka, piekrītu Tev, ka Alūksnītes upi nevar atdalīt no ezera kā nebijušu ;)

pirms 11 gadiem, 2010.03.01 10:17

skaties ka atkal nepaliec uz pakalas.atradies te godiga darba daritajs.

pirms 11 gadiem, 2010.02.28 12:37

bija savādi

Katrā ziņā, mēs pagājušogad Jaunalūksnes pagastā, visi bijām uz pakaļas uzzinot, ka Bene atdāvinājusi zušu taci pašam lielākajam ezera brakonjeram Daņilovam - cilvēkam, kurš visu mūžu tā arī nav darījis godīgu darbu... Un tas viss vēl bez jebkāda akta, tikai uz lūdzu un paldies! Nu gluži kā savā tēva dārzā! Vai tad jāatbild par to nav nevienam?

pirms 11 gadiem, 2010.02.28 07:56

Māris Lietuvietis

Patīkami redzēt, ka sekojat līdzi notikumiem ap Alūksnes ezeru un izsakiet savu viedokli.

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 20:44

100% Zinātājs

Alūksnes novada deputāti, vairākums no jums ir bezsmadzeņu radījumi.
paskaidroju: A Melderis pagajušā gadā zušus pirka no Daņilova par 7ls kilogramā.Iepriekšējā gadā ņēma par pliku velti,šogad atkal ņems par velti, un arī pārējiem tiks par velti.
kas attiecās uz upīti, papīros viņš ir gudrs, bet īstenībā lūzers. Ko izdarija ar "SKII Strautiņi" viņš taču bija konsultants domē tas pats būs
Lietuvieša Mārim iesaku; nedraudzējies ar viņiem, esi neatkarīgs, jo var notikt tas pats kas ar iepriekšējo"ALJA" direktoru. Tas viss ir Meldera "pirksts"

Ja ir interese, es varu izstāstīt daudz ko par Alūksnes ezeru, kas apgrozās ap to.

Par taci!

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 19:33

makskernieks gadijuma nau kads no aljas gudrajiem vireliem.runa tadas mulkibas no ka pasiem nau sajegas!

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 16:44

Asaka

Makšķerniekam, ja Tev būtu nojēga par to pašam par ko raksti, tad Tu saprastu, ka uz ezera apsaimniekošanu un ūdens līmeņa regulēšanu ezerā nevar skatīties tikai no ezera apsaimniekošanas viedokļa Alūksnītes upi nevar atdalīt atsevišķi no ezera kā nebijušu. Vai vasarā aiztaisot slūžas ciet ir kāds apskatījies, kas pēc tam notiek upē? Kāds tur ir ūdens līmenis (labi ja līdz potītēm)!? Vārnas un citi apēd un izlasa no upītes pēdējo dzīvību ... Kādreiz tādu slūžu nebija (komunistu gudrība) un zini bija zivis gan ezerā, gan arī Alūksnītes upītē (tagad tur ir tikai mailītes un sīciņi asarīši).

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 15:24

Acs

Tukša vieta nekad nepaliek, aiziet citi nāk jauni (barības ķēde pamainās, bet turpinās ......)

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 14:01

www

Lai nu tur kā,bet lielai valdonīgai brajanjeris ir padzīts par to vien deputāti ir liels paldies.Nu varbūt tagad dažs labs nevarēs ar zušiem pārpirkties.

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 13:43

maksernieks

Un vēl, "vecajos labajos laikos" kā Tu saki, vismaz rēķināja hidroloģiju un hidrauliku, "Meliorprojekta" izstrādātajā projektā Alūksnes ezeram ir aprēķināts hidrogrāfs (ja vispār zini, kas tas tāds ir), ezera līmeņa regulēšanai- pie kādas atzīmes attiecīgajā periodā jātur slūžas, lai ezera līmeni noturētu NŪL (normāla ūdens līmeņa) robežās visa gada šķērsgriezumā.

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 11:09

makskernieks

to zive: Ja to būdu, kā Tu saki, nojauks, tad ezeram nevarēs regulēt līmeni, un ezera normālais ūdens līmenis NŪL=183.7 m v.j.l., ja nemaldos, un max plūdu līmenim vari pieskaitīt 0.5 m. ja Tu,protams,kaut ko saproti no hidraulikas un hidroloģijas! Ja nebūs hidrotehniskās būves uz upes iztekas līmeņa regulēšanai, var sanākt lielas ziepes- pavasaros plūdi, vasaras sākumā zivju ikri pēc pavasara nārsta paliks sausumā, ūdens līmenim strauji krītoties.
Hidrotehniskajai būvei ir jābūt, un tā pienācigi jāapsaimnieko. Ne jau tikai zušu ķeršanai tā paredzēta! Galvenā tās funkcija ir ezera ūdens līmeņa regulēšana, lai nepieļautu ezera ūdens nokrišanos zem min ŪL vasaras bezūdens periodā, un virs max ŪL pavasara palu (plūdu) periodā!

pirms 11 gadiem, 2010.02.26 11:05

benis

Nu vai nav traki! Daņilovam atņēma šitādu Benes dāvinātu naudas gūšanas vietiņu! Mjā, ar karpām šīs bēdas neremdēsi...

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 19:55

debīlie deputāteļi nu varēs baroties resni jo resni.

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 19:24

Zive

Manuprāt šī hidrotehniskā būve vispār ir lieka un uzcelta arī viņa ir vecajos labajos laikos nelikumīgi (jautājums uz kā zemes!??). Tāpēc ļaujat vien zivtiņām mierīgi pārvietoties, jaucat to būtu nost un tie kas dikti kāro trekno zuti, lai brauc ezerā un ķer ......

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 18:46

makskernieks

to linis - Atbilstoši Alūksnes ezera ekspluatācijas noteikumiem- ķert var, ja pavairo zušu krājumus ezerā, kā tas noteikts noteikumos ;) Un tas NAV lēti!

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 13:04

West

ALJA -uztaisi sviru, ar steigu ir jārauj vaļā līdz galam slūžas., aprīlī būs par vēlu.

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 11:40

makskernieks

Nu tad beidzot!!! Vismaz viens prātīgs lēmums no deputātu puses. Cerams, ka tagad būs kārtība. Hidrotehniskajai būvei ir jābūt ALJAs pārvaldībā, jo tā ir cieši saistīta ar ezera apsaimniekošanu.

pirms 11 gadiem, 2010.02.25 10:42

Vietējās ziņas